Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελάνι για plotter HP


galdar1983

Recommended Posts

Στα δεκα χρονια αν τυπωνεις ενα σχεδιο το μηνα...

 

Γενικα η κεφαλη εχει να κανει με τις αλλαγες στα μελανια...Περιπου ανα 4-5 αλλαγες, αλλα εξαρταται και απο το διαστημα που ειναι το μελανι μεσα, ποσο συχνα τυπωνεις κτλ κτλ...

 

 

Στο γραφείο που πριν την κρίση στον κλάδο τυπώναμε χιλλιάδες σχέδια τον χρόνο και αλλάζαμε μελάνι κάθε δυο μήνες το πολύ, μια φορά θυμάμαι να έχω βάλει κεφαλή και δεν είμαι σίγουρος αν ήταν η αρχική όταν τον παρέλαβα ή αργότερα.

 

Υπολογίζω ότι η κεφαλή έχει αδειάσει πάνω από 15, ίσως και 20 μελάνια.

 

Τυπώνει όμως κάθε μέρα εκτός από κυριακές, ακόμα και Δεκαπενταύγουστο, Χριστούγεννα και Πάσχα. Ίσως γι'αυτό να αντέχει, επειδή δεν προλαβαίνει να ξεραθεί το μελάνι στην κεφαλή.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

κι εγω εχω τον hp 110 plus και εχω και ενα μεγαλο προβλημα.

Χθες μου εβγαλε ενδειξη οτι τελειωσε το μελανι.Σημερα αγορασα ενα και το αντικατεστησα.οταν το εβαλα μου εδειχνε οτι ειναι γεματο.μολις πηγα να τυπωσω ενα σχεδιο ξεκινησε να αναβοσβηνει η ενδειξη οτι τελειωσε και μου εκοψε την εκτυπωση στη μεση.εβγαλα το μελανι και το ξαναβαλα αλλα παλι η ιδια ενδειξη.

Τι προβλημα υπαρχει αν ξερει καποιος να μου πει?

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν ληγμένο; Την ημερομηνία λήξης την γράφει στο κουτί του. Αν το έχεις ακόμα κοίταξε το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κεφαλές το συγκεκριμένο μοντέλο; Μήπως θέλει άλλαγμα κάποια κεφαλή;

Δες λίγο και το παρακάτω που βρήκα με ένα γρήγορο ψάξιμο.

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/Document.jsp?lang=en&cc=us&taskId=110&prodSeriesId=352395&prodTypeId=18972&objectID=bpp03869

 

Καθάρισε λίγο τις ηλεκτρικές απολήξεις του μελανιού και δες αν το βλέπει.

Διαφορετικά αν είναι ελαττωματικό επικοινώνησε με την HP (αν δεν στο αλλάξουν απο εκεί που το πήρες) και λογικά θα σου στείλουν καινούργιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που έδωσα λέει ότι αν βγάζει λάθος στο μελάνι, να τα βγάλεις όλα και να τα ξαναβάλεις ένα ένα. Δοκίμασε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα το λινκ.

αυριο που θα παω γραφειο θα τις βγαλω ολες και θα τις ξαναβαλω.μακαρι να πιασει.

θα κοιταξω να αγορασω και ενα καινουριο μελανι να το βαλω να δω αν υπαρχει διαφορα.

τι να πω.

ευχαριστω παντως για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

πάρε μια καρφίτσα και τρύπισετο στην έξοδο του μελανιού. απλα έχει πιασει κρούστα μπροστά και δεν το αφήνει να περάσει.

διαφορετικά έχει φράξει κάποιο σωληνάκι της διαδρομής απο την καφαλή ως το μελάνι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.