Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Εκτοξευόμενη πολυουρεθάνη για θερμομόνωση


dvlfw

Recommended Posts

κατ'αρχάς θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει ανάμεσα στην BASF και στην BAYER,

μετα θα ήθελα να μου προτείνεται με ποιο χρώμα να βάψω κατευθείαν πάνω στον αφρό(για μόνωση τοιχοποιίας)για τα βέλτιστα αποτελέσματα(δεν θα σοφατίσω για να γλιτώσω το έξτρα κόστος).

ευχαριστώ εκ των προτέρων συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Να βάψεις μπορείς, με την εξομάλυνση της επιφάνειας (που πρέπει να προηγηθεί), τι θα κάνεις?

Εκτός αν θέλεις το σπίτι να έχει εξωτερική εμφάνιση "βράχου", όπως έχω δει ότι κάνουν σε διάφορα θεματικά πάρκα του εξωτερικού.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει ο βαθμός διαπνοής να αυξάνετε απο κάτω προς τα επάνω. !!!!! τηρήστε το αυτό και κάντε οτι θέλετε. Απαιτήστε απο τους κατασκευαστές να σας δώσουν τα στοιχεία αυτά εγγράφως με τιμές διαπνοής και οχι δεν υπάρχει πρόβλημα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί. Πρόκειται να μονώσω την νεοαγειρόμενη οικοδομή μου και μου είπε ο μηχανολόγος οτι αντί να βάλω μονωτικές πλάκες στην οροφή και μετά τα κεραμίδια (κεκλιμένη οροφή) καλύτερα να βάλω εσωτερικά στο ταβάνι το spray πολυουρεθάνης και μετά να σοβατίσω. Ο λόγος είναι οτι θεωρεί πως κανένα συνεργείο που θα βάλει τη μόνωση εξωτερικά πάνω στη σκεπή δεν μπορεί να κάνει τέτοια εφαρμογή όσο θα κάνει η εκτοξευόμενη πολυουρεθάνη.

Το ερώτημα μου είναι κατα πόσο είναι ασφαλής η υγεία από την πολυουρεθάνη, ιδίως οταν πρόκειται για εσωτερική μόνωση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει ο βαθμός διαπνοής να αυξάνετε απο κάτω προς τα επάνω. !!!!! τηρήστε το αυτό και κάντε οτι θέλετε. Απαιτήστε απο τους κατασκευαστές να σας δώσουν τα στοιχεία αυτά εγγράφως με τιμές διαπνοής και οχι δεν υπάρχει πρόβλημα κλπ.

 

Καλησπερα κ απο εμενα κ Χρονια Πολλα

 

Μηπως θα μπορουσατε κ. Ροδοπουλε να γινετε λιγο πιο συγκεκριμενος;;;;;; Δηλ. στην περιπτωση που επιθυμω για την μονωση της ταρατσας μου, να κανω εσωτερικη θερμομονωση, χωρις καμια επεμβαση στην εξωτερικη επιφανεια της ταρατσας, τι (ειδους) υλικο θα πρεπει να επιλεξω;;;;;;

 

...και για να βοηθησω την συζητηση αν επιλεξω πχ γυψοσανιδα η οποια δεν θα κολλησει στην εσωτερικη πλακα, αλλα μεσω μεταλικων συνδεσμων θα απεχει (π.χ. 10εκ), θεωρειται σωστη θερμομονωση (απο αποψη "υγειας" της υπερκειμενης πλακας) ή θα δημιουργει προβληματα;;;;;;

 

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

nvb

Link to comment
Share on other sites

Η εκτοξευόμενη πολυουρεθάνη έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις προετοιμασίας υποστρώματος. 

 

Οταν λέμε μόνωση εννοούμε και θερμομόνωση και υγρομόνωση.  Δεν έχω λεπτομέρειες. Δεν είναι θέμα υλικού αλλα μελέτης και ειδικών συνθηκών. Ο μηχανικός σας θα σας κάνει την μελέτη.  Θα δει ποια λύση αρμόζει καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να δείτε το MSDS (Δελτίο Δεδομένων Ασφάλειας) για το υλικό που θα επιλέξετε.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να δείτε το MSDS (Δελτίο Δεδομένων Ασφάλειας) για το υλικό που θα επιλέξετε.

...το οποιο συνηθιζουμε να μην διαβαζουμε ποτε, παρολο που περιεχει χρησιμες πληροφοριες.....κατι αναλογο γινεται και για τις οδηγιες χρησης....

 

 

σε χρωματοπολειο που αγορασα χρωμα, ηθελαν να μου δωσουν το κουτι το οποιο ειχαν στην βιτρινα, η οποια ηταν τις περισσοτερες ωρες της ημερας εκτεθειμενη στον ηλιο. Στην ερωτηση μου "μα καλα το κουτι το χτυπαει τοσες ωρες-μερες-μηνες ο ηλιος", η απαντηση ηταν "μην ανησυχεις, δεν παθαινει τιποτα"....φυσικα το MSDS κ οι οδηγιες χρησης αναφερουν αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.