Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξίσωση για τη σκίαση μεταξυ των panel


nicktopas

Recommended Posts

Καλημερα σε όλους. Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και ασχολούμαι όπως και οι περισσότεροι συνάδελφοι με τα Φ/Β αυτή την περίοδο. Έχω μια συγκεκριμένη ερώτηση.

Ποια είναι η ακριβής σχέση που μας δίνει την ελάχιστη απόσταση ώστε να μην σκιάζονται τα πίσω πάνελ από τα μπροστινά όταν είναι τοποθετημένα σε αγροτεμάχιο? Έχω βρει διάφορες σχέσεις αλλά είναι εμπειρικές. Πάντα μιλάμε για νότιο προσανατολισμό αλλά και για 30ο γωνία κλίσης.

Παίζει ρόλο το γεωγραφικο πλάτος?

Παίζει ρόλο η κλιση του εδάφους και αν ναι με ποιον τρόπο?

 

Δεν έχω βρει κάτι σαφές μέχρι στιγμής και χρησιμοποιώ τον εμπειρικό τύπο για την Ελλάδα δυο φορές το ύψος στήριξης (και βάζω και κάτι παραπάνω για να είμαι ήσυχος). Αναμένω απαντήσεις σας με αναφορές αν είναι δυνατό. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δες

 

http://www.apetech.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=62

 

Έχω φτιάξει ένα excel που υπολογίζω την ελάχιστη απόσταση, μόλις το βρω θα το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για τιμές γεωγραφικού πλάτους από 25ο μέχρι 45ο η καμπύλη Monegon προσεγγίζεται ικανοποιητικά από την μαθηματική σχέση:

 

L / H = 0,0042 φ φ - 0,1661 φ + 2,8653

 

φ = γεωγραφικό πλάτος

 

Για καλύτερο έλεγχο των σκιών κατά την διάρκεια της οποιαδήποτε ημέρας του έτους εγώ χρησιμοποιώ το MicroStation.

Έτσι λαμβάνω υπόψη εκτός από τις γεωγραφικές συντεταγμένες και τις κλίσεις του εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος Μηχανολόγος Μηχανικός και ασχολούμαι και με τα φωτοβολταϊκά. Έμπαινα κατά καιρούς στο φόρουμ και έπαιρνα πληροφορίες παρακολουθώντας συζητήσεις, αλλά αποφάσισα να γίνω μέλος γιατί μπορώ να προσφέρω πληροφορίες αλλά και να πάρω δεν ξέρω αν το διατυπώνω σωστά χωρίς να με παρεξηγήσετε.Προσπάθησα να κατεβάσω το αρχείο excel του Νικολάκη αλλά μου βγάζει ένα μήνυμα ότι δεν έχω δικαίωμα και κάτι τέτοια.Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.