Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

 

Μετά πας στο ΤΕΕ με τα παρακάτω:

 

7) Το πρωτότυπο χαρτί της Δωρεάς και το έντυπο ΦΕΜ όπου φαίνεται η απαλλαγή.

Αυτά τα ολίγα... :rolleyes:

 

Στο ΤΕΕ για την περίπτωση 2 αναφέρει

2η Περίπτωση

6. Απαλλαγή από Φ.Ε.Μ. σε περίπτωση ιδιοκατοίκησης ή ΑΤΥΠΗ ΔΩΡΕΑ από την αρμόδια

Δ.Ο.Υ.

• όταν δεν είναι ιδιοκατοίκηση ή

• όταν το οικόπεδο ανήκει σε συγγενικά πρόσωπα

 

 

Εσύ γιατί έκανες και άτυπη δωρεά και απαλλαγή από ΦΕΜ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την ΔΟΥ μου το είπαν. Ρώτησα αν θα πρέπει να πληρώσω ΦΕΜ (αφού έτσι μου είχε πει ο λογιστής μου ότι γίνεται) και μου είπαν ότι παίρνω απαλλαγή. Πήγα κι εγώ να το διευθετήσω μια και καλή, μην έχω μετά τρεχάματα με τη ΔΟΥ, να με ρωτούν γιατί δεν κατέβαλα ΦΕΜ κλπ.

 

Γενικώς, όποτε δημόσια υπηρεσία μου λέει να μην πληρώσω δεν το αφήνω ανεκμετάλλευτο, το παίρνω εγγράφως για να είμαι ήσυχος.

:wink:

 

 

@ tpanag

Πολύ σωστή η επισήμανση. Ήθελα να γράψω ότι η ίδια διαδικασία ισχύει και για συγγενείς Α' βαθμού αλλά δεν το εξέφρασα σωστά... :oops:

 

 

Όσο για το εκκαθαριστικό, όχι μόνο μου το ζήτησε η ΔΟΥ στην οποία ανήκω, αλλά με έβαλαν από τις Δωρεές να πάω στο Εισόδημα να μου εκτυπώσουν ένα για να το έχουν... (Ζήτω η ηλεκτρονική διαχείριση πληροφοριών...)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα για την απαλλαγη του ΦΕΜ. Με το Δελτιο Παροχης Υπηρεσιων και το ΦΠΑ τι θα κανετε? Θα κοψετε δελτιο? Τι ποσο (ολο ή μερος)? Το ΦΠΑ?

Αυτα ειναι πιο σημαντικα γιατι το ΦΕΜ και να το πληρωνατε θα το παιρνατε πισω, το ΦΠΑ ομως παει.....

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε δεν υπάρχει ΦΠΑ, ούτε ΑΠΥ κόβεται. Στη μεν περίπτωση της απαλλαγής (για τον εαυτό μας), συμπληρώνουμε στοιχείο αυτοπαράδοσης (αντί ΑΠΥ). ΦΠΑ πληρώνουμε επί των δαπανών μας (αν υπάρχουν-που δεν θα υπάρχουν).

Στην περίπτωση δωρεάς, γίνεται απλά η δωρεά με το έντυπο της εφορίας (εδώ δεν ξέρω μήπως κόβεται ΑΠΥ με ένδειξη "δωρεάν").

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα και με το ΤΕΕ.

Είχα τρεις αιτήσεις, δύο δικά μου ακίνητα κι ένα του αδερφού μου, ήταν εντάξει και οι τρεις αιτήσεις.

 

Επιβεβαίωσα ότι δεν απαιτείται το έντυπο απαλλαγής από το ΦΕΜ για το ΤΕΕ.

Πληρώνεις το 2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και με αυτή την απόδειξη πληρωμής στον φάκελο καταθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις το 2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και με αυτή την απόδειξη πληρωμής στον φάκελο καταθέτεις.

 

Υπέρ ΤΕΕ μάλλον θέλεις να πεις. Και από όσο κατάλαβα, πληρώνεις και κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ κανονικά με το γραμμάτιο στην ΕΤΕ. Ή κάνω λάθος εφόσον δεν υπάρχει αμοιβή;

Γενικά αυτό το έντυπο που δίνει το ΤΕΕ και υποτίθεται ότι αναλύει τη διαδικασία, είναι τελείως για τα πανηγύρια. Ούτε τα μισά δεν διευκρινίζει... Η ουσία δεν είναι τι χαρτούρα ζητάει το ΤΕΕ και πως θα τσεπώσει το 2% (εκεί επικέντρωσαν μόνο), αλλά να βοηθηθούν τα μέλη του ΤΕΕ συνολικά για τη διαδικασια. Και με τη συνεννόηση με τη φοροτεχνικό που έχουν, δεν πολυβγαίνει άκρη... Άλλα της έλεγα, άλλα καταλάβαινε, "εγώ δεν είμαι μηχανικός να ξέρω το πολεοδομικό" μου απάντησε σε κάποια φάση, όταν τη ρώτησα τι γίνεται στην περίπτωση φακέλου για μη υπαρκτή σε συμβόλαιο ιδιοκτησία. Απορώ τι εξυπηρετεί η παρουσία της...

Link to comment
Share on other sites

Υπέρ ΤΕΕ ή ΤΣΜΕΔΕ δεν ξέρω με ακρίβεια, θα σε γελάσω.

Το σύνδεσα με το 2% των κρατήσεων στο έντυπο της ΕΤΕ, αλλά είναι πιθανό να έκανα λάθος σύνδεση...

 

Πάντως η απόδειξη που παίρνεις, το γραμμάτιο είσπραξης, είναι του ΤΕΕ και αφορά 2% επί της καθαρής αμοιβής με αιτιολογία "Ποσοστά Αμοιβών Μελετών" και 2,4% Χαρτόσημο + ΟΓΑ εισπράξεων επί της αρχικής κράτησης.

 

Π.Χ. για καθαρή αμοιβή 233,69 ευρώ, γίνεται κράτηση

233,69*2%=4,67 ευρώ "Ποσοστά Αμοιβών Μελετών" και

4,67*0,024=0,11 ευρώ "Χαρτόσημο + ΟΓΑ Εισπράξεων"

Σύνολο 4,78 ευρώ

 

Η ΕΤΕ δεν εμπλέκεται πουθενά αφού δεν υπάρχει αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Του ΤΕΕ το 2,048% (μαζί με τον ΟΓΑ) πλήρωσες. Το ποσό που κρατείται αυτόματα όταν καταθέτουμε αμοιβές στο λογαριασμό μας δηλαδή. Όσο για την ΕΤΕ, και το ΤΕΕ δε θα έπρεπε να εμπλέκεται πουθενά εφόσον δεν υπάρχει αμοιβή αλλά εμπλέκεται όπως είδες. "Κρατήσεις" επί ...ανύπαρκτης αμοιβής. Θα χρειαστεί να πληρώσεις και κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ με το γραμμάτιο της ΕΤΕ (θα σου το ζητήσει η Πολεοδομία). Μη σε πάρω στο λαιμό μου βέβαια, αλλά έτσι θυμάμαι ότι μου είπαν στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

έκανες πολύ καλά που ανέφερες τα περί βαθμών συγγένειας...::)

...εδώ δεν ξέρω μήπως κόβεται ΑΠΥ με ένδειξη "δωρεάν".

στην δική μου περίπτωση έτσι έκανα κατόπιν συμβουλής λογιστή

 

όσο για ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ (σε περίπτωση απαλλαγής εννοείται), στην πολεοδομία Παλλήνης δεν μου ζητήθηκαν... (ελπίζω να μην ήταν απλή αβλεψία και ταλαιπωρήσω άδικα κάποιον)

 

off topic:

αλήθεια, πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο η διαδικασία απαλλαγής για ρυθμίσεις του 3843; προσωπικά θεωρώ ότι ήταν ο πιο πεταμένος χρόνος της ζωής μου! πρώτη φορά πήρα απαλλαγή (της αδερφής μου την άδεια την έβγαλα με της αμοιβές της -μιας και τότε ήμουν στο αφορολόγητο και δε μ' ένοιαζε να εμφανίσω εισόδημα που δεν εισέπραξα). Αν ήξερα ότι θα φάω μια ολόκληρη μέρα στην εφορία και κάποιες ώρες στο γραφείο μέχρι να καταλάβω ποια έντυπα πρέπει να συμπληρώσω και μετά άλλη μια μέρα στο ΤΕΕ (με κινητοποιήσεις των απλήρωτων συμβασιούχων) θα έκοβα μια ΑΠΥ να τελειώνουμε! Μια υπάλληλος στο ΤΕΕ που τα λέγαμε μου είπε ότι και η ίδια αν έκανε ρύθμιση στο δικό της σπίτι θα προτιμούσε να κόψει δελτίο στον εαυτό της!!

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια, πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο η διαδικασία απαλλαγής για ρυθμίσεις του 3843; προσωπικά θεωρώ ότι ήταν ο πιο πεταμένος χρόνος της ζωής μου!

..............................

Μια υπάλληλος στο ΤΕΕ που τα λέγαμε μου είπε ότι και η ίδια αν έκανε ρύθμιση στο δικό της σπίτι θα προτιμούσε να κόψει δελτίο στον εαυτό της!!

 

Δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Πεταμένος χρόνος είναι και άδικα μας ταλαιπωρούν με τέτοια γραφειοκρατία. Για δωρεά ειδικά δεν το συζητάω (και εγώ προς γονείς και αδερφό αποφάσισα ότι θα ακολουθήσω τη διαδικασία κανονικά ως να ήταν ξένοι). Πιστεύω όμως ότι υπάρχει σοβαρό λογιστικό πρόβλημα με το να κόψουμε αμοιβή προς τον εαυτό μας και εκεί θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε απαλλαγή. Είναι και παράλογο και παράνομο κάτι τέτοιο (να κόβεις ΑΠΥ στον εαυτό σου).

Και θα ήθελα τη μάρτυρία κάποιου ο οποίος το έκανε στο παρελθόν και πέρασε φορολογικό έλεγχο. Να μας πει τι του είπαν οι ελεγκτές όταν το είδαν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.