Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγγραφο προστασίας από εκρήξεις (Explosion protection document)


Recommended Posts

Παρακαλώ πολύ αν κανείς συνάδελφος μπορεί να με διαφωτήσει στην σύνταξη αυτού του εγγράφου με κάποιο πρότυπο.

Χρειάζεται από κάπου έγγριση (π.χ. Πυροσβεστική Υπηρεσία, Δ/νση ανάπτυξης Νομαρχιών , κτλ) ή απλά μπορεί και ισχύει με την υπογραφή του συντάξαντα;

Μπορεί να συνταχθεί από οποιοδήποτε μηχανικό μελετητή ή μόνο από Τεχνικούς ασφαλείας;

Απαιτείται αυτό για έκδοση / ανανέωση άδειας λειτουργίας σε

Βενζινάδικα;

Ψητοπωλεία και γενικά όπου χρησιμοποιείται ή διακινείται γκάζι;

Χρωματοπωλεία;

Παρακαλώ πολύγια τη βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πού συναδελφοι για το ενδιαφέρον που δείξατε για το θέμα.

 

Το ΠΔ το έχω και το έχω διαβάσει αλλά πουθενα δεν μπόρεσα να βρω αν χρειάζεται να εγκριθεί ένα τέτοιο εγγραφο από δημόσια αρχή. Πρόκειται για την ανανέωση της έκδοσης βεβαίωσης ασφαλούς λειτουργίας σε ένα πρατήριο υγρών καυσίμων που εφοδιάζει καύσημα στον ιδιωτικό στόλο μηχαημάτων έργου εταιρείας - δεν εμπορεύεται δηλαδή καύσιμο. Ο στόλος αυτός κινήται εντός του χώρου της εταιρείας αυτής (λιμενική εγκατάσταση). Επειδή λοιπόν αναφέρεται στο ανωτέρω ΠΔ ότι ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να εκτιμήσει τον κίνδυνο που μπορεί να προκύψει από τη δημιουργία εκρήξιμων ατμοσφαιρών, μπλα, μπλα, μπλα, θεώρησα ότι ίσως εμπίπτει στις διατάξεις του ΠΔ και πρέπει να συνταχθεί αυτό το έγγραφο. Φυσικά και έκανα ένα searching στο φόρουμ και είδα ότι το θέμα αυτό έχει ξαναθιχτεί στο παρελθόν όμως και εκεί δεν είδα να γίνονται εκτενείς αναφορές. Έτσι ξαναρωτάω τους αγαπητούς συναδέλφους: Υπάρχει κάποιο πρότυπο σύνταξης τέτοιου εγγράφου ή "αυτοσχεδιάζουμε"; Αν κανείς το έχει αντιμετωπίσει στο παρελθόν, χρειαζεται υποβολή και έγκριση σε δημόσια υπηρεσία και που;

Η εμπειρία σας είναι πολύτιμη

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ συνάδελφοι, αν έχετε κάποιοα σχετική εμπειρία στο ερώτημα " Το έγγραφο προστασίας από εκρήξεις χρειαζεται υποβολή και έγκριση σε δημόσια υπηρεσία και που;" απαντήστε μου διότι πραγματικά βρήσκομαι σε "πληροφοριακό τέλμα". Κανείς "από πλευράς Δημοσίου" δεν μπορεί να μου απαντήσει σίγουρα ή να με παραπέμψει κάπου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.