Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές ΑΠΥ και ΤΠΥ


Recommended Posts

Μια και είναι ο τίτλος του θέματος και από τα γραφόμενα δεν έβγαλα συμπέρασμα. Έχει διαφορά όταν λέμε ΑΠΥ από ΤΠΥ? Ενώ στην αρχή είχα μπλοκάκι Απόδειξης ΠΥ, τελευταία θεώρησα ένα που πάνω λέει Τιμολόγιο ΠΥ. Υπάρχει φορολογική διαφορά μεταξύ των 2? Και που έγγειται η όποια διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Αμφότερα αποτελούν φορολογικά στοιχεία. Η διαφορά είναι στην χρήση τους.

 

Από τον Επαγγελματικό οδηγό για Νέους Μηχανικούς του Τ.Ε.Ε.:

 

"6.1.5 ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

 

β. Διπλότυπη απόδειξη παροχής υπηρεσιών (μπλοκ).

Είναι η απόδειξη που χορηγούν οι μηχανικοί για την αμοιβή που λαμβάνουν από μελέτη και

επίβλεψη τεχνικών έργων.

 

γ. Διπλότυπο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (μπλοκ).

Είναι το τιμολόγιο που χορηγούν οι μηχανικοί όταν αμείβονται για την εκτέλεση ενός έργου."

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Εγώ που χρησιμοποιώ δηλαδή τιμολόγιο για αμοιβές μελέτης/επίβλεψης δεν κάνω καλά ε? Ελπίζω είναι κάτι τυπικό και να μην έχω πρόβλημα γιατί έχω ήδη εκδόσει 6-7 τιμολόγια από αυτό το μπλοκ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτημα που υπέβαλα στην εφορία μου, για το αν υπάρχει δυνατότητα έκδοσης Τ.Π.Υ. για μελετητική

εργασία (κατόπιν απαίτησης για κάποιον λόγο), έλαβα θετική απάντηση.

Δεν υπάρχει πρόβλημα δηλαδή, αν κοπεί Τ.Π.Υ. για αμοιβές μελέτης.

 

Αναφέρομαι στην προσωπική μου εμπειρία και δεν τοποθετούμαι ως οικονομολόγος ή λογιστής.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι ότι όταν κόβουμε ΑΠΥ θεωρείται ότι το ποσό έχει εξοφληθεί ενώ το τιμολόγιο μπορεί και να είναι επί πιστώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γ. Διπλότυπο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (μπλοκ).

Είναι το τιμολόγιο που χορηγούν οι μηχανικοί όταν αμείβονται για την εκτέλεση ενός έργου."

 

Δηλαδή Chilon, εγω που με την εταιρια που δουλευω έχω υπογράψει Σύμβαση Έργου, μπορω να τους κόψω ΤΠΥ? Και εαν ναι, τοτε φορολογούμαι ισολογιστικά συμφωνα με τα παραπάνω?

 

Πάντως, φιλος μηχανικός που έκανε μια δουλειά για το ΑΠΘ (τεχνοοικονομικη μελετη) του ζητησαν να τους κοψει ΤΠΥ γιατι δεν ηθελαν να του κανουν παρακρατηση 20%.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Topap:

 

● Προ ετών εργαζόμουν σε μελετητική εταιρεία με σύμβαση έργου.

Ναι· και στα δύο ερωτήματά σου (για Τ.Π.Υ. και φορολόγηση εξωλογιστικά).

 

● Παρακράτηση γινόταν και στο Τ.Π.Υ.

────────────────────────────────────────────────

Αναφέρομαι στην προσωπική μου εμπειρία και δεν τοποθετούμαι ως οικονομολόγος ή λογιστής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.