Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να πάρουμε την απαλλαγή από την εφορία ως άτυπη δωρεά ( για να γλυτώσουμε ΦΕΜ και Φ.Π.Α.) και καταθέσουμε την αμοιβή κανονικά στην ΕΤΕ ώστε να μην τρέχουμε στο ΤΕΕ θα έχουμε πρόβλημα στην πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα αντιθέτως μου είπαν από το ΤΕΕ ότι μόνο το γραμμάτιο είσπραξης του ΤΕΕ χρειάζεται στον φάκελο, τίποτε άλλο... Αν είναι δυνατόν να μην υπάρχει μία σταθερή μεθοδολογία για τέτοιες περιπτώσεις!

 

Θα το ρισκάρω να πάω έτσι (χωρίς ΕΤΕ) και θα δω... Όχι για τις κρατήσεις, είναι χαμηλό το ποσό σε σχέση με το πήγαινε δύο φορές στην Πολεοδομία, αλλά θέλω να μάθω επιτέλους τι δέχονται και τι όχι σε αυτήν την περίπτωση!... (τώρα που το γράφω αυτό βέβαια σκέφτομαι ότι η μία Πολεοδομία μπορεί να το δεχτεί χωρίς ΕΤΕ και η άλλη όχι... Οπότε δεν θα μάθω τίποτε, απλά θα ταλαιπωρηθώ... :confused: ).

 

Από ότι κατάλαβα κι εσύ tpanag έχεις απαλλαγή αμοιβής, τι σκέφτεσαι να κάνεις; Θα πληρώσεις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ_ΕΜΠ στην ΕΤΕ;

 

Σήμερα τελείωσα κι εγώ με την απαλλαγή τόσο για μένα όσο και για τον αδελφό μου..αλλά δε θα το πιστέψεις..εμένα μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω στην ΕΤΕ!!!!!!!! Ναί σωστά δίάβασες...εσένα σου είπαν την Τρίτη ότι δε χρειάζεται κι εμένα σήμερα ότι χρειάζεται!!Ζήτω το ΤΕΕ ΤΚΜ!!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως, αυτό το κουφό ότι απαλλαγή από ΦΕΜ έχεις μόνο μια φορά στη ζωή σου δεν το'χω ξανακούσει και το βρίσκω εντελώς ανόητο!

μου θυμίζει αυτό που μου είπε άλλος στην εφορία Παλλήνης ότι για να κάνω άτυπη δωρεά πρέπει να πληρώσω και φόρο! (φυσικά και δεν πλήρωσα...)

 

@pennyst96

αααα, καλάααααα...

έχουν ξεφύγει εντελώς...

ό,τι να'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα κι εγώ με την απαλλαγή τόσο για μένα όσο και για τον αδελφό μου..αλλά δε θα το πιστέψεις..εμένα μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω στην ΕΤΕ!!!!!!!! Ναί σωστά δίάβασες...εσένα σου είπαν την Τρίτη ότι δε χρειάζεται κι εμένα σήμερα ότι χρειάζεται!!Ζήτω το ΤΕΕ ΤΚΜ!!!

 

Tι να πληρώσεις , την αμοιβή σου ?

Καλά στην Παλλήνη δεν το γνωρίζουν το θέμα και δεν λένε και να το μάθουν . Για άτυπη δωρεά μου είχαν πει και σε μένα να πληρώσω πριν κανά 9μηνο περίπου και αφού τους πήρα μπροστά τους το υπουργείο και μίλησαν με την υπεύθυνη τότε τα μάσαγαν και άλλαξαν γνώμη φυσικά . Μου είπαν όμως πώς είχαν ζητήσει σε πολλούς να πληρώσουν και αν δεν έκαναν παράπονα τότε κανονικά τα σκάγανε στην ΔΟΥ Παλλήνης .

Link to comment
Share on other sites

Tι να πληρώσεις , την αμοιβή σου ?

 

Οχι! Το ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΕΜΠ. Το οποίο στον συνάδελφο zooeng την Τρίτη είπαν ότι δεν πρέπει να το πληρώσει.Σημειώνω ότι και εγώ και ο zooeng πήγαμε στο ΤΕΕ στη Θεσσαλονίκη!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ με βάλανε και μένα να πληρώσω . Βέβαια για άδεια , αλλά ο φορολογικός της πολεοδομίας ήταν απόλυτος πως απαιτείται .

Link to comment
Share on other sites

πάντως, όπως έχω αναφέρει ξανά, πέρασα στην πολεοδομία Παλλήνης ρύθμιση με απαλλαγή αμοιβής ΧΩΡΙΣ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ...

(όπου πέσεις, τελικά...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πήραν χαμπάρι ή επειδή αρκετοί από αυτούς που ελέγχουν δεν το κατέχουν το σπορ(απλοί διοικητικοί ή μηχανικοί που δεν γνωρίζουν τα φορολογικά) απλώς δεν το ήξεραν και δεν το ζήτησαν .

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα εδώ: http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1580

ένα 4σέλιδο που μου έδωσαν σήμερα στο ΤΕΕ όσον αφορά την απαλλαγή προκατάθεσης αμοιβής. Δεν μου είπαν τίποτα για πληρωμή ΦΕΜ (από συναδέλφους ξέρω ότι συμπληρώνουμε έντυπο ΦΕΜ και σφραγίζεται με τη λέξη "απαλλαγή" στη ΔΟΥ). Όπως θα διαβάσετε και στο έντυπο, εφόσον δεν προκύπτει εισόδημα όταν παίρνουμε απαλλαγή, δεν τίθεται θέμα ΦΕΜ (το τι λέει ο καθένας στην κάθε πολεοδομία μάλλον δεν θα πρέπει να μας ενδιαφέρει). Δε βλέπω κανένα λόγο κατ'επέκτασιν να απαλασσόμαστε μόνο μια φορά (ούτε υπάρχει τέτοια αναφορά σε νομοθεσία πουθενά), εφόσον είτε 1 φορά είναι 21 ζητήσουμε απαλλαγή, εισόδημα δεν έχουμε. Ούτε για ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ μου είπαν κάτι. Πλήρωσα απλά στο ταμείο του ΤΕΕ την κράτηση 2,048%.

ΑΠΥ τελικά δεν απαιτείται ούτε με την ένδειξη "δωρεάν" στις άτυπες δωρέες όπως θα δείτε στην 4η σελίδα στη διαγραμμένη παράγραφο.

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

Το ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ εγώ νομίζω τα πληρώνουμε διοτι είναι αδιάφορα της απαλλαγής και αφορούν εισφορές υποχρεωτικές. ημόνη συνδεσή τους με την αμοιβή αφορά στον τρόπο υπολογισμού τους.

Για άτυπη δωρεά όπως θα διαβάσεις και στην εγκύκλιο που ανέβασα σε προηγούμενο post απαιτείται έκδοση στοιχείου με την ένδειξη δωρεάν. και τη φράση εκδίδεται ώς στοιχείο αυτοπαράδοσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.