Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΕΝΑΚ σε αλλαγή χρήσης


mariaplt

Recommended Posts

hkamp σ' ευχαριστώ για την απαντηση σου

 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι αφού δεν διαχωρίζονται, αποτελούν ένα κομμάτι (απο παράθεση σου)

 

Όντως δεν διαχωρίζονται, γιατί επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα (όπως γράφω στο 1ο μήνυμα), αλλα παρ’ όλα αυτά αποτελούν 2 ανεξάρτητες κατοικίες

Το κτήριο το μελετάω στο σύνολο, αλλα με 2 ΘΖ (ισόγείο και υπόγειο) γιατί έχουν διαφορετικά συστήματα θέρμανσης :

το ισόγειο θα θερμαίνεται με λέβητα-καυστήρα pellets, έτσι μου είπε ο συνάδελφος μηχανικός (έβαλα του κτηρίου αναφοράς) και το υπόγειο με ενεργειακή σόμπα πετρελαίου (β.α. = 50%)

Ψύξη, στο ισόγειο έβαλα του κτηρίου αναφοράς και στο υπόγειο αυτό που θα προκύψει από τα ψυκτικά φορτία – 50%

ΖΝΧ, στο ισόγειο έβαλα του κτηρίου αναφοράς και στο υπόγειο ηλ. θερμοσίφωνα

Ηλιακούς συλλέκτες, τόσο για το ισόγειο όσο και για το υπόγειο, κλπ.

 

Θα πρέπει να γίνουν ΗΜ μελέτες για όλο το κτήριο

 

Μα αυτό γράφω και γω συνάδελφε, ή ΜΕΑ και ΗΜ για όλο το κτήριο ή μόνο το υπόγειο και ΗΜ μόνο γι΄αυτό το χώρο

 

Η ερώτηση μου ήταν και είναι, αν στέκει αυτό που είπε ο μα…..ς ελεγκτής (αρχιτέκτονας) στο συνάδελφο μου, ότι θα πρέπει να γίνουν τα ΗΜ μόνο για το υπόγειο, ενώ συγχρόνως θα εξεταστεί όλο το κτήριο

 

…………… το δημοσιουπαλληλήκι, τους έχει επηρεάσει ……

 

Για μένα δεν είναι το δημοσιουπαλληλήκι συνάδελφε, είναι άγνοια νόμου στη προκειμένη περίπτωση, και το στηρίζω στο ότι στη συγκεκριμένη πολεοδόμία (για ευνόητους λόγους δεν την αναφέρω, αλλα δεν είναι η μοναδική) υπάρχει ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ μηχανικός (αρχιτ.) και τα κάνει όλα και συμφερει (για το κράτος)

 

Ο άνθρωπος δεν γνωρίζει πέρα από ΓΟΚ, κάποια ΣΤΑΤΙΚΑ και άντε από ύδρευση –αποχετευση

 

Σιγά μην έχει καθίσει να διαβάσει τους τόμους των ΤΟΤΕΕ 20701 (1-2-3-4), το Ν 3661, Ν 3851, εγκυκλίους που αναφέρονται στις ΤΟΤΕΕ 20701 κλπ, για να γνωρίζει πότε απαιτείται ΜΕΑ για όλο το κτήριο και πότε για την πρόσθήκη ή την αλλαγή χρήση χώρου

 

ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ αγαπητέ συνάδελφε

 

και πάλι σ΄ευχαριστώ για την απάντηση

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Έχουμε περίπτωση που είχε βγει οικοδομική άδεια προ 20ετίας για κατασκευή αποθήκης εμβαδού x (<50 τμ). Στην πραγματικότητα κατασκευάστηκε οικία (ισόγεια με ξύλινη στέγη) εμβαδού x+y (>50 τμ). Έχουμε δηλαδή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης (που έγινε πριν χρόνια) για x τμ και αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση y τμ. Σημειώνω ότι έχουμε αρκετό υπόλοιπο δόμησης. Με άρθρο 26, παρ. 2 του 4014/2011 πληρώνουμε παράβολο και βγάζουμε άδεια νομιμοποίησης με τίτλο: "Άδεια νομιμοποίησης αλλαγής χρήσης από αποθήκη σε κατοικία (για x τμ) και προσθήκης κατ' επέκταση (y τμ)". Γνωρίζω περιπτώσεις που βγήκαν παρόμοιες άδειες νομιμοποίησης (και πρωτοκολούνται και τώρα με βάση το νέο νόμο) χωρίς την απαίτηση ΜΕΑ. Δεν θα γίνει εξάλλου καμία οικοδομική εργασία, απλώς θα αποτυπωθούν τα αρχιτεκτονικά. Δεν βγάζουμε δηλαδή άδεια για να αλλάξουμε χρήση, απλώς νομιμοποιούμε την αλλαγή χρήσης που έγινε πριν 20 χρόνια. Θεωρείτε ότι πρέπει να ζητηθεί (από την Πολεοδομία) να εκπονηθεί ΜΕΑ; Και αν ναι, με ποιο πρακτικό αποτέλεσμα; Να υποδείξει εργασίες βελτίωσης της μόνωσης του κελύφους, κουφώματα κτλ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αντιμετωπιζω την εξης περιπτωση:

1) Αλλαγη χρησης ισογειας αποθηκης σε κατοικια, εμβαδου 42.00 τ.μ. (< 50.00 τ.μ.), χωρις την παραμικρη επεμβαση στο εξωτερικο περιβλημα.

2) Προσθηκη κατ' επεκταση εμβαδου 38.22 τ.μ. (<50.00 τ.μ.) με χρηση κατοικια.

Τι γνωμη εχετε? Χρειαζεται ΚΕΝΑΚ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

θέλω να κανω μια αλλαγή χρήσης υπογειας κατοικιας σε αποθηκη (χωρος κυριας χρησης), 140 τμ, εκτός σχεδίου με οικ. αδεια του ' 87. Ποιες μελετες απαιτούνται?

Η αλλαγή χρήσης γίνεται για να προχωρήσουμε μετα σε απαλλαγή άδειας λειτουργίας κ εγκατάστασης για τυποποιητήριο λαδιου <22KW.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την διευκρινιστική ΤΟΤΕΕ 20701-1 (της 21-2-2011), για χώρους αποθήκευσης, βιομηχανίες, βιοτεχνίες επαγ. εργαστήρια, κτήρια αγροτικών χρήσεων κλπ, κλπ., δεν απαιτείται ΜΕΑ αλλα ΜΟΝΟ θερμομονωτική επάρκεια σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ

 

Απο κει και πέρα, θα πρέπει να γίνουν οτι Η/Μ μελέτες ζητήσει η πολεοδομία

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ενα 2όροφο κτίριο που αποτελείται απο ισόγεια αποθήκη και κατοικία στον όροφο. Στο ισόγειο θα κάνω αλλαγή χρήσης σε κατοικία ,δεν απαιτείται ΚΕΝΑΚ γιατι δεν αλλάζει όλο το κτίριο χρήση. Απαιτείται όμως μελέτη θερμομόνωσης ή οχι; Η άδεια είναι του 1968.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν αλλάζει χρήση όλο το κτήριο, δε σημαίνει απαραίτητα ότι δε χρειάζεται ΚΕΝΑΚ. Μπορεί και να χρειάζεται-ανάλογα την περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει δε μου τη ζήτησε η πολεοδομία. Πότε όμως χρειάζεται μελέτη θερμομόνωσης (με τον παλιό κανονισμό) και πότε όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη θερμομόνωσης με τον παλιό κανονισμό δεν παίζει πουθενά πλέον. Απλώς, στις περιπτώσεις που με κάποιον τρόπο επεμβαίνεις στο κέλυφος αλλά δεν εμπίπτουν στην απαίτηση για Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης, κάνεις μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας - με τις παραμέτρους της μετά ΚΕΝΑΚ εποχής ωστόσο...πχ. νέο κατάστημα 50τ.μ ή αλλαγή όψεων διαμερίσματος κλπ.

Edited by Occultist
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελικά στην αλλαγή χρήσης χωρίς επεμβάσεις στο κέλυφος, με επιφάνεια κάτοψης<50τμ χρειάζεται ή όχι έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας κατά ΚΕΝΑΚ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.