Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελάνι για plotter HP


galdar1983

Recommended Posts

Εχω τον hp designjet 110 plus και θελω αν ξέρει κάποιος να μου πεί πότε αρχίζει να χαλάει μελάνι απο τις κεφαλές αν δεν αντικαταστήσω σύντομα το μελανι μου ειναι στα τελειωματα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το καταλάβω ή παίρνω τα ρισκα μου κρατόντας πάνω στον εκτυπωτη το μελάνι που αναβοσβήνει.

Σας παρακαλω όποιος ξερει ας μου πει κατι.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς; Λογικά οι κεφαλές κρατάνε πολύ περισσότερο από ότι τα μελάνια. Αν χρειάζεται να αλλάξεις μελάνι τότε προφανώς το μηχάνημα θα σου βγάλει κάποιο διαγνωστικό μήνυμα. Το ίδιο θα κάνει και σε περίπτωση που θέλει αλλαγή η κεφαλή.

 

Προσωπικά δεν βλέπω κάποιο ρίσκο απλά αλλάζεις μελάνια και κεφαλές όταν σε ειδοποιεί το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα εξηγησω τι εννοω.

Τελικα χθες ειπα να μην παρω τελικα το ρισκο που ανεφερα πριν και να αφησω το μελανι μεσα στο plotter.Το αντικατεστησα μιας και μου ειχε βγαλει ενδειξη αντικαταστασης.

Πηρα λοιπον το ''τελειωμενο'' μελανι και το εκοψα και ειχε παρα πολυ μελανι μεσα.

Τοτε καταλαβα οτι οταν βγαζει ενδειξη το plotter για αντικατασταση μελανιου εγω το αφηνω μεσα να δω τελικα ποτε τελειωνει.

Ειναι λιγο μπερδεμενα αυτα που γραφω αλλα οποιος σκεφτει καλα αυτα που γραφω και καταλαβει τι θελω να πω, θα αναρωτηθει και ο ιδιος για το δικο του plotter.Αν δεν αναρωτηθει σημαινει οτι ξερει την απαντηση οποτε ας μου την πει.

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε να τυπώνεις μέχρι να φανεί η έλλειψη μελανιού στο σχέδιο. Μόλις δεις ατέλειες στην εκτύπωση άλλαξέ τα.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει δικιο ο sdim. αν ξεθωριαζουν εστω και λιγο τα χρωματα στην εκτυπωση πρεπει να το πας για αναγομωση αλλιως αν συνεχισεις να τυπωνεις θα καει το τσιπακι του μελανιου

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς δεν χαλά το μελάνι στις κεφαλές

κάνεις μια αντικατάσταση όταν σε ειδοποιήσει ειδικα για τις κεφαλές

το συνηθες είναι μια φορά στα 10 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Στα δεκα χρονια αν τυπωνεις ενα σχεδιο το μηνα...

 

Γενικα η κεφαλη εχει να κανει με τις αλλαγες στα μελανια...Περιπου ανα 4-5 αλλαγες, αλλα εξαρταται και απο το διαστημα που ειναι το μελανι μεσα, ποσο συχνα τυπωνεις κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ στο μοντέλο HP 500 που έχει συνεργάτης μου μεγάλος σε ηλικία άλλαξε μόνο το μαυρο σε 1 δεκαετία

με χρήση 10-20 σχέδια την ημέρα

 

επίσης και η αραιή εκτύπωση μπορεί να προκαλέσει στέγνωμα της κεφαλής

 

γενικώς καλό είναι ο plotter να μην είναι εκτεθημένος στον ήλιο και καλό είναι να σκεπάζεται για τη σκόνη σε περίοδο πχ διακοπών

Link to comment
Share on other sites

Δεν επειμενω αλλα σε ΗΡ μοντελο δεκαετιας, αλαζαμε κεφαλες καθε 4-5-6 (το πολυ) αλλαγες μελανιου...Δεν εβγαζε ενδειξη (μονο λυχνιες ειχε, οχι οθονη), αλλα αφηνε γραμμες στο σχεδιο..

Link to comment
Share on other sites

χμ, μαλλον το νεότερο μοντέλο είναι πιο εξεληγμένο ως οφειλε φυσικά :)

 

πάντως πλέον οι νεοι εκτυπωτές δεν ξεθωριάζουν έχουν σχεδον σταθερή ποιότητα ακόμη και στην τελευταία εκτύπωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.