Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Open Office : Links - Tutorials - Templates


gvarth

Recommended Posts

Libre χρησιμοποιώ και σε αυτό αναφερόμουν. Θα επιχειρήσω να το κάνω πάλι και αν έχω το ίδιο αποτέλεσμα, θα π.μ. Σε ευχαριστώ πάντως !

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα δίνουν και εργαλεία (Software Development Kit) για την ανάπτυξη εργαλείων από developers ή ανήσυχους χρήστες .

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα παρατηρείται στην εκτύπωση συγκεκριμένου TAB (φύλλου) εργασίας στο Open ή Libre Calc (δεν έχω καταλάβει πως τυπώνεις συγκεκριμένο παράθυρο και όχι ΟΛΟ το αρχείο).

 

Αν τυπώσεις από το εικονίδιο, τυπώνεται όλο το αρχείο. Αν θέλεις μόνο ένα φύλλο δίνεις από το μενού: Αρχείο --> Εκτύπωση και στα Γενικά τσεκάρεις το "Επιλεγμένα φύλλα"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απλα εβλεπα αυτον τον καιρο τα εντυπα για ημιυπαιθριους, διαφορων συναδελφων που μαλλον ειχαν Excel και ηταν πολυ καλυτερες απο την δικια μου. Δυστηχως οσους ρωτησα δεν ηξεραν καν τι χρησιμοποιουσαν. Ισως να ηταν γραμματοσειρες του Microsoft Office.

Link to comment
Share on other sites

Το MS Office , αν θυμάμαι καλά, εγκαθιστά και κάποιες που διαφέρουν λίγο από τις συνηθισμένες γραμματοσειρές.

 

Για περισσότερη ποικιλία , ρίξε μια ματιά και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τις βασικές γραμματοσειρές πχ Times New Roman, Tahoma, Arial κλπ, τις περιέχουν τα Windows - απλά το καινούριο Office εγκαθιστά όντως και κάποιες καινούριες πχ Calibri.

Ωστόσο αν είσαι σε Windows XP υπάρχουν και άλλες που έχουν εισάγει τα Vista και τα 7άρια.

Γιαυτό δεν τις βλέπει το OpenOffice σου...

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις κάποιο Powerpoint Viewer 2007 ή Word 2003 Viewer με το Microsoft Office Compatibility Pack τα οποία θα προσθέσουν στον υπολογιστή σου όλα τα νέα (και όσα παλιά δεν υπάρχουν) fonts της Microsoft.

Από εκεί θα τις δει και το OpenOffice σου, πχ εγώ στο Libre βλέπω κανονικά και μπορώ να χρησιμοποιήσω, την Calibri.

 

Δες και εδώ:

http://www.oooninja.com/2008/01/calibri-linux-vista-fonts-download.html

 

Αν είσαι σε ubuntu linux τότε μπορείς να κάνεις το εξής:

http://www.makeuseof.com/tag/how-to-install-microsoft-core-fonts-in-ubuntu-linux/

 

αλλά και η προηγούμενη διαδικασία μια χαρά θα σε εξυπηρετήσει...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.