Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


andreaspele

Recommended Posts

Όπως τα λέει ο terry, αναλαμβάνω την αδειοδότηση των εργασίων, τη συνεννόηση με τα συνεργεία και τη τήρηση του χρονοδιαγράμματος του έργου.

Πραγματικά θα βοηθούσε πολύ ένας οδηγός για κάθε περίπτωση από όποιον διαθέτει τη ανάλογη εμπειρία.

Μα αυτές οι εργασίες περιλαμβάνονται στη συμβατική σου υποχρέωση για επίβλεψη

Κρατάω μια επιφύλαξη για τη " συνεννόηση με τα συνεργεία"  τι ακριβώς εννοείς

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι πληρωμές των συνεργείων καθώς και η επιλογή αυτών δεν είναι αντικείμενο της επίβλεψης.

 

Αλήθεια η Διοίκηση Έργου του ΦΕΚ B 862 - 16.11.1989, αφορά μόνο δημόσια έργα ή και ιδιωτικά;

Αν αφορά και ιδιωτικά, ξέρει κανένας ποια είναι τα καθήκοντα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

σε περίπτωση εργολαβίας (επισκευής προς επιτηδευματία) με υλικά και εργασία πληρωμένα από εμένα, αν θα μπορούσε κάποιος να μου πει σε ποιο κωδικό του Ε3 σημειώνουμε το καθένα από αυτά. Ο λογιστής μου είπε ότι:

 

1. τα υλικά στον Πίνακα ΣΤ α (Αγορές) στον κωδικό 231 (εμπορευμάτων Εσωτερικού)

2. την εργασία στον Πίνακα ΣΤ δ (Δαπάνες) στον κωδικό 525 (αμοιβές και έξοδα τρίτων Εμπορίας-Μεταποίησης)

3. τα ακαθάριστα έσοδα στον Πίνακα ΣΤ γ (Ακαθάριστα Έσοδα Εμπορίας Μεταποίησης) στον κωδικό 263 (χοντρική πώληση εμπορευμάτων)

4. το καθαρό κέρδος με λογιστικό προσδιορισμό στον Πίνακα ΣΤ η στους κωδικούς (548, 552, 556, 560, 568)

 

επίσης αν ξέρει κάποιος αν τα ακαθάριστα και τα καθαρά έσοδα της εργολαβίας μπαίνουν στο Ε1 στον Πίνακα Δ (Εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις κωδικοί 401-425) ή αν προστίθενται στα έσοδα του ελευθέριου επαγγέλματος (κωδικοί 501-517) ?

 

ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα και από εμένα συνάδελφοι!

Η δικιά μου περίπτωση είναι λίγο διαφορετική, αλλά νομίζω ότι ανήκει σε αυτό το topic.

Εγώ πήρα μία δουλειά σε ένα Δήμο με τον ΕΚΠΟΤΑ (προμήθειες ΟΤΑ). Επρόκειτο για προμήθεια- τοποθέτηση θερμ. σωμάτων και πλακιδίων σε ένα χώρο του Δήμου. Αφού εκτέλεσα το έργο και πήγα να κόψω τιμολόγιο, στο τμήμα προμηθειών δεν το έλαβαν και μου ζήτησαν τιμ. πώλησης. Αυτό όπως ξέρετε είναι ιστορία (νέο ΚΑΔ κ.λ.π)

Ο λογιστής μου, μου πρότεινε 2 λύσεις:

1) Tα Δ.Α. των εμπόρων, συνοδευόμενα από δικό μου αθεώρητο Τ.Π. (τριγωνική συναλλαγή)

2) Δικά μου Δ.Α. και κατόπιν Τιμολόγιο (που χρησιμοποιώ στα έργα).

Την 2η περίπτωση την αποκλείσανε κατευθείαν. Για την πρώτη μου είπανε ότι δεν μπορεί να πάει στον Επίτροπο, αθεώρητο Τ.Π. Θα τα επιστρέψει πίσω!

Τέλος πάντων πήγα στην Διευθύντρια και μου είπε ότι θα αποτανθεί σε μία Εταιρεία Συμβούλων για το θέμα μου.

Όσο περιμένω, μήπως κάποιος συνάδελφος ή ένας λογιστής που παρακολουθεί το topic, μπορούν να μου πουν αν είχαν παρόμοια εμπειρία και τι κάνανε?

Τελικά μια τέτοια περίπτωση πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί??? Συνάδερφε πώς ενέργησες τελικά???

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μια τέτοια περίπτωση πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί??? Συνάδερφε πώς ενέργησες τελικά???

    

Αυτά είναι παλαιές ιστορίες τελειωμένες . Από 01-01-2014 , όλα (σχεδόν) τα φορολογικά στοιχεία εκδίδονται αθεώρητα , ενώ το ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ εχει καταργηθεί ως φορολογικό στοιχείο .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι παλαιές ιστορίες τελειωμένες . Από 01-01-2014 , όλα (σχεδόν) τα φορολογικά στοιχεία εκδίδονται αθεώρητα , ενώ το ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ εχει καταργηθεί ως φορολογικό στοιχείο .

Σωτήρη καταρχήν να σε ευχαριστήσω προσωπικά για την ΤΕΡΑΣΤΙΑ συνδρομή σου στα φορολογικά μας ζητήματα!

Εν συνεχεία να σε ρωτήσω: Σαν μηχανικός-εργολάβος τοποθέτησα π.χ. κάποιες μεταλλικές κατασκευές όπως λάμπες, παγκάκια κτλ. Αλλά από την αρμόδια υπηρεσία τα θεωρούν "Προμήθεια" και όχι "Τεχνικό Έργο" (υπάγονται στο Τμήμα Προμηθειών). Αυτοί ζητάνε μόνο ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή Τιμολόγιο-Δελτίο Αποστολής. Με το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ εννοούν τιμολόγιο πώλησης στο οποίο θα περιλαμβάνεται και η τοποθέτηση.

Μέχρι τώρα ήξερα ότι μπορούσαμε να κόψουμε κάποια υλικά σε ένα έργο με Τιμολόγιο (πώλησης) αλλά έπρεπε να κόψουμε και μια ΑΠΥ για την τοποθέτηση.

Πως πρέπει να αντιμετωπιστεί η παραπάνω κατάσταση?

Προσθήκη ΚΑΔ χονδρεμποριού (με οτι αυτό συνεπάγεται) και κόψιμο Τιμολογίου σαν εμπορική δραστηριότητα???

Ή απλά κόψιμο ενός αθεώρητου τιμολογίου και τέλος?

Link to comment
Share on other sites

Aφού ζητάνε τιμολόγιο θα πάρουν αυτό που ζήτησαν. Θα εκδόσεις ενα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ στο οποίο θα αναγράψεις και τα υλικά και την εργασία τοποθέτησης. Το τιμολόγιο αυτό θα είναι αθεώρητο και αν δεν υπάρχει στο εμπόριο στέλεχος με την ονομασία αυτή , τότε δημιουργείς ενα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ σε ενα εξελόφυλλο , το εκτυπώνεις και τους το δίνεις για τα περαιτέρω. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά μια τέτοια περίπτωση πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί??? Συνάδερφε πώς ενέργησες τελικά???

Τελικά έκοψα ΔΑ και τιμολόγιο πώλησης αθεώρητο.

Βέβαια  όλα αυτά είναι τώρα ξεπερασμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δηλαδή πλέον ένας ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος με ΚΑΔ για μελέτες μπορει να κόβει τιμολόγιο που να περιέχει εργασία και υλικά? Τα υλικά αυτά που αγοράζει (καλώδια κλπ) θα μπορεί να τα περνάει στα έξοδά του?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.