Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπλοκάκι ή μισθωτός μηχανικός


balios

Recommended Posts

Καλησπέρα,εδω και δυο χρονια εργάζομαι σαν μισθωτος μηχανικος

και αμείβομαι βάση σύμβασης δηλαδή γύρω στα 1200 καθαρά

Υπάρχει μία πρόταση για εργασία με μπλοκάκι όμως με στανταρ μηνιαίο μισθό και ετήσιο εισόδημα στα 22-24000 το χρόνο .

Αν υποθέσουμε οτι βάση ετήσιου εισοδήματος το μήνα θα έχω μεικτό μισθό 1900 ευρώ το μήνα πόσος θα είναι ο μηνιαίος καθαρός μισθός μου και πώς υπολογίζεται?

Από ότι έχω διαβάσει το 45% πάει σε φόρο και απο κει και πέρα είναι και η πληρωμή του ΤΣΜΕΔΕ αν είναι έτσι δεν με συμφέρει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 45% ο φόρος. Είναι μέχρι τόσο κλιμακωτά και με αφορολόγητο τα 12000 ευρώ. Καλούτσικο μου ακούγεται (χωρίς να κάνω πράξεις) το νούμερο σε σχέση με τα 1200 που παίρνεις τώρα. Αρκεί να μην είναι και η παρακράτηση φόρου μέσα (ρώτα δηλαδή τι θα κόβεις σε ΑΠΥ).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ tpanag στον σοβατζή σου του λες: σου δίνω 24000 ευρώ για τη δουλειά, συν ΦΠΑ, συν παρακράτηση 3% (ή 1%)? Δεν νομίζω!

 

balios,

 

Σου είπε 24.000 ευρώ που σημαίνει 24.000 + 23% ΦΠΑ. Το ΦΠΑ όπως το παίρνεις, έτσι το δίνεις στην εφορία κάθε τρίμηνο.

 

Από εκεί και πέρα:

 

24.000 - 20% = 19200

19200 / 12 μήνες = 1600 ευρώ το μήνα (α, ξέχνα τους 13ους-14ους μισθούς...)

1600 - 250 για ΤΣΜΕΔΕ = 1350 (υποθέτω ότι είσαι άνω πενταετίας)

 

Άρα έχεις κάθε μήνα 1350 "καθαρά" στο χέρι να τα κάνεις ότι θέλεις. Αυτό το συγκρίνετε με το μισθό που παίρνεις τώρα "στο χέρι": 1200 x 14 μήνες = 16800 / 12 = 1400 ευρώ.

 

Τώρα για το 20% της παρακράτησης:

20% x 24000 = 4800 ευρώ

 

Εάν υποθέσουμε ότι θα περνάς κάποια έξοδα στα βιβλία σου, σαν επαγγελματικά, όπως κινητό, βενζίνες, ας πούμε 200 ευρώ το μήνα τότε στο χρόνο θα έχεις 2400 ευρώ έξοδα.

 

Φορολογούμαστε ισολογιστικά άρα:

Μεικτά έσοδα: 24000

Έξοδα: 2400

Φορολογητέα έσοδα: 24000 - 2400 = 21600 ευρώ

ΤΣΜΕΔΕ: 5000

Αποδείξεις (βλέπε μέτρα Παπακωνσταντίνου): 4000 (υπόθεση)

Άρα φορολογητέο εισόδημα: 21600 - 5000 - 4000 = 12600

 

Αφορολόγητο για ελεύθερους επαγγελματίες: 11000 (νομίζω τόσο είναι)

Άρα: 12600 - 11000 = 1600 ευρώ

 

Άρα είσαι στην πρώτη κλίμακα που, νομίζω ότι, είναι 19% άρα πληρωτέος φόρος: 1600 x 19% = 304 ευρώ.

 

Άρα από τα 4800 ευρώ παρακρατηθέν φόρος παίρνεις, λογικά, επιστροφή:

4800 - 304 = 4496 ευρώ τα οποία μπορείς είτε να τα δεις σαν καβάντζα, είτε να τα επιμερίσεις σε κάθε μήνα (1350 + 4496/12 = 1725 ευρώ το οποίο μπορείς επίσης να συγκρίθει με το μισθό των 1200x14/12=1400 ευρώ), εγώ προτιμώ το πρώτο.

Είπα "λογικά" πιο πάνω γιατί κάτι με περαιώσεις, κάτι με το ένα και το άλλο, μπορεί να μην παίρνεις όλη την επιστροφή πίσω...

 

Αυτά εν ολίγοις. Αν βάλεις τα πραγματικά σου νούμερα και έξοδα τότε θα σου βγει το ποσό με μεγαλύτερη προσέγγιση.

 

Α, και μην ψαρώνεις με την αποζημίωση που δεν θα πάρεις εάν απολυθείς όντας με ΑΠΥ. Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα ακόμα και να είσαι μισθωτός, εάν σου δώσουν διορία ένα εξάμηνο (νομίζω) τότε η αποζημίωση σου θα είναι ελάχιστη...

 

Α, και σε περίπτωση που αναρωτιέσαι εάν τα λεφτά που σου προσφέρουν είναι καλά ή όχι: είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα. Για μερικούς ακούγονται πολύ καλά, για άλλους πολύ λίγα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ tpanag στον σοβατζή σου του λες: σου δίνω 24000 ευρώ για τη δουλειά, συν ΦΠΑ, συν παρακράτηση 3% (ή 1%)? Δεν νομίζω!

 

Μπορεί να μην λέω τέτοιο πράγμα στο σοβατζή μου, αλλά θέλουν να εμφανίζουν δαπάνες όλοι πλέον. Δε θα μου φανεί παράξενο να δεχτούν να τους κόβει ΑΠΥ παραπάνω ώστε μετά την πρακράτηση να βγαίνουν τα 24 χιλιάρικα καθαρά.

Εξάλλου το "καθαρά" τι άλλο μπορεί να σημαίνει ρε παιδιά σε έναν "μπλοκάκια"; Μετά φόρων! (Κανονικά θα έπρεπε να σημαίνει και μετά ασφαλιστικών εισφορών). Το "πλέον ΦΠΑ" εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ tpanag στον σοβατζή σου του λες: σου δίνω 24000 ευρώ για τη δουλειά, συν ΦΠΑ, συν παρακράτηση 3% (ή 1%)? Δεν νομίζω!

 

balios,

 

Σου είπε 24.000 ευρώ που σημαίνει 24.000 + 23% ΦΠΑ. Το ΦΠΑ όπως το παίρνεις, έτσι το δίνεις στην εφορία κάθε τρίμηνο.

 

Από εκεί και πέρα:

 

24.000 - 20% = 19200

19200 / 12 μήνες = 1600 ευρώ το μήνα (α, ξέχνα τους 13ους-14ους μισθούς...)

1600 - 250 για ΤΣΜΕΔΕ = 1350 (υποθέτω ότι είσαι άνω πενταετίας)

 

Άρα έχεις κάθε μήνα 1350 "καθαρά" στο χέρι να τα κάνεις ότι θέλεις. Αυτό το συγκρίνετε με το μισθό που παίρνεις τώρα "στο χέρι": 1200 x 14 μήνες = 16800 / 12 = 1400 ευρώ.

 

Τώρα για το 20% της παρακράτησης:

20% x 24000 = 4800 ευρώ

 

Εάν υποθέσουμε ότι θα περνάς κάποια έξοδα στα βιβλία σου, σαν επαγγελματικά, όπως κινητό, βενζίνες, ας πούμε 200 ευρώ το μήνα τότε στο χρόνο θα έχεις 2400 ευρώ έξοδα.

 

Φορολογούμαστε ισολογιστικά άρα:

Μεικτά έσοδα: 24000

Έξοδα: 2400

Φορολογητέα έσοδα: 24000 - 2400 = 21600 ευρώ

ΤΣΜΕΔΕ: 5000

Αποδείξεις (βλέπε μέτρα Παπακωνσταντίνου): 4000 (υπόθεση)

Άρα φορολογητέο εισόδημα: 21600 - 5000 - 4000 = 12600

 

Αφορολόγητο για ελεύθερους επαγγελματίες: 11000 (νομίζω τόσο είναι)

Άρα: 12600 - 11000 = 1600 ευρώ

 

Άρα είσαι στην πρώτη κλίμακα που, νομίζω ότι, είναι 19% άρα πληρωτέος φόρος: 1600 x 19% = 304 ευρώ.

 

Άρα από τα 4800 ευρώ παρακρατηθέν φόρος παίρνεις, λογικά, επιστροφή:

4800 - 304 = 4496 ευρώ τα οποία μπορείς είτε να τα δεις σαν καβάντζα, είτε να τα επιμερίσεις σε κάθε μήνα (1350 + 4496/12 = 1725 ευρώ το οποίο μπορείς επίσης να συγκρίθει με το μισθό των 1200x14/12=1400 ευρώ), εγώ προτιμώ το πρώτο.

Είπα "λογικά" πιο πάνω γιατί κάτι με περαιώσεις, κάτι με το ένα και το άλλο, μπορεί να μην παίρνεις όλη την επιστροφή πίσω...

 

Αυτά εν ολίγοις. Αν βάλεις τα πραγματικά σου νούμερα και έξοδα τότε θα σου βγει το ποσό με μεγαλύτερη προσέγγιση.

 

Α, και μην ψαρώνεις με την αποζημίωση που δεν θα πάρεις εάν απολυθείς όντας με ΑΠΥ. Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα ακόμα και να είσαι μισθωτός, εάν σου δώσουν διορία ένα εξάμηνο (νομίζω) τότε η αποζημίωση σου θα είναι ελάχιστη...

 

Α, και σε περίπτωση που αναρωτιέσαι εάν τα λεφτά που σου προσφέρουν είναι καλά ή όχι: είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα. Για μερικούς ακούγονται πολύ καλά, για άλλους πολύ λίγα...

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ήσουν αρκετά αναλυτικός

επειδή δεν έχω δουλεψει ποτέ με μπλοκάκι έχω αρκετές απορίες

τα 5000 που υπολόγισες για ΤΣΜΕΔΕ ειναι στο σύνολο του έτους?(γιατι 12*250=3000)

επισης τα 4000 (υπόθεση) που κάνεις προκύπτουν απο αποδείξεις που θα προσκομίσω σχετικά με έξοδα που έχουν να κάνουν με την εργασία μου?

επίσης εκεί που λες

"Εάν υποθέσουμε ότι θα περνάς κάποια έξοδα στα βιβλία σου, σαν επαγγελματικά, όπως κινητό, βενζίνες, ας πούμε 200 ευρώ το μήνα τότε στο χρόνο θα έχεις 2400 ευρώ έξοδα."

 

Σε αυτά τα έξοδα τι μπορώ να συμπεριλάβω εκτός απο κινητό και βενζίνες πχ τυχον υπολογιστες αδειες για software και γενικότερα εξοδα που έχουν να κάνουν καθαρά με θέματα δουλειάς?πχ αν εχω κάποιο γραφείο το ενοίκιο κοινόχρηστα και λοιποι λογαριασμοί?

Link to comment
Share on other sites

τα 5000 που υπολόγισες για ΤΣΜΕΔΕ ειναι στο σύνολο του έτους?(γιατι 12*250=3000)

 

Ναι... έχεις δίκιο, είναι 3000 ευρώ το χρόνο το ΤΣΜΕΔΕ. :D

 

 

επισης τα 4000 (υπόθεση) που κάνεις προκύπτουν απο αποδείξεις που θα προσκομίσω σχετικά με έξοδα που έχουν να κάνουν με την εργασία μου?

 

Τα 4000 ευρώ τα έβαλα τυχαία. Είναι το αφορολόγητο που θα έχεις αν μαζέψεις αποδείξεις από οτιδήποτε. Χρειάζεσαι ένα minimum Α ποσό ανάλογα με τα μεικτά σου έσοδα, για να σου δικαιολογήσουν ένα Β ποσό. Αν ψάξεις στο google θα το βρεις.

Από εκεί και πέρα όμως (και αυτό πριν τα μέτρα του Παπακωνσταντίνου) έξοδα όπως ενοίκιο, φροντιστήρια, ιατρικές εξετάσεις, κομμωτήρια, εστιατόρια, ασφαλιστικές εισφορές (εδώ μπαίνει και το ΤΣΜΕΔΕ ουσιαστικά) ή ιδιωτικές ασφάλειες, υδραυλικοί και μερικά ακόμα, εκπίπτουν από το φορολογητέο εισόδημα. Αυτά τα έξοδα τα περνάς στο Ε1.

 

 

Σε αυτά τα έξοδα τι μπορώ να συμπεριλάβω εκτός απο κινητό και βενζίνες πχ τυχον υπολογιστες αδειες για software και γενικότερα εξοδα που έχουν να κάνουν καθαρά με θέματα δουλειάς?πχ αν εχω κάποιο γραφείο το ενοίκιο κοινόχρηστα και λοιποι λογαριασμοί?

 

Μπορείς να περάσεις όλα τα επαγγελματικά σου έξοδα! Φυσικά και μπορείς να περάσεις την αγορά Η/Υ, εκτυπωτή, software, γραφική ύλη και τα λοιπά, ζητώντας πάντα να σου κόβουν τιμολόγιο, απλώς δεν το ανέφερα γιατί δεν αγοράζεις κάθε μήνα/χρόνο Η/Υ... Το ενοίκιο με τους λογαριασμούς (τηλέφωνο, ηλεκτρικό, internet) τα περνάς κατά 100% εάν είναι επαγγελματική στέγη ή κατά ένα ποσοστό εάν είναι το σπίτι σου και το έχεις δηλώσει και σαν γραφείο. Σε όλα τα παραπάνω επαγγελματικά έξοδα θα εκπίπτεις το ΦΠΑ εκτός από το ενοίκιο που δεν έχει ΦΠΑ. Το ΦΠΑ που θα εκπίπτεις θα το συμψηφίζεις με το ΦΠΑ που έχεις να αποδώσεις κάθε τρίμηνο. Αυτά τα έξοδα τα περνάς στο Ε3.

 

 

Κοινώς: εάν αποφασίσεις να το γυρίσεις σε παροχή υπηρεσιών ξεκίνα να μαζεύεις αποδείξεις και τιμολόγια...

Και φιλική συμβουλή: τα πρώτα 1-2 χρόνια τουλάχιστον κοίτα να βρεις έναν λογιστή ή ξεκίνα να διαβάζεις όλα τα thread στο forum για να μάθεις κάποια βασικά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Η μία πλευρά του θέματος είναι η οικονομική πλευρά, που ανάλυσε πολύ ωραία ο Topap. Η άλλη πλευρά είναι η εργασιακή (ας την πούμε έτσι) πλευρά.

 

Τι είδους σχέση εργασίας, δηλαδή, θέλετε να έχετε εσύ και ο εργοδότης σου.

 

Δεν είμαι εργατολόγος, αλλά αυτό που μπορώ να πω είναι ότι:

Ενας μισθωτός έχει σχέση εξαρτημένης εργασίας με τον εργοδότη του. Αυτό, πέρα από την "εξασφάλιση" της αποζημίωσης (σε περίπτωση πιθανής απόλυσης), δηλώνει ότι ο εργοδότης θέλει να διατηρήσει μία διαρκή σχέση εργασίας με τον εργαζόμενο, και ότι ο εργαζόμενος συμφωνεί (και δεσμεύεται εν μέρει και ο ίδιος) στην διατήρηση αυτής της διαρκούς σχέσης. Για αυτό λέγεται και "αορίστου χρόνου". Είναι κάτι σαν το γάμο. Παντρεύεσαι με προοπτική να μην χωρίσεις, αν και πολλές φορές αυτό μπορεί να συμβεί.

 

Το μπλοκάκι είναι σχέση παροχής ανεξάρτητων υπηρεσιών. Υπάρχουν δύο συμβαλλόμενοι, και ΔΕΝ υπάρχει (θεωρητικά τουλάχιστον) εργαζόμενος και εργοδότης. Πάλι θεωρητικά, δεν υπάρχει διαρκής σχέση εργασίας (αν και η νομοθεσία εξισώνει την μακρόχρονη παροχή υπηρεσιών με μπλοκάκι, με την σχέση εργασίας αορίστου χρόνου), αλλά υπάρχει σαφώς ορίζοντας λήξης της σχέσης. Είναι κάτι σαν τον δεσμό ανάμεσα σε δύο νέους.

 

Είναι λογικό, να ξεκινά κανείς έναν δεσμό, και αν δουν οι δύο ότι τα πάνε καλά, να παντρεύονται. Δεν είναι λογικό όμως δύο παντρεμένοι να χωρίζουν και να συνεχίζουν να έχουν δεσμό (δηλαδή να κάνουν σεξ). Στους δύσκολους καιρούς που ζούμε, όλα γίνονται... Ο κύριος λόγος για τον παραλογισμό είναι ότι συμφέρει οικονομικά και τους δύο. Αλλά δεν είναι ο μοναδικός λόγος.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εκτός από το οικονομικό (που φυσικά είναι το πρωτεύον ζήτημα) υπάρχουν και άλλα ζητήματα σε μία σχέση εργασίας. Οπως η πίστη.

Και από την πλευρά του εργαζομένου, και από την πλευρά του εργοδότη. Αλλά, όπως είπα και πριν, στους δύσκολους καιρούς που ζούμε.... ποιά πίστη;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως πολύ ωραία...

Αλλά τη στιγμή που θα σου κάνει «συζυγικές» γλύκες ο εργοδότης σου ή που θα σου πει «θέλουμε να μας βλέπεις σαν την οικογένεια σου» είναι καιρός να τον αλλάξεις... Είναι το σημείο που πλέον θέλει να σε κάνει να φέρεσαι συναισθηματικά και όχι επαγγελματικά, με ψυχρή λογική. Τότε θα πατήσει πανω σου.

 

Και συγνώμη κιόλας αλλά υπάρχει μόνο μια πλευρά: η οικονομική. Τα άλλα είναι για ρομαντικούς.

 

Γιατί επιμένετε τόσο στην αορίστου χρόνου? Μήπως είναι απωθημένα μονιμότητας στο Δημόσιο? Είναι γνωστό ότι ουδέν μονιμότερο του προσωρινού...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιατί η σύμβαση αορίστου χρόνου δείχνει πολλά για τον μελλοντικό εργοδότη?

 

Σύμβαση αορίστου χρόνου= σε διαλέγω γιατί θέλω να επενδύσω σε σένα, θέλω να σε εκπαιδεύσω και σε βάθος χρόνου να μου αποδώσεις πολλά χρήματα. Δεν σκοπεύω να σε απολύσω όποτε μου γουστάρει, γι'αυτό και δέχομαι να πληρώσω ένα ποσό αν τελικά αναγκαστώ να το κάνω.

 

Μπλοκάκι= σε διαλέγω γιατί θα βγάλεις την χαμαλοδουλειά αυτή την στιγμή στο χαμηλότερο δυνατό κόστος. Ακόμα και δουλειά γραμματέα/ υπάλληλου γραφείου θα κάνεις γιατί είσαι νέος και πρέπει να τα κάνεις όλα (και κοστίζεις λιγότερο από αυτούς γιατί δεν πληρώνεσαι υπερωρίες). Αν μετά από ένα-δύο χρόνια την δεις κάπως και θες αύξηση απλώς δεν σου κάνω καινούρια σύμβαση. Ανεργία να υπάρχει και μηχανικούς βρίσκεις με το τσουβάλι...

Αν πάλι είσαι ταλέντο και αφοσιωμένος στην δουλειά (12+ώρες τη μέρα) τότε μπορεί να σε κρατήσω με μία μικρή αύξηση και ένα ωραίο job title.

 

Το μπλοκάκι θα έπρεπε να είναι μόνο για τον έμπειρο μηχανικό που μπορεί να πουλήσει ακριβά τις γνώσεις του γνωρίζοντας ότι σήμερα έχει έργο να πάει και αύριο μπορεί να μην έχει.

 

Το να υπολογίζεις ότι θα ζητήσω τόσα στο μπλοκάκι γιατί τόσα θα έπαιρνα με την σύμβαση αορίστου χρόνου είναι λάθος, γιατί όταν σε διώξει ο εργοδότης και ψάχνεις για δουλειά 3,6,12 κλπ μήνες δεν θα έχεις ούτε την αποζημίωση απόλυσης για να ζήσεις, ούτε ταμείο ανεργίας θα δικαιούσαι....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.