Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για στέγη ή ρυθμιση Ν.3843/2010;


maninar

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Ως νεα στα θεματα οικοδομικων αδειών καταφευγω σε εσας για ενα ερώτημα που δεχθηκα και μάλλον δεν θα ήταν φρόνιμο να το συζητήσω με κάποιον της οικείας Πολεοδομίας.

Λοιπόν, σε περίπτωση μονοκατοικίας εντός σχεδίου εντος πόλης, στην οποία προσθέσει ο ιδιοκτήτης χωρίς άδεια στέγη (οπότε έχουμε πλέον σοφίτα στο επάνω επίπεδο του κτιρίου), τι πρέπει να κάνει τώρα; Να προβεί στις ρυθμίσεις του Ν.3843/2010 ή να βγάλει άδεια για προσθήκη στέγης; Αυτός επιμένει για το δευτερο με το επιχείρημα οτι ετσι θα του βγεί πιο φθηνά, αλλά βλέποντας εγώ τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για μια τέτοια άδεια είδα ότι χρειάζονται κ φωτογραφιες του υφιστάμενου! Οπότε θα φαινεται οτι υπάρχει ήδη στεγη!Σωστά;

Σας παρακάλω διευκρινείστε μου τη διαδικασια που πρέπει να γίνει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να βγει άδεια για προσθήκη στέγης την στιγμή που έχει κάνει κανονικά σοφίτα (δηλαδή όροφο έτσι; ). Πάλι παράνομος είναι και αν γίνει έλεγχος την έβαψε. Πέστου ότι δεν έχει επιλογή από το να πάει με Ν.3843/10. Επιτέλους αυτό είναι δωράκι για τις παρανομίες δεν το έχουν καταλάβει ακόμα;

Νομιμότατα σοφίτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω. Πως θα κάνει ρύθμιση αφού αυτή τη στιγμή πρόκειται ουσιαστικά για κατασκευή στο δώμα και άρα εκτός εγκεκριμένου όγκου; Η λύση θα ήταν να έβγαζε άδεια στέγης πρώτα, αλλά αυτό συνεπάγεται αναθεώρηση (>2/7/2009) και άρα αυτόμάτως χάνει τη δυνατότητα ρύθμισης με τον 3843. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.