Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύστημα ανακύκλωσης ημιακάθαρτου νερού


Recommended Posts

Ψάχνοντας διάφορα συστήματα εξοικονόμησης νερού σε κτίριο που σχεδιάζω, έπεσα πάνω σε αυτό .

 

Η Κυπριακή κυβέρνηση επιδοτεί την εγκατάσταση τέτοιων συστημάτων σε κατοικίες.

 

Στην Ελλάδα, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια εταιρεία που κάνει κάτι τέτοιο ή το παιδεύω με τον υδραυλικό μου και βλέπουμε;...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το "παίδεψα" με τον υδραυλικό μου. Χωρίσαμε τα λύματα σε greywater και blackwater σε χωριστούς κλάδους με 5 χωριστές αναερόβιες λυματοδεξαμενές, δηλαδή μια ήρεμίας ανα κλάδο, μια εξουδετέρωσης ανα κλάδο και μια για τελική άντληση.

 

Υπολογίζω ότι μέχρι 70% μπορεί να ανακυκλώνεται αλλά χρησιμοποιώ λιγότερο (πότισμα) επειδή δε διοχετεύω (προς το παρόν) στα καζανάκια. Αν η γεώτρηση "γονατίσει" και η βροχοδεξαμενή δε γεμίζει για τον οποιονδήποτε λόγο τότε θα στείλω και σ' αυτά.

 

Η όλη εγκατάσταση είχε αρκετές δυσκολίες αλλά τις ξεπεράσαμε. Η ιστορία θα δείξει αν άξιζε τον κόπο (και τα χρήματα).

Link to comment
Share on other sites

ω πολύ ενδιαφέρον

 

το ημιακάθαρτο νερό το ανακύλώνετε για ποτισμα ή για τα καζανάκια;

 

φοβάμαι πως για το πότισμα δε θα δουλέψει λογω των ισχυρων χημικών στα σπουνια και τα απορρυπαντικά του εμπορίου

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό στην πίτα της σελίδας 12, φαίνεται ότι στα αποχωρητήρια και στην άρδευση κήπων χρησιμοποείται το 28% και το 14% αντίστοιχα.

 

Στην σελίδα 14 δείχνει πιο θεωρείται "ημιακάθαρτο" νερό και μπορεί (μετά από επεξεργασία) βέβαια να χρησιμοποιηθεί στις τουαλέτες και στους κήπους. Με αυτό τον τρόπο εξοικονομείται 33% νερό συνολικά!!

 

agior: Για πες μου λίγο κάποιες λεπτομέρειες!

1) Καταρχήν η εγκατάσταση έγινε σε σπίτι;

2) Γιατί μαζεύεις τα λύματα των αποχωρητηρίων (blackwater); Σε τι χρησιμεύουν;

3) Τι χώρο πιάνουν οι δεξαμενές; Με τι χρονικά δεδομένα έκανες την διαστασιολόγηση;

4) Η τελική δεξαμενή άντλησης (που πάνε τα greywater) γιατί δεν είναι μαζί με την ομβρίων;

5) Από κόστος πως πήγε;

Link to comment
Share on other sites

1. Εγινε στο σπίτι μου στην Τήνο, εκτός σχεδίου.

2. Μαζεύω blackwater για να τα εξουδετερώσω πριν τα στείλω απο 'κει που ήρθαν :lol: μέσω ενός φίλτρου από γαρμπίλι.

3. Οι δεξαμενές υπολογίστηκαν με 150lt/μέρα/άτομο η καθεμια, για 2 ημέρες, όσο περίπου κάνει να εξουδετερωθεί το βιολογικό φορτίο. Το σκάμμα ήταν 2Χ3Χ4 περίπου. Εχω ανεβάσει σχέδιο εδώ http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3617.

4. Το φρεάτιο άντλησης στέλνει το περιεχόμενο σε διανομέα απ όπου ξεκινάνε οι γραμμές διάτρητου σωλήνα για τα παρτέρια (θαμμένοι στους 30 πόντους). Σημειωτέον ότι τα φυτά "γουστάρουν" το σαπουνάκι μας :lol: Η βροχοδεξαμενή στέλνει στην κύρια δεξαμενή του σπιτιού για ανάμιξη του υφάλμυρου νερού από τη γεώτρηση που έχει αγωγιμότητα 3000 μS/cm, βλέπεις με τι πολεμάω...

5. Οι βόθροι έγιναν από προκατ στοιχεία, η όλη εγκατάσταση του αναερόβιου βιολογικού πέρασε τις 6 χιλιάδες, χωρίς το δίκτυο του σπιτιού βέβαια.

 

Υπ όψη ότι για να δουλέψει η αναερόβια φάση θέλει το βόθρο πάντα σε λειτουργία, δηλαδή τουλάχιστον κάθε δεύτερο Σαββατοκύριακο. Αν τον αφήσεις να αδρανήσει τότε δεν εξουδετερώνει μέχρι να "πάρει μπρος".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.