Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

καλά, δεν το συζητώ, είναι τουλάχιστον παλαβό να... αμείβεσαι για υπηρεσίες που προσέφερες στον εαυτό σου! και, οπωσδήποτε δεν στέκει φορολογικά. αλλά, τι, θα σε γράψουν για παράβαση ΚΒΣ; θα μου πεις, γιατί όχι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είπαμε δεν υπάρχει ΦΠΑ, ούτε ΑΠΥ κόβεται. Στη μεν περίπτωση της απαλλαγής (για τον εαυτό μας), συμπληρώνουμε στοιχείο αυτοπαράδοσης (αντί ΑΠΥ).

 

Αυτό το στοιχείο αυτοπαράδοσης, πρέπει να ΄ναι η δεύτερη φορά που το αναφέρεις. Μπορείς να μας περιγράψεις πως περίπου είναι και από που το ζητάει κανείς ... ;

Link to comment
Share on other sites

Αφού έτσι είναι να μην το αναφέρω; Αυτό μου είπαν και στο ΤΕΕ, αυτό μου είπε και λογιστής (ο οποίος έκανε άλλο λάθος βέβαια). Το πως ακριβώς μοιάζει θα σας το πω μεθαύριο που θα τελειώσω τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να πληρώσεις και κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ με το γραμμάτιο της ΕΤΕ (θα σου το ζητήσει η Πολεοδομία). Μη σε πάρω στο λαιμό μου βέβαια, αλλά έτσι θυμάμαι ότι μου είπαν στο ΤΕΕ.

 

Εμένα αντιθέτως μου είπαν από το ΤΕΕ ότι μόνο το γραμμάτιο είσπραξης του ΤΕΕ χρειάζεται στον φάκελο, τίποτε άλλο... Αν είναι δυνατόν να μην υπάρχει μία σταθερή μεθοδολογία για τέτοιες περιπτώσεις!

 

Θα το ρισκάρω να πάω έτσι (χωρίς ΕΤΕ) και θα δω... Όχι για τις κρατήσεις, είναι χαμηλό το ποσό σε σχέση με το πήγαινε δύο φορές στην Πολεοδομία, αλλά θέλω να μάθω επιτέλους τι δέχονται και τι όχι σε αυτήν την περίπτωση!... (τώρα που το γράφω αυτό βέβαια σκέφτομαι ότι η μία Πολεοδομία μπορεί να το δεχτεί χωρίς ΕΤΕ και η άλλη όχι... Οπότε δεν θα μάθω τίποτε, απλά θα ταλαιπωρηθώ... :confused: ).

 

Από ότι κατάλαβα κι εσύ tpanag έχεις απαλλαγή αμοιβής, τι σκέφτεσαι να κάνεις; Θα πληρώσεις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ_ΕΜΠ στην ΕΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

Για αντίστοιχη περίπτωση (έκδοση οικοδομικής άδειας) πάντως ζητείται και η πληρωμή του ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ . Πληροφορίες χθεσινές από Πολεοδομία Παλλήνης .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αντιθέτως μου είπαν από το ΤΕΕ ότι μόνο το γραμμάτιο είσπραξης του ΤΕΕ χρειάζεται στον φάκελο, τίποτε άλλο...

 

Παρανόηση έγινε. Το στοιχείο αυτοπαράδοσης, δεν το βάζουμε στο φάκελο. Καταχωρείται στο βιβλίο εσ-εξ μας και το κρατάμε στο φορολογικό μας αρχείο για να δικαιολογήσουμε το θέμα της απαλλαγής αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Στα downloads έχω 2 φωτο απο βιβλίο που μου έδωσαν σήμερα στην εφορια. Θα διαπιστώσετε οτι για δική μας τακτοποίηση δεν εκδίδουμε στοιχειο.

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1578

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1579

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει όλες τις σελίδες στο συγκεκριμένο θέμα, μπορεί να επαναλάβω κάτι το οποίο έχει ήδη ειπωθεί, αλλά εγώ σε δική μου αντίστοιχη περίπτωση, έβγαλα κανονικά τις αμοιβές μέσω συστήμτατος ΤΕΕ, και εξέδοσα και εντολή πληρωμής. Πήγα στο ΤΕΕ, με τα χαρτιά αυτά, μου υπολόγισε η υπάλληλος κάποιες κρατήσεις επί της αμοιβής, τις οποίες και πλήρωσα στο ταμείο. Τα χαρτιά που μου έδωσαν στο ΤΕΕ τα έβαλα στο φάκελο για την πολεοδομία. Στην εφορία, επειδή μου είπαν ότι δικαιούμαι μία φορά στη ζωή μου να απαλλαγώ από ΦΕΜ, προτίμησα να το πληρώσω εφόσον ήταν μικρό το ποσό, και συνεπώς έκοψα απόδειξη στο όνομά μου. Επίσης πλήρωσα και το ΤΣΜΕΔΕ στην ΕΤΕ. Τα πήγα όλα αυτά στην πολεοδομία και οκ. Δηλαδή το μοναδικό που διέφερε στο ότι είχα τον εαυτό μου πελάτη, ήταν ότι δεν είχα το τετράγωνο χαρτάκι της απόδειξης είσπραξης της ΕΤΕ μέσα στο φάκελο, αλλά αυτά του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν έκανες τίποτα... Θα φορολογηθείς κανονικά (εφόσον τελικά έκοψες ΑΠΥ) για αμοιβή που ουδέποτε εισέπραξες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το μόνο που ουσιαστικά δεν έκανα ήταν απλώς να καταθέσω την αμοιβή στο ονομα μου και να τελειώνω, να μην τρέχω ούτε στο ΤΕΕ ούτε πουθενά... Απλώς όταν ξεκίνησα τη διαδικασία ούτε στο ΤΕΕ, ούτε στην εφορία μπορούσαν να μου απαντήσουν τι θα γίνει με το ΦΕΜ. Είναι φοβερό ότι πουθένα δεν υπάρχει κάποιος αρμόδιος υπάλληλος για κάποιο συγκεκριμένο ερώτημα,ο ένας σε παραπέμπει στον άλλον, και η μία υπηρεσία στην άλλη. Στο ΤΕΕ νομίζω, αν θυμάμαι καλά, έπρεπε να μιλήσω με μία υπάλληλο που "ξέρει τα φορολογικά" η οποία πήγαινε εκεί μία φορά στην εβδομάδα, την οποία και δεν έβρισκα ποτέ. Αφού τελείωσα με το ΤΕΕ, μου είπαν στη ΔΟΥ οτι θα πρέπει να πληρώσω ΦΕΜ, οπότε αναπόφευκτα έκοψα απόδειξη στον εαυτό μου, και τότε κατάλαβα ότι άδικα έκανα την όλη διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.