Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση ύψους στέγης


Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας σε σχέση με τον τρόπο μέτρησης του ύψους της στέγης. Σε μια κατοικία με επιτρεπόμενο ύψος στέγης (προαιρετικής) 2,00μ, το ύψος της στέγης μετράται από τη γένεσή της ή από την έναρξη του περιμετρικού δοκαριού στήριξής της, οπότε και μειώνεται το συνολικό της ύψος?

Αν γνωρίζει κάποιος σε πιο σημείο του ΓΟΚ αναφέρεται αναλυτικά θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο.

----------

Συνάδελφοι για επιτρεπόμενο ύψος στέγης 2.00μ το σημείο έναρξης μέτρησης του ύψους της στέγης μου ζήτησαν στην πολεοδομία (Αγ. Παρακευής) να είναι από το κάτω όριο του περιμετρικού δοκαριού στήριξης. Έτσι αντί να μετρήσει η στέγη από το μέγιστο ύψος κτιρίου και πάνω, δηλ. 8.60+2.00 μειώνεται κατά όσο το δοκάρι. Γνωρίζει κανείς που αναφέρεται στον κτιριοδομικό κανονισμό?

Link to comment
Share on other sites

... από το κάτω όριο του περιμετρικού δοκαριού στήριξης.

 

Εννοείς το περιμετρικό δοκάρι από σκυρόδεμα; Μήπως το πάνω όριο θέλεις να πεις; Με φουρούσια είναι η στέγη ή με κρηπίδα; Αν βάλεις ένα σχήμα θα μπορούσαμε να σχολιάζουμε καλύτερα. Το λέω διότι και μένα μ' έχει απασχολήσει πολλές φορές το θέμα αλλά δεν έχω καταλήξει...

Link to comment
Share on other sites

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

δες το σχήμα

σ=στέγη με τα φέροντα στοιχεία από οιπιοδήποτε υλικό

 

http://www.michanikos.gr/album.php?albumid=129&pictureid=283

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα το Β

το γείσο θα το θεωρούσα αρχιτεκτονική προεξοχή

----

πάντως το σχήμα του ΓΟΚ δεν αφορά το γείσο

αφορά πχ το δοκάρι στήρηξης μια μπετονένιας κεκλιμένης στεγης

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος στέγης μετράται από το τελικό υψόμετρο της πλάκας(συμπεριλαμβανομένης και της μόνωσης) πάνω στην οποία χτίζεται (αν έχει πλάκα).

 

Όμως στη δική σου περίπτωση μάλλον θα μετρήσει και μέρος του δοκαριού πάνω στο οποίο θα πατάει, αν κατάλαβα καλά από το επιεικώς άθλιο επίσημο σκίτσο στον ΓΟΚ. Αν και η λογική μου λέει πως η στέγη πρέπει να μετράει χωρίς το δοκάρι που μάλλον έτσι κι αλλιώς θα είχε το κτίριο.

 

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

 

Το σχήμα βρίσκεται στο τέλος (σχήμα 2) και κοίτα και το άρθρο στο οποίο αναφέρεται. Έχει τον ορισμό της στέγης.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα σχήματα δεν μπορεί κανένας να διακρίνει αν είναι στο κάτω μέρος, στο άνω μέρος ή στο μέσο της δοκού!!!!!

Πιστεύω πως ο φέρον οργανισμός της υποδομής, δηλαδή του κτηρίου, δεν ανήκει στην στέγη.

Άρα η στέγη αρχίζει να μετρά από το πάνω μέρος της πλάκας ή της δοκού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.