Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερικές περσίδες σκίασης


Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι,

ζητάω βοήθεια για να σκιάσω τριώροφη μονοκατοικία στη Φλώρινα με μεγάλες γυάλινες επιφάνειες στην νότια όψη(Πρόσοψη).Η λύση των περσίδων αλουμινίου ή ξύλου που είναι μόνον ανακλινόμενες δημιουργεί πρόβλημα στην ορατότητα από μέσα.Βλέπεις σε φέτες το τοπίο.Βέβαια οι περσίδες είναι αρχιτεκτονικό στοιχείο του κτιρίου και μάλιστα σημαντικό.

Εχετε να προτείνετε άλλες λύσεις?

 

Θέλω να τοποθετήσω εξωτερικές περσίδες στην κατοικία μου που κατασκευάζω στη Φλώρινα.Χρειάζονται και για λόγους σκίασης,γιατί τα ανοίγματα είναι μεγάλα και πολλά και ως αρχιτεκτονικό στοιχείο.Οι μόνες που βρίσκω στην αγορά είναι ανακλινόμενες(ξύλινες και αλουμινίου).Μήπως γνωρίζει κανείς εταιρεία που να διαθέτει περσίδες και μαζευόμενες?Μήπως μπορείτε συνάδελφοι γενικότερα να με καθοδηγήσετε αν έχετε την ανάλογη εμπειρία,για το ποιά λύση είναι η καλύτερη για εξωτερική σκίαση κατοικίας?Δεν ασχολούμαι καθόλου με οικοδομικά και όπως καταλαβαίνετε τα έχω χαμένα.Σίγουρα οι συνάδελφοι αρχιτέκτονες είναι πιό ειδικοί.Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

από όσο θυμάμαι ο Ασημακόπουλος έχει σίγουρα

http://www.assimakopoulos.gr/

και θεωρώ πως σχεδόν όλοι όσοι ασχολούνται με αυτόν τον τομέα έχουν

-----

δεν νομίζω παντως πως οι ανακλινόμενες περσίδες χαλάνε τόσο πολύ τη θέα

άλλες λύσεις είναι μεμβράνες που κόβουν τον ήλιο

σκιασμός με αρχιτεκτονικό πλέγμα ή διατρητη λαμαρίνα

αρχιτεκτονικές προεξοχές

ρόλερ σκίασης

κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ο Ασημακόπουλος έχει όντως, αλλά είναι αρκετά ακριβός στην κατηγορία του (προσωπική εμπειρία).

Link to comment
Share on other sites

ισως μπορείς να βάλεις ρολο σκίασης σε κάθε όροφο εκτός αν σου χαλάει αισθητικά την πρόσοψη αν είναι ομως προσεχε τις θερμογέφυρες τουτέστιν μόνωση εντός του ρολού

Link to comment
Share on other sites

Για τα νότια ανοίγματα ενδείκνυται να βάλεις σκέπαστρα αντία για περσίδες. Ή πέργκολες με φυλλοβόλλα φυτά.

 

Οι περσίδες είναι απαραίτητες στα ανατολικά και δυτικά ανοίγματα εκεί όπου δεν έχεις άλλη λύση το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.