Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πού μπορώ να βρω downloadable φωτογραφικό υπόβαθρο?


Recommended Posts

Προσπαθώ να κάνω το εξής :

Σε ενιαίο αρχείο (autocad με raster χάρτη ή GIS),

προκειμένου να έχω άμεσα όρους & περιορισμούς δόμησης

για δεδομένο οικόπεδο ή γήπεδο, να περάσω :

α) Φωτογραφικό υπόβαθρο (αεροφωτογραφίες-δορυφ. φωτο)

β) Όρια οικισμών - Σχέδια πόλεων - Γεν.Πολ.Σχέδιο

γ) Όριο αποτυπωμένων δασικών εκτάσεων

δ) Όρια περιοχών προστασίας (Natura)

ε) Όρια περιοχών αρχαιολογικού ελέγχου

 

Τα παραπάνω, αν και πολλά, είναι εφικτό να τα μαζέψω σαν πληροφορία, επειδή με ενδιαφέρει η εφαρμογή τους σε νησί.

 

Μέχρι τώρα, έχω :

---

β) Όρια οικισμών - Σχέδια πόλεων - Γεν.Πολ.Σχέδιο (από Πολεοδομία, σκαναρισμένα)

---

δ) Όρια περιοχών προστασίας (Natura) (από ΥΠΕΧΩΔΕ,σκαναρισμένα)

ε) Όρια περιοχών αρχαιολογικού ελέγχου (από σχετικά ΦΕΚ, σκαναρισμένα)

 

Για τους παραπάνω χάρτες, λόγω παλαιότητας της αρχικής μελέτης, έχω :

είτε αποτυπώσεις ΧΩΡΙΣ σύστημα αναφοράς (όριο οικισμού από το σπίτι του κ. Κώστα, έως το γεφυράκι μπροστά από τον Αϊ-Γιάννη τον Τοπογράφο...)

ή σε ΣΧΕΤΙΚΟ σύστημα αναφοράς (από "αυθαίρετο 0,0 & όχι εξαρτημένο από κάποιο από τα αποδεκτά συστήματα αναφοράς),

σκέφτομαι το εξής :

Αφού η ακρίβεια των παραπάνω είναι περιορισμένη (πλην ορίων Natura,ως πιο "φρέσκο"),

αρκεί να ορίσω ένα ακριβές φωτογραφικό υπόβαθρο, πάνω στο οποίο "με το χέρι" & κάνωντας ιχνογραφία πάνω στο raster των παραπάνω χαρτών, να περάσω στο κεντρικό μου αρχείο όρια οικισμών κλπ ως απλές Polylines.

 

Μένει να βρω τρόπο να εισάγω ως raster ένα αξιόπιστο φωτογραφικό υπόβαθρο.

 

Ήδη έχω από συνάδελφο τοπογράφο έτοιμο κάτι τέτοιο, αλλά για τα 5 φύλλα ΓΥΣ που αφορούν το νησί.

Θα ήθελα να εισάγω αντ' αυτ'ων εικόνα δορυφόρου από GoogleEarth-Maps ή από Κτηματολόγιο (θέαση Αεροφωτογραφιών), αλλά κολλάω, γιατί ΚΑΙ τα δύο που ανέφερα ΔΕΝ μπορώ να κάνω download με σοβαρή ανάλυση.

 

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει να βρω τρόπο να λύσω αυτό το θέμα, ή θα πρέπει να στήσω όλο το παραπάνω ως web-project, δηλ. αντί να κατεβάσω το φωτ. υπόβαθρο, να ανεβάσω όλα τα άλλα...

 

Υ.Γ. Στο site του Κτηματολογίου αναφέρει δασικούς χάρτες.Πώς μπορώ να τους βρω σε ηλ. μορφη???

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ έχεις "σοβαρό" υπολογιστή με "υπερβολική" μνήμη RAM (πάνω από 2GB) τότε μπορείς να κάνεις ό,τι λέει εδώ:

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=49887

 

***Ο υπολoγιστής θα "παγώσει" σε αρκετά σημεία, παίρνει ώρα μέχρι να αποκριθεί ο Firefox και το addon γιατί φορτώνονται πολλά δεδομένα στην μνήμη. Εννοείται ότι πρέπει να έχεις κλείσει κάθε πρόγραμμα που δεν χρειάζεσαι.

 

Σε δική μου περίπτωση, έχοντας 3,5 GB ram, για ένα κομμάτι 15.000x15.000 pixels χρειάστηκαν 10 λεπτά να ανοίξει η σελίδα και περίπου μισή ώρα να αποθηκευτεί η εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,αλλά αν κατάλαβα καλα,

ουσιαστικά η ανάλυση του αποθηκευόμενου χάρτη έχει να κάνει με την ανάλυση που βλέπω στην οθόνη την ώρα που σώζω...ή οχι : αν το ανοίξω μετά το ScreenGrab ως png, έχω δυνατότητα maximum zoom????

 

Επίσης, το Firefox είναι απαραίτητο ή δουλεύει & με Explorer?

Link to comment
Share on other sites

H ανάλυση είναι αυτή στην οποία θα έχεις κάνεις zoom πριν ξεκινήσεις την διαδικασία.

Εγώ όσες φορές το χρειάστηκα κι έκανα την διαδικασία, ήμουν 1 επίπεδο πριν το μέγιστο zoom.

Πες πχ ότι θέλεις να αποθηκεύσεις ένα γήπεδο. Κεντράρεις στην σέντρα και κάνεις την διαδικασία. Αυξάνοντας τα width και height μεγαλώνεις την περιοχή κάλυψης προς όλες τις διευθύνσεις.

Κάντο μια φορά και θα το καταλάβεις.

 

Αυτό που κάνει η παραπάνω μέθοδος συνολικά είναι το εξής: Σου κάνει screenshot σαν να είχες οθόνη με ανάλυση χιλιάδων pixels.

Ενώ οι συνήθεις αναλύσεις είναι από 1024 έως 2048 σε φάρδος, εσύ δημιουργείς ένα screenshot φαρδους 10000 pixels (ή όσο βάλεις). Αντίστοιχα και με το ύψος.

Δουλεύει μόνο σε firefox γιατί χρειάζεσαι το συγκεκριμένο add-on.

Link to comment
Share on other sites

Το Plex.Earth το έχεις δοκιμάσει;

 

Τρέχει σε AutoCAD 2007-2011 και μπορείς να δημιουργήσεις μωσαϊκά για να καλύψεις οποιασδήποτε έκτασης περιοχές με εικόνες από το Google Earth, το κτηματολόγιο και οποιoδήποτε άλλο WMS.

 

Έτσι, ενώ η ανάλυση των εικόνων παραμένει αυτή της οθόνης, μπορείς πρακτικά να ρυθμίσεις εσύ την ποιότητα, με μεγαλύτερο zoom, γιατί πολύ εύκολα γεμίζεις την ίδια περιοχή με μεγάλο αριθμό εικόνων.

 

Μπορείς να το κατεβάσεις από το site:

http://www.plexscape.com/plexearth.aspx?lang=el-gr

 

Επίσης, για κάθε εικόνα που εισάγεται παράγεται αυτόματα και το αντίστοιχο world file (π.χ. jgw, tfw κ.α.) με το οποίο μπορείς να μεταφέρεις τα μωσαϊκά σε οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα CAD ή GIS.

 

Με το παρακάτω Kmz μπορείς να προβάλει μέσα στο Google Earth τους ορθοφωτοχάρτες του Κτηματολογίου:

http://www.plexscape.com/public_info/maps/plex_maps_ktimatologio.kmz

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.