Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή θέσης τουαλέτας με άδεια μικρης κλίμακας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα ισόγειο κατάστημα κτισμένο με άδεια του 1993. Θέλω να μεταφέρω τις τουαλέτες από ένα σημείο του καταστήματος σε ένα άλλο. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει αυτό με άδεια μικρής κλίμακας καθώς στο άρθρο 6 αναφέρει για εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Ωστόσο ρωτάω μήπως απαιτούνται και μελέτες υδραυλικών. Γνωρίζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εμπίπτει στις διατάξεις του άρθρου 22?

Με την επιφύλαξη των διατάξεων της παρ. 9 του άρθρου 8 του ν. 1512/1985 (ΦΕΚ 4) και του άρθρου 4 του παρόντος δεν απαιτείται άδεια για εσωτερικούς χρωματισμούς ή για εξωτερικούς χρωματισμούς όταν δεν γίνεται χρήση ικριωμάτων, για μικρές εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν θίγουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή την εμφάνισή του, για επισκευές δαπέδου, για επισκευές, διασκευές ή συμπληρώσεις των εγκαταστάσεων και αγωγών των κτιρίων, για μικρές επισκευές θυρών, παραθύρων, στεγών δωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων και γενικά για μικρές και μεμονωμένες επισκευές για λόγους χρήσης, υγιεινής και προστασίας των κτιρίων

Δεν ξέρω, απλά έχω την απορία.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς και γω, συμφωνώ με Myri. Την μικρή μετατροπή γκρέμισμα ενός τοίχου μετακίνηση πόρτας, μπορεί να τα δεχτούν. Την μετακίνιση εντελώς οχι.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρης και ακριβόλογος ο erling

και σε καλύπτει πλήρως.

Γιατί να σε ζητήσουν δικαιολογητικά, πέραν απ’ αυτά που αναφέρονται στην απόφαση για την έκδοση άδειας μ κλίμακας;

Δηλ για την αντικατάσταση στέγης (μεχρι και 7.5 μ) γιατί να σε ζητήσουν στατική μελέτη;

Δεν καθορίζεται για κάθε περίπτωση από τις προβλεπόμενες -αντικ στέγης-πέργκολα –περίφραξη κλπ- τι πρέπει να προσκομίσεις;

 

Αν ο νομοθέτης ήθελε υδραυλ μελ ή και στατική μελέτη δεν θα αναφέρονταν στην απόφαση;

 

Άσχετα αν στην έκδοση οικ άδειας σε ζητάνε ακόμη και για 0.01μ θεωρητικό άνοιγμ στέγης και στατική μελέτη και σχέδιο λεπτομέρεια της; που ίσως να μην μπορείς και να το σχεδιάσεις ακόμη;

Τουλάχιστον ο τροπ έκδοσης οικ αδειών του 1973 προβλ στατ μελέτη για μεγ 4 μ ανοιγμ στέγης

Μετά στην προσπάθεια καταπολέμησης της γραφ/τίας έγινε 0.01μ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.