Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

Η προισταμενη του ΦΠΑ μου ειπε να κοψω αποδειξη στον εαυτο μου με αμοιβη ο,τι εξοδα εκανα για την υποθεση. Ουτε στοιχειο αυτοπαραδοσης ουτε τπτ.

 

Αυτό που σου είπε, είναι πρακτικά το ...στοιχείο αυτοπαράδοσης. Μπορείς δηλαδή αντί για στοιχείο αυτοπαράδοσης, να μετονομάσεις μια θεωρημένη ΑΠΥ σε "ειδικό στοιχείο αυτοπαράδοσης-ιδιοχρησιμοποίησης υπηρεσιών". Θέλεις σώνει και καλά να χαλάσεις ένα θεωρημένο φύλλο από το μπλοκ σου; Κάντο! Εγώ έδωσα την πιο "ανώδυνη" λύση. Το στοιχείο αυτοπαράδοσης δεν χρειάζεται να ειναι θεωρημένο (διασταυρωμένο και διαπιστωμένο από τμήμα ΦΠΑ, τμήμα ΚΒΣ, έλεγχο και λογιστές) και αναλύεις σε αυτό τις δαπάνες σου και πληρώνεις ΦΠΑ επί αυτών των δαπανών (ό,τι ακριβώς στην ουσία σου είπε να κάνεις).

Τα υπόλοιπα που σου είπε η κυρά στη ΔΟΥ σου περί ΦΕΜ κλπ. όμως είναι τρίχες. Κάτσε διάβασε ΚΒΣ, ΚΦΕ, και το Ν. 1642/1986 περί ΦΠΑ σχετικά με το θέμα και οι απορίες σου θα λυθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tpanag να σε ρωτησω κατι? Στα post σου λες απ'ότι καταλαβα (οπως και πολλοι αλλοι) οτι ΦΕΜ πληρωνουμε κανονικα. Κανονικα δηλαδη 23,25€? Γιατι αν βαλεις σαν εξοδο ενα αλλο ποσο το ΦΕΜ δε θα προκυψει ως το 10% αυτου??

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες λάθος. Δεν πληρώνουμε ΦΕΜ. Γιατί δεν προκύπτει εισόδημα από τη διαδικασία αυτή (πράγμα το οποίο γράφουμε και ως παρατήρηση στο στοιχείο αυτοπαράδοσης). Συμπληρώνουμε έντυπο ΦΕΜ για να πάρουμε απλά την απαλλαγή από αυτό είπα. Είναι πέρα για πέρα λάθος να κάνεις αυτό που λες (να βάλεις ποσό ...δαπανών και να υπολογίσεις ΦΕΜ επί αυτών). Οι δαπάνες σου δεν είναι αμοιβή που εισέπραξες ώστε να τίθεται θέμα ΦΕΜ επί αυτών! Ο ΦΕΜ είναι προκαταβολή φόρου όταν υπάρχει εισόδημα. Αν δεν υπάρχει εισόδημα, δεν υπάρχει ΦΕΜ. Μη μπερδεύεσαι με το στοιχείο αυτοπαράδοσης το οποίο το φτιάχνουμε αποκλειστικά για τις ανάγκες του ΦΠΑ. Όπως εξήγησα νομίζω και σε προηγούμενο ποστ, τον ΦΠΑ επί των δαπανών μας, τον πληρώνουμε για τον εξής λόγο: θα ζητήσουμε στο τέλος του 3μήνου στην περιοδική μας, έκπτωση κάποιου ΦΠΑ δαπανών (γενικά). Κάποιες από αυτές τις δαπάνες, αφορούν άλλες εργασίες-μελέτες για τις οποίς πήραμε αμοιβή και άρα και ΦΠΑ τον οποίο αποδώσαμε (όλα καλά μέχρι εδώ) αλλά κάποιο τμήμα αυτών, προφανώς αφορά τη δουλειά που κάναμε για τον εαυτό μας (ιδιοχρησιμοποίηση) για την οποία δεν εισπράξαμε αμοιβή και άρα δεν αποδώσαμε ΦΠΑ. Θα ζητήσουμε δηλαδή να εκπέσει ένα Χ ποσό ΦΠΑ τη στιγμή που τον αναλογούντα ΦΠΑ της (ανύπαρκτης) αμοιβής για αυτή τη δουλειά δεν τη δώσαμε ποτέ στο κράτος! "Κλέβουμε" κατά κάποιο τρόπο δηλαδή ΦΠΑ από το κράτος και για να μη συμβεί αυτό, η διαδικασία που πρέπει να γίνει είναι αυτή που συζητάμε. Πιο λιανά δε μπορώ ειλικρινά να το κάνω. Διάβασε το Ν. 1642 και θα καταλάβεις πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αναλυτικοτατη απαντηση.

Το περι ΦΠΑ το ειχα καταλαβει, το ΦΕΜ με μπερδευει γιατι στη ΔΟΥ επιμενουν οτι πρεπει να το πληρωσω. Anyway, να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! Ως νέα μηχανικός έχω κάποια απορία πάνω στο θέμα οπότε θα με βοηθούσε αν κάποιος γνωρίζε το εξής:

Μπορώ να αναλάβω τη διαδικασία ρύθμισης ημιυπαθρίου ενός ακινήτου που είναι είναι στο όνομά μου; Δηλαδή που ο μηχανικός και ο ιδιοκτήτης είναι το ίδιο πρόσωπο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

καλησπέρα σε όλους και απο εμένα ,

 

άλλη μια νέα μηχανικό!!Στην περίπτωση που θέλω να τακτοποιήσω το δικό μου αυθαίρετο ξέρει κάποιος πως θα πάρω απαλλαγή απο το τεε?στέλνω κάποια αίτηση κτλ?τα υπόλοιπα (φεμ,τσμεδε) να φανταστώ τα πληρώνω κανονικά ε??

Link to comment
Share on other sites

@Renoa & Nasa

Κορίτσια δείτε το link εδώ από συνάδελφο

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1552

και διαλέξτε τι αντιστοιχεί στην κάθε μία σας. Εγώ που το έκανα και για απαλλαγή και για άτυπη δωρεά πλήρωσα ΤΕΕ αλλά όχι ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ. Επίσης εφορία για άτυπη δωρεά μόνο πληρώνεται και ένας φόρος που εξαρτάται από τη συγγένεια του προσώπου που κάνεις τη δωρεά (μόνο για Α' βαθμού συγγένεια)

Για τις ίδιες δείτε τα έγγραφα, χρειάζεται να πάτε προετοιμασμένες στο ΤΕΕ για να πληρώσετε εκεί και να μην πηγαινοέρχεστε,δηλώσεις,συμβόλαιο ιδιοκτησίας κλπ

 

Με πρόλαβαν παραπάνω.....

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θέλω να τακτοποιήσω η/χ του σπιτιού του πατέρα μου, από το οποίο μου παραχωρεί τ.μ. για επαγγελματική έδρα, έχω κάποια απαλλαγή ή δεν έχει σχέση?

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω το παρακάτω, όποιος έχει άποψη και μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στην αναζήτησή μου σχετικά με τη νομιμοποιήση ημιυπαίθριου χώρου μου προέκυψαν τα παρακάτω προβλήματα-απορίες :

Έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, είμαι εγγεγραμμένο μέλος στο ΤΕΕ και θέλω να κάνω τη ρύθμιση ημιυπαίθριου χώρου που βρίσκεται στην ιδιοκτησία μου χωρίς να κάνω όμως έναρξη επαγγέλματος.Γίνεται???

Από το ΤΕΕ όταν τους είπα ότι πρόκειται για δική μου ιδιοκτησία μου απάντησαν πως θα ακολουθήσω κανονικά τη διαδικασία με το πρόγραμμα αμοιβών τους, θα κάνω δηλαδή κανονικά την υποβολή του έργου και όταν θα βγει κωδικός πληρωμής θα παω στο τεε κ θα μου δώσουν απαλλακτικό αμοιβής αφου κρατήσουν το 2% υπερ ΤΕΕ.

Επίσης με ανάλογη διαδικασία θα πάρω κ απαλλαγή από την εφορία (ΦΕΜ)

Μου είπαν ακόμη πως στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ μπορώ να χρησιμοποιήσω αριθμό λογαριασμού οψεως χωρίς να είναι λογαριασμός μηχανικού τον οποίο άλλωστε για να ανοίξω πρέπει να έχω κάνει την έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, την οποία προς το παρόν θα θελα να αποφυγω καθως δε σκοπευω να ασκησω αμεσα το επαγγελμα...

Γίνονται όλα αυτά χωρίς να κάνω έναρξη επαγγέλματος??

Συνοψίζοντας, τα 2 κυριότερα θέματά μου είναι:

1) άν μπορώ να χρησιμοποιήσω στο πρόγραμμα υπολογισμού της αμοιβής μου από το τεε έναν οποιονδήποτε αριθμό όψεως χωρίς να είναι μηχανικού

2) αν μπορώ να απαλλαχθώ από τον ΦΕΜ ή να τον πληρώσω χρησιμοποιώντας το ΑΦΜ που έχω χωρίς να υποχρεωθώ να κάνω έναρξη επαγγέλματος στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.