Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δομημένη καλωδίωση


YannisA

Recommended Posts

Γειά σας και καλώς σας βρίσκω.

Έγινα ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος στη Βάρη πριν μερικά χρόνια, το οποίο μεταξύ άλλων, διέθετε "δομημένη καλωδίωση" κατά τον κατασκευαστή του, Αρχιτέκτονα μηχ/κό.

Τί ήταν αυτό? Αντί των standard χάλκινων τηλεφωνικών καλωδίων, διέθετε καλώδια Cat5, μονά. Επειδή ήθελα να έχω ενσύρματο δίκτυο στο σπίτι, έκατσα και διάβασα, έψαξα και τελικά, χώρισα τα 8 καλώδια του Cat5, σε 4 για ethernet δίκτυο και τα άλλα 4, σε 2 x 2 τλεφωνικές γραμμές.

Έβαλα σε κάθε δωμάτιο διπλές πρίζες Tel/Data και έστησα το δίκτυό μου.

Όμως αυτό είναι? Δεν θα έπρεπε τα Cat5 να είναι διπλά?

Ως γνωστόν, το Cat5 έχει 8 καλώδια. Με τα 4 απ' αυτά, μπορείς να πάρεις μέχρι 100Mbps ταχύτητα δεδομένων (δικτύου). Όμως στις μέρες μας, με τα home cinema και την απαίτηση για διαμεταγωγή βίντεο HD, χρειάζεσαι παραπάνω. Δηλ. και τα 8 καλώδια που δίνουν 10πλάσια ταχύτητα (1000Mbps).

Πως λοιπόν ορίζεται απ' τις προδιαγραφές η δομημένη καλωδίωση, που (το 2005) καυχιόταν ο κατασκευαστής ότι έιχε εφαρμόσει?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και επειδή πιστεύω είμαι λίγο off-topic εδώ, ο διαχειριστής ας μεταφέρει την ερώτηση στο σωστό νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Για να σε πουλούσε δομημένη καλωδίωση, θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον ένα utp (σε κάθε χώρο), ανεξάτητο από την καλωδίωση για τηλεφωνία. Αν η καλωδίωση της τηλεφωνίας ήταν και αυτή με utp, τότε θα έπρεπε να υπάρχαν δύο utp ανά μπρίζα. Αν ήταν απλή δισύρματη ή τετρασύρματη, τότε ένα utp και το καλώδιο για τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Εμ, αυτό λέω κι εγώ.

Μόνο ένα UTP πήγαινε σε κάθε δωμάτιο. Οπότε ή δίκτυό, ή τηλέφωνα.

Γι αυτό και το χώρισα στα 2, με το μειονέκτημα να φτάνω μόνο μεχρι 100Mbps στο data.

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και γω μια ερωτηση λογω μικρης εμπειριας..

 

Υποθετω μιλατε για ανεξαρτητες γραμμες σε καθε χωρο που καταλαηγουν στο switch...

 

Σε νεα οικοδομη αυτα τα καλωδια περνανε μεσα απο πλαστικες σωληνες???

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον κανονισμό πρέπει να περννάνε από κανάλι αποκλειστικά για τα ασθενή ρεύματα. Δεν επιτρέπεται να περνάνε από το ίδιο κανάλι καλώδια αθενών και ισχυρών ρευμάτων εκτός αν μπορείς να εξεασφαλίσεις στα καλώδια ασθενών ρευμάτων επαρκή ηλεκτρική μόνωση στην περίπτωση που θα έρθουν σε επαφή με καλώδια ισχυρών ρευμάτων.

 

Συνήθως τα καλώδια ασθενών ρευμάτων δεν έχουν πιστοποίηση για 230V ή παραπάνω οπότε βάζεις ξεχωριστό κανάλι και ξεμπερδεύεις.

 

Τα κανάλια πρέπει να έχουν το πολύ 2 αλλαγές διεύθυνσης ένα κουτί το οποίο να είναι επισκέψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοουσα να περασουν μεσα απο τις πλαστικες σωληνες των ισχυρων..

Αλλα το καναλι πως θα μπει στον τοιχο?? Πρεπει να σκαφτει αρκετα...

Για την κατασκευαστικη εφαρμογη μιλαγα.....

Το εχω κανει στο γραφειο μου, αλλα λογω επικαλυψης των τοιχων με γυψοσανιδα, περασαν ολα απο πισω... Δεν το εχω δει σε καινουρια κατασκευη με κλασσικη δομηση (τουβλα-σοβας)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ήδη χτισμένο και σοβατισμένο το κτίριο μπορείς να βάλεις εξωτερικά κανάλια. συνήθως τα τοποθετούν ακριβώς πάνω από το σοβατεπί.

Link to comment
Share on other sites

Σε καινούργιο σπίτι τα καλώδια ασθενών ρευμάτων μπορούν να είναι είτε σε εντοιχισμένο κανάλι είτε σε εξωτερικό κανάλι (εμφανές). Αποφασίζεις τι προτιμάς με βάση το κόστος και την αισθητική του χώρου (και του πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.