Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΕΝΑΚ σε αλλαγή χρήσης


mariaplt

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα. Για αλλαγή χρήσης (στην πραγματικότητα άδεια διαρρύθμισης αδιαμόρφωτου ισογείου σε κατοικία) με Ο.Α. του 1987, εμβαδού 57 τ.μ. όπου η "ανακαίνιση" δεν είναι ριζική αφού αφορά το 15% της δόμησης και το 18% της όψης (κελύφους), θεωρώ ότι χρειάζομαι ΚΕΝΑΚ για το κέλυφος (>50 τ.μ.) αλλά όχι λοιπές Η/Μ μελέτες. Διορθώστε με εάν είμαι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά μίλησα με τον υπάλληλο της πολεοδομίας και λόγω του εμβαδού (>50τμ) θέλει τα πάντα, δηλαδή όλες τις Η/Μ μελέτες, συν ΚΕΝΑΚ (κελυφος, Η/Μ).

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης ισογείου από οικία σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος σε δυόροφο κτίριο με υπόγειο. Σύμφωνα με την εγκύκλιο και συγκεκριμένα την παράγραφο 10 απαιτείται η υποβολή μελέτης ΚΕΝΑΚ. Θέλω να ρωτήσω τι θα πρέπει να κάνω για την υποβολή φακέλου στην πολεοδομία, θα πρέπει απλά να καταθέσω τις μελέτες που απαιτούνται ή θα πρέπει να έχω λάβει και το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης του υπό συζήτηση χώρου? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ κανω μια διευκρίνηση.Οταν λεμε για την "αξια του κτιρίου χωρις την αξια του οικοπεδου" και το ποσο αυτο το χρησιμοποιουμε για να υπολογισουμε το 25% για να δουμε αν απαιτειται ΚΕΝΑΚ για ριζικη ανακαινιση, η αξια λοιπον του κτιριου ειναι η αντικειμενικη και οχι τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

dimpan1983, εγώ διαφωνώ και θα σου πω γιατί.

 

Τι λέει η εγκύκλιος?

1. Για την έκδοση οικοδομικής άδειας κάθε κτιρίου, νεοαναγειρόμενου ή που ανακαινίζεται ριζικά, με συνολική επιφάνεια άνω των πενήντα (50) τ.μ., για την οποία ο φάκελος υποβλήθηκε από την 1η Οκτωβρίου 2010, απαιτείται η εκπόνηση Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης, η οποία περιλαμβάνεται στο φάκελο που υποβάλλεται στην αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία, εκτός των εξαιρέσεων του Ν. 3661/2008 (άρθρο 11).

Άρα ΜΕΑ θέλει αν είναι πάνω από 50μ² και ανακαινίζεται ριζικά.

Εσύ από ότι λες δεν ανακαινίζεται ριζικά, άρα δεν θέλει ΜΕΑ.

 

Manolis gon, η εγκύκλιος λέει :

Η αξία του κτιρίου καθορίζεται από το συμβατικό προϋπολογισμό του έργου βάσει του ΠΔ696/74, όπως τροποποιήθηκε με το ΠΔ 515/89.

Η αξία των εργασιών της ριζικής ανακαίνισης καθορίζεται από το συμβατικό ή αναλυτικό προϋπολογισμό των φορολογικών

Και έχουμε το παράλογο. Θα ελέγξουμε τον αναλυτικό των εργασιών με τον συμβατικό του κτηρίου????

Link to comment
Share on other sites

ναι, για αυξάνουν τις πιθανότητες να βγάινει πάνω από 25%

 

όμως από το να έκανα αναλυτικό όλο το κτίριο, προτιμώ ο πελέτης να πληρώσει ΜΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Και έχουμε το παράλογο. Θα ελέγξουμε τον αναλυτικό των εργασιών με τον συμβατικό του κτηρίου????

Από πού προκύπτει αυτό, αφού ο ίδιος αναφέρεις, ή από το συμβατικό ή απ' τον αναλυτικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.