Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

1. Αίτηση προς το ΤΕΕ για την απαλλαγή από την προκατάθεση στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας της αμοιβής Μελέτης και Επίβλεψης με αναφορά των λόγων απαλλαγής.

2. Απλό αντίγραφο του τίτλου ιδιοκτησίας από τον οποίο προκύπτει ότι ο κύριος του οικοπέδου είναι ο μηχανικός.

3. Απλό αντίγραφο του προϋπολογισμού του έργου για τη Μελέτη και Επίβλεψη και τον καθορισμό της αμοιβής Μελέτης όπως αυτό υποβάλλεται στο Πολεοδομικό Γραφείο.

4. Δήλωση του Ν. 1599/1986 ότι εξακολουθεί ο Μηχανικός να είναι κύριος του οικοπέδου στο οποίο θα ανεγερθεί η οικοδομή. ΣΗΜΕΙΩΣΗ Αν ο Μηχανικός είναι συγκύριος του οικοπέδου κατά ποσοστό εξ αδιαιρέτου μικρότερο του 100%, τότε απαλλάσσεται για το αντίστοιχο ποσοστό της αμοιβής του .

 

* Η απαλλαγή χορηγείται κατά τη διάταξη του άρθρου 3 παρ. 1 του Β.Δ. της 30/31-5-1956.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tpanag

Κάτι σημαντικό που δεν πρόσεξες ίσως

ότι άλλα ισχύουν για την α' κατοικία και άλλα για μελέτες και παροχή υπηρεσιών που γίνονται από μας για ιδιόκτητά μας έργα

Και στις 3 έκοψα απόδειξη όπως ακριβώς γράφω (στην πρώτη ίσως μηδενικό-πάλι όμως «έλαβα ο ΚΑΝΑ από ΚΑΝΑ μηδέν δρχ.»)

Μην σου φαίνεται παράξενο όπως και μένα φυσικά στην αρχή αλλά μετά κατάλαβα (ήδη μια περίπτωση την ανέφερα για είσοδο εφοριακού κλπ)

 

Το ίδιο ισχύει και για το εμπορικό της γυναίκας μου όπως ρώτησα στον λογιστή την πρώτη φορά που όχι απλώς παραξενεύτηκα αλλά τρελ….

«ότι τα ρούχα που παίρνει για πάρτι της πρέπει να τα ..χτυπάει με απόδειξη»

 

Από πού ως που δεν έπρεπε να έκοβα αποδείξεις για τις 2 τελ περιπτώσεις μου ή η γυναίκα μου;

 

Γιατί θεωρείς ότι εκπίπτει ο ΦΠΑ; Τον ΦΠΑ δεν τον επιβαρύνεται ο τελευταίος καταναλωτής ή κύριος του προϊόντος

 

 

Μόλις είδα γράφοντας την παρεμβολή ppetros

Δεν αναφέρεται όμως στην απόδειξη αλλά μόνο στην προκατάθεση ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Από πού ως που δεν έπρεπε να έκοβα αποδείξεις για τις 2 τελ περιπτώσεις μου ή η γυναίκα μου;

 

 

Η γυναίκα σου ασφαλώς και έπρεπε να κόψει απόδειξη γιατί ασκεί εμπορική δραστηριότητα. Δεν παράγει. Μεταπωλεί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου trang

Δεν απαντάς όμως συνολικά, σε όσα παραθέτω παραπάνω, για να βγαίνει ένα τελικό συμπέρασμα και να μη κουράζουμε το φόρουμ με συνεχείς επί μέρους επανατοποθετήσεις μας και όχι αντιπαραθέσεις

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να απαντήσω συνολικά. Το όλο θέμα μου φαίνεται εντελώς παράλογο. Θα επανέλθω όταν το ψάξω όπως είπα τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, αυτα που ισχυαν τα προηγουμενα χρονια για τις αδειες που βγαζαμε για το σπιτι μας πιστευω οτι δεν πρεπει να ισχυουν απο φετος και αρα κατ' επεκταση και για την τακτοποιηση.

Χωρις να το εχω διασταυρωσει με λογιστη ή εφορια μονο βαζοντας τη λογικη (οσο μπορει να ισχυσει στη χωρα μας) σκεφτομαι τα εξης:

Μεχρι φετος η απαλλαγη για αδεια πχ. που βγαζαμε για το σπιτι μας ηταν για το "κερδος" μας συμφωνα με τους "συντελεστες". Δηλαδη αν πχ. η αμοιβη ηταν 1000, τοτε με το συντελεστη του 38% προσαυξημενο κατα 20% (δηλαδη για τα 456), αυτο θεωρουνταν το κερδος μας απο τη μελετη οποτε αφου ηταν για ιδιοχρηση απαλλασομασταν να κοψουμε για αυτα αποδειξη , κοβαμε για το υπολοιπο ποσο αποδειξη (ως αυτοπαραδοση, 544) και υπολογιζαμε και ΦΠΑ το οποιο πληρωναμε και στο τελος αυτην την αποδειξη δεν την περναγαμε ως εσοδο στο Ε3 λογω " αυτοπαραδοσης".

Ετσι εκανα πριν 3 χρονια για το σπιτι στο χωριο.

Τωρα ομως που ειμαστε εσοδα - εξοδα δεν πιστευω οτι ισχυουν τα πιο πανω οποτε επι ποιου ποσου να πληρωσουμε ΦΠΑ και ολα τα υπολοιπα.

Γι' αυτο ανοιξα αυτο το θεμα ελπιζοντας να απαλλασομαστε πληρως οποτε ουτε η εφορια θα ειχε γνωση περι του θεματος (οποτε δεν θα ειμασταν σε κατι παρανομοι) και η δουλεια μας στην Πολεοδομια θα γινονταν.

Αλλιως το να κοψω αποδειξη στον εαυτο μου, να πληρωσω ΦΠΑ - ΦΕΜ και οτι αλλο, οσο και αν ακουγεται παραλογο, τουλαχιστον φορολογικο προβλημα δεν πιστευω οτι δημιουργηται. Αν ερθει καποιος να ελεγξει μπορει να με θεωρησει "τρελλο" παντως παρανομο ΟΧΙ....

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, πηγα στο ΤΕΕ σημερα και με συμβολαια, τον προυπολογισμο εργου και μια αιτηση και μια υπευθυνη δηλωση απο εκει πηρα την απαλλαγη (πληρωσα και το 2% υπερ ΤΕΕ). Τι σημαινει αυτο? Δεν υποχρεουμαι προκαταβολης αμοιβης στην Εθνικη.

Απο εκει και περα, πολυ ευγενικα μου ειπαν οτι δεν γνωριζουν τι κανω με ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, δελτιο Π.Υ, και με παρεπεμψαν ειτε στο λογιστη μου ειτε στην φοροτεχνικο του ΤΕΕ που θα ειναι αυριο.

Οσο ημουν εκει, χτυπουσαν τα τηλεφωνα και τους εδινα την ιδια απαντηση.Στην ερωτηση μου γιατι η φοροτεχνικος δεν γραφει 5 γραμμες για το τι κανουμε και να μας το μοιραζουν για να μην την ψαχνουμε και την ενοχλουμε, μου ειπαν (off the record) οτι αυτοι το εχουν προτεινει αλλα δεν εχουν εισακουστει.

Απο την μια με πιανει μανια να βρω την ακρη, απο την αλλη εχω χασει 2 μερες ψαχνοντας ολο αυτο το θεμα (δεν εχω λογιστη να τον ρωτησω) που μου φαινεται θα παω να τα πληρωσω ολα, να κοψω και αποδειξη και να ξεμπερδευω (θα εχω πληρωσει και 2 φορες το ΤΕΕ). Ας κανω λιγο ακομα υπομονη.

Αν καποιος εμαθε κατι ας μας το πει μπας και δεν τρελλαθω με ολα αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Αμοιβές στην εθνική δεν πληρώνεις αφού έχεις πάρει χαρτί απαλλαγής, πληρώνεις όμως κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ όπως και στις άδειες.

Για ΦΕΜ και ΦΠΑ είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτί της απαλλαγής που πήρατε τι γράφει; Αν αναφέρει απαλλαγή κατάθεσης συγκεκριμένου ποσού αμοιβής, έχει καλώς. Αν είναι απαλλαγή (ανυπαρξία) αμοιβής, δεν τίθεται θέμα ούτε για ΦΠΑ, ούτε για κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ, ούτε για ΦΕΜ, ούτε για ΤΕΕ (και αυτό αυθαίρετα και παράνομα το ζητάνε)! Γιατί πολύ απλά, οποιαδήποτε ποσοστό του "τίποτα" μας κάνει "τίποτα".

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτι απαλλαγης λεει οτι εξαιρειται (ονομα), για την μελετη (ταδε) απο την υποχρεωση προκαταθεσης αμοιβης και καταβαλεται μονο το 2% για το ΤΕΕ.

Ετσι μου ερχεται να πληρωσω το ΦΕΜ, να πληρωσω ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ να τα βαλω στο φακελλο και να μην κοψω ουτε δελτιο, ουτε ΦΠΑ ουτε τιποτα αλλο και ας μεινει στο κρατος η προκαταβολη του ΦΕΜ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.