Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

περα απο τα φορολογικα πρεπει να εχεις και ενεργη σφραγιδα ,με την οποια θα σφραγισεις την τεχνικη εκθεση

λιγο απιθανο μου ακουγεται να μπορει να συμβει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.1) άν μπορώ να χρησιμοποιήσω στο πρόγραμμα υπολογισμού της αμοιβής μου από το τεε έναν οποιονδήποτε αριθμό όψεως χωρίς να είναι μηχανικού

2) αν μπορώ να απαλλαχθώ από τον ΦΕΜ ή να τον πληρώσω χρησιμοποιώντας το ΑΦΜ που έχω χωρίς να υποχρεωθώ να κάνω έναρξη επαγγέλματος στην εφορία.

 

1) Από τη στιγμή που σου δίνει απαλλαγή το ΤΕΕ, η ύπαρξη ή όχι λογαριασμού όψεως (Μηχανικού ή άλλου είδους) είναι αδιάφορη! Η απαλλαγή αυτό σημαίνει μεταξύ των άλλων: από την υποχρέωση προκατάθεσης της αμοιβής!

2) Σε περίπτωση απαλλαγής, απαλλάσεσαι του ΦΕΜ. Το θέμα είναι ότι εφόσον δεν είσαι ελ. επαγγελματίας για την εφορία, δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται να υποβάλλεις δήλωση ΦΕΜ. "Δεν υπάρχεις" ως υπόχρεος υποβολής δηλώσεων ΦΕΜ για την εφορία! Ούτε καν σφραγίδα δεν έχεις για να σφραγίσεις τη δήλωση ΦΕΜ! Να ρωτήσεις την φοροτεχνικό που έχει το ΤΕΕ γιατί υποψιάζομαι ότι σου απάντησε κάποιος άσχετος εκεί μέσα...

Άργησες πάντως και δε νομίζω ότι προλαβαίνεις πια (έχει διαδικασία) αν δε δοθεί παράταση.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα 16 σελίδες στο θέμα και ακόμα ΔΕΝ κατάλαβα ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε σε κάθε περίπτωση, σε περίπτωση που τακτοποιούμε Η/Χ σε δικό μας ακίνητο, και σε περίπτωση που το ακίνητο είναι του πατέρα. Ναι, έχω να καταθέσω φακέλους και για τις 2 περιπτώσεις.

 

Το τετρασέλιδο στα downloads αφορά ανέγερση οικοδομής και μάλιστα υπάρχουν και άλλες 2 περιπτώσεις, παλιότερα το είχα ψάξει, εκεί κι αν γίνεται χαμός.

 

Συμπερασματικά, κάποιος που να ξέρει τον σωστό τρόπο απαλλαγής και δωρεάς υπάρχει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματικά, κάποιος που να ξέρει τον σωστό τρόπο απαλλαγής και δωρεάς υπάρχει;

 

Ευχαριστώ.

 

Δήλαδή συνάδελφε δεν πιστεύεις όσους κάναμε τη διαδικασία; Το 4σέλιδο λέει για οικοδομικές άδειες γιατί πολύ απλά όταν συντάχθηκε δεν υπήρχε ο Ν. 3843. Ισχύουν όμως τα ίδια. Βγάζεις αμοιβή στο σύστημα αμοιβών κανονικά και πας στο ΤΕΕ με το συμβόλαιό σου και την εντολή πληρωμής. Εκεί θα σου δώσουν ό,τι άλλο χρειαστεί από υπεύθυνες δηλώσεις. Αυτό είναι το πρώτο και κυριότερο βήμα και δεν αμφισβητείται από κανέναν. Για τα υπόλοιπα εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, μια άλλη ερώτηση, κάπως διαφορετική ...απο τι λέτε εσείς! Εγώ έχω μια άλλη περίπτωση, ο ιδιοκτήτης μηχανικός θέλει να κόψει αμοιβές στο όνομα του να ταχτοποιήσει κάποιους χώρους. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ απαλλαγή γιατί θεωρεί πολύ χρονοβόρο το τρέξιμο. ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ, θα υπάρξει πρόβλημα αν κόψει αμοιβή στο όνομα του, επειδή κάτι ακούστηκε αλλά δεν το βρίσκω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Highlander,

 

γι' αυτό ακριβώς ζητώ διευκρινίσεις από συναδέλφους. Ειπώθηκε πολλές φορές σ' αυτό το thread πως το να κόβεις ΑΠΥ στο όνομά σου, εκτός από παράλογο ενδέχεται να είναι και παράνομο και θα μπορούσες να έχεις αργότερα πρόβλημα σε ενδεχόμενο έλεγχο.

 

tpanag,

 

το πρόβλημα για μένα δεν είναι η επίσκεψη στο ΤΕΕ (πιστεύω μέχρι τώρα θα ξέρουν τι τους γίνεται), αλλά το τι θα κάνω με ΑΠΥ, ΦΕΜ και ΦΠΑ. Αν η πολεοδομία δεν ζητά ούτε τίποτα προς αντικατάσταση του ΦΕΜ, τότε δεν θα κόψω το παραμικρό. Αν όμως η πολεοδομία προς αντικατάσταση του ΦΕΜ θέλει κάποιο έγγραφο απαλλαγής από την εφορία, τότε μάλλον θα πρέπει να κόψω και τον δελτίο αυτοπαράδοσης που να αναφέρει τα έξοδα και πάνω σ' αυτό να κόψω ΦΠΑ. Τουλάχιστον μέχρι τώρα έτσι τα κατάλαβα.

Με τις δωρεές αμοιβής σε συγγενείς πρώτου βαθμού τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

tpanag,

 

το πρόβλημα για μένα δεν είναι η επίσκεψη στο ΤΕΕ (πιστεύω μέχρι τώρα θα ξέρουν τι τους γίνεται), αλλά το τι θα κάνω με ΑΠΥ, ΦΕΜ και ΦΠΑ. Αν η πολεοδομία δεν ζητά ούτε τίποτα προς αντικατάσταση του ΦΕΜ, τότε δεν θα κόψω το παραμικρό. Αν όμως η πολεοδομία προς αντικατάσταση του ΦΕΜ θέλει κάποιο έγγραφο απαλλαγής από την εφορία, τότε μάλλον θα πρέπει να κόψω και τον δελτίο αυτοπαράδοσης που να αναφέρει τα έξοδα και πάνω σ' αυτό να κόψω ΦΠΑ. Τουλάχιστον μέχρι τώρα έτσι τα κατάλαβα.

Με τις δωρεές αμοιβής σε συγγενείς πρώτου βαθμού τι παίζει;

 

Αναλύθηκαν όλα αυτά. Συμπληρώνεις κανονικά δηλώσεις ΦΕΜ και πας στη ΔΟΥ σου και σου σφραγίζουν με τη λέξη "ΑΠΑΛΛΑΓΗ" χωρίς να πληρώσεις. Αυτή την απαλλακτική δήλωση ΦΕΜ βάζεις στο φάκελο. ΑΠΥ δεν χρειάζεται να κόψεις, παρά μόνο στοιχείο αυτοπαράδοσης το οποίο είναι αθεώρητο και όπως σωστά κατάλαβες, αναλύονται σε αυτό οι δαπάνες σου (όχι οι αμοιβή σου που είναι ανύπαρκτη) επί των οποίων δαπανών υπολογίζεις το ΦΠΑ και τον αποδίδεις. Εναλλακτικά αν δε θέλεις να αγοράσεις μπλοκάκι "ειδικού στοιχείου αυτοπαράδοσης" από το βιβλιοπωλείο, μπορείς να μετονομάσεις μια ΑΠΥ σε "ειδικό στοιχείο αυτοπαράδοσης" για να κάνεις την ίδια δουλειά (τα ίδια πράγματα θα γράψεις στην αιτιολογία και πάλι ΦΠΑ επι των δαπανών σου θα υπολογίσεις). Απλά θεωρώ ότι η "εξοικονόμηση" μιας θεωρημένης ΑΠΥ από το μπλοκ μας, αξίζει περισσότερο από τα 3-3,5 ευρώ που έχει ένα μπλοκ αυτοπαράδοσης.

Αυτά ισχύουν για απαλλαγή αμοιβής και στα λέω μετά βεβαιότητας γιατί έχω κάνει τη διαδικασία. Για δωρεά δε γνωρίζω γιατί αν και αρχικά έλεγα να κάνω σε συγγενείς μου, αποφάσισα ότι επειδή μπλέκεις ενδεχομένως με φόρο άτυπης δωρεάς και είναι αμφίβολο τι γίνεται με το ΦΕΜ και τις κρατήσεις, τελικά τους έκοψα αμοιβή και ΑΠΥ κανονικά ως να ήταν ξένοι.

Link to comment
Share on other sites

Highlander,

 

γι' αυτό ακριβώς ζητώ διευκρινίσεις από συναδέλφους. Ειπώθηκε πολλές φορές σ' αυτό το thread πως το να κόβεις ΑΠΥ στο όνομά σου, εκτός από παράλογο ενδέχεται να είναι και παράνομο και θα μπορούσες να έχεις αργότερα πρόβλημα σε ενδεχόμενο έλεγχο.

 

Δεν καταλαβαίνω τι είδους παράνομο είναι? Είμαι μηχανικός πελάτης του εαυτού μου και μου κόβω απόδειξη, τι πρόβλημα έχει το κράτος παραπάνω εισφορές δεν παίρνουν, τα φορολογικά που πληρώνω δεν παίρνουν, οπότε τι πρόβλημα να έχουν????

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι είδους παράνομο είναι? Είμαι μηχανικός πελάτης του εαυτού μου και μου κόβω απόδειξη, τι πρόβλημα έχει το κράτος παραπάνω εισφορές δεν παίρνουν, τα φορολογικά που πληρώνω δεν παίρνουν, οπότε τι πρόβλημα να έχουν????

 

Ψάξε στις προηγούμενες σελίδες του θέματος, έχει συζητηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.