Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

για απαλλαγή απο αμοιβή πας στο ΤΕΕ και σου βγάζουν ένα χαρτί για απαλλάγη, πλήρώνεις εκεί το 0,03% (αν θυμάμαι καλά) του προυπολογισμόυ που δηλώνεις, δεν καταθέτεις αμοιβές στην ΕΤΕ και όσο αφορά την εφορία δηλώνεις μηδενικό ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρα αν καταλαβα απο αυτα που γραφτηκαν εως τωρα, πας στο ΤΕΕ και αφου πληρωσεις το 2% για ΤΕΕ (για ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ δεν καταλαβα ακομα) παιρνεις απο εκει καποιο χαρτι που το βαζεις μεσα στον φακελλο της τακτοποιησης προς την Πολεοδομια, και δεν χρειαζεται ουτε δελτιο να κοψεις, και αρα δεν μπλεκεις με τα φορολογικα σου. Ετσι ειναι??

Αν ναι, τι δικαιολογητικα χρειαζεται το ΤΕΕ για να σε απαλλαξει??

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μένει να απαντηθεί με βεβαιότητα το ερώτημα πόσο απαραίτητο είναι να γίνει η διαδικασία απαλλαγής. Δηλαδή είναι προαιρετικό ή τελικά είναι υποχρεωτικό καθώς είναι παράδοξο να κοψουμε ΑΠΥ ...προς τον εαυτό μας;

Link to comment
Share on other sites

Περί αυτού του θέματος άκουσα φιλοσοφικού τύπου συζήτηση στα γραφεία αμοιβών στο ΤΕΕ....

μέσες άκρες έλεγε μια υπάλληλος πως δίνεται ένα χαρτί απαλλαγής αμοιβής και πως πρέπει να κοπεί απόδειξη στο όνομα του μηχανικού...δεν γνώριζε τι γράφεται στην απόδειξη, ξέρουν όμως οι λογιστές, ανέφερε, το ποσό το οποίο θα μας επιστραφεί !!???.....

Σαν σπασμένο τηλέφωνο ακούγεται, το ξέρω :) , όμως σε αυτό που λέει ο tpanag πως είναι παράδοξο να κοψουμε ΑΠΥ προς τον εαυτό μας, με παραξένεψε και μένα όταν το άκουσα και είπε η υπάλληλος πως παρόλο που δεν είναι πολύ σύνηθες έχει λογιστική- φοροτεχνική βάση....

Πάντως η ίδια αναφώνησε : Πρέπει να ενημερωθώ και γω γιατί θα το αντιμετωπίσω πολύ συχνά τώρα με τους η/υ :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι περίπλοκο το θέμα επειδή κάθενας στην εφορία λέει τη δική του εκδοχή.

 

Επειδή το έψαξα πρόσφατα, από Κ.Φ.Ε. άρθρο 52- Προκαταβολή φόρου

 

περίπτωση 52.30.- Όταν αρχιτέκτονας - μηχανικός εκπονεί μελέτη και επίβλεψη σε οικοδομή (ιδιοκτησίας του) δεν εκδίδεται Α.Π.Υ.

...ακολουθεί κείμενο... και στο τέλος γράφει

Σύμφωνα με το άρθρο 13 παράγραφος 2 του Κ.Β.Σ. στις περιπτώσεις εκπόνησης μελέτης και επίβλεψεις από αρχιτέκτονα - μηχανικό δικής του οικοδομής (ιδιοκτησίας του) δεν απαιτείται η έκδοση φορολογικού στοιχείου αξίας (Α.Π.Υ) δεδομένου ότι δεν λαμβάνει χώρα συναλλαγή με οποιονδήποτε τρίτο (σχετ.1002369/1628/Α0012/28.12.2004 έγγραφο)

 

Στο άρθρο 52 γράφει όλες τις περιπτώσεις κατά τις οποίες ο μηχανικός απαλλάσεται από το ΦΕΜ. Για το ΦΠΑ δεν γράφει τίποτα. Γενικά αυτό που κάνουν πολλοί είναι αφού πάρουν απαλλαγή απο το ΦΕΜ δεν κόβουν ΑΠΥ αφού δεν την ζητάει κανείς και έτσι δεν πληρώνουν ΦΠΑ.

 

Πάντως και εγώ στην δική μου περίπτωση μετά από ερώτηση στο τμήμα ΦΠΑ και επειδή δεν ήταν ιδιοκατοίκηση και δεν είχα την επικαρπία δεν πήρα απαλλαγή απο ΦΕΜ οπότε πλήρωσα το ΦΠΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έκοψες ΑΠΥ στον εαυτό σου δηλαδή; Αλλιώς είναι εντελώς αδύνατο να παρακρατηθεί ΦΕΜ και να αποδοθεί ΦΠΑ!

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω αύριο με τον λογιστή για να μου πει τι θα κάνω, από ότι κατάλαβα πάντως στην εφορία αν κόψω ΑΠΥ γράφω πάνω Στοιχείο Αυτοπαράδοσης

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Έκανα χρήση αυτής της διάταξης το 1987 για την πρώτη κατοικία μου

Αν θυμάμαι καλά υπέβαλα στο ΤΕΕ συμβόλαια και πιστοποιητικό ιδιοκτησίας και Υ.Δ ότι είναι η πρώτη κατοικία μου και πήρα βεβαίωση και νομίζω δεν πλήρωσα τίποτα ούτε απόδειξη έκοψα ή μπορεί και να έκοψα αλλά ή μηδενική ή «δωρεά» (για κάποιους τυπικούς εφοριακούς λόγους πχ βγαίνοντας από το γραφείο με τη μελέτη –έμπαινε εφοριακός και με ζητούσε απόδειξη)

(αναφέρομαι πάντα στο φορολογικό καθεστώς και τα δεδομένα ΤΕΕ που επικρατούσαν τότε-που μπορεί να ήταν και πριν την επιβολή του ΦΠΑ)

 

Έκτοτε έκτισα δύο άλλες ιδιόκτητες οικοδομές στις οποίες πλήρωσα τα πάντα -δηλ ΤΕΕ μέσω κατάθεσης αμοιβής-ΤΣΜΕΔΕ 3% και ΦΠΑ - κόβοντας τίς παράξενες για όλους σας αποδείξεις: «έλαβα ο ΚΑΝΑ από ΚΑΝΑ το ποσό … κανονικά)

Το μόνο που έγινε με τις δύο τελευταίες αποδείξεις (η πιο πρόσφατη το 2008) ότι ΠΛΗΡΩΣΑ ΦΕΜ 15% αντί του 10% και θεωρήθηκαν ηλεγμένες περιπτώσεις-βλέπε περαίωση σημερινή, βάζοντας ο λογιστής μου, τις αντίστοιχες αμοιβές σε ειδικούς κωδικούς της φορ δήλωσής μου

Link to comment
Share on other sites

κόβοντας τίς παράξενες για όλους σας αποδείξεις: «έλαβα ο ΚΑΝΑ από ΚΑΝΑ το ποσό … κανονικά)

 

Να σου εξηγήσω πως θεωρώ εγώ το "παράξενο". Δεν είναι δυνατόν, λεφτά τα οποία βγαίνουν από την τσέπη για να ξαναμπούν αμέσως (ή δε βγαίνουν και καθόλου), να θεωρηθούν ταυτόχρονα έσοδα και δαπάνες (δε θα περάσεις την απόδειξη ...προς τον εαυτό σου π.χ. στις δαπάνες για το αφορολόγητο; ). Δεν είναι δυνατόν ΦΠΑ να αποδοθεί, για να εκπέσει στη συνέχεια στο τέλος του 3μήνου. Δεν είναι δυνατό να φορολογηθούμε για λεφτά τα οποία "ανακυκλώσαμε" όπως είπα (με την παρομοίωση με το βγες-μπες στην ίδια τσέπη).

Απαλλαγή αμοιβής. Ανάλυσε στο μυαλό σου τον όρο και θα με καταλάβεις. Μη μπερδευόμαστε με τη "δωρεά" (προς συγγενείς ας πούμε) ξαναλέω. Εκεί παίζουν όλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.