Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχάς.

 

Τα χρήματα μπορούν να βρεθούν μέσω δόσεων αλλά θα στερηθώ κάποια πράγματα και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει και ψάχνομαι για το αν μπορεί να βρεθεί κάποια μέση λύση.

 

Να διευκρινίσω πως ο χώρος στο τωρινό ισόγειο είναι ένας ενιαίος χώρος με μια μικρή τουαλέτα που φαίνεται στα χαρτιά και σε κάποιο σημείο υπάρχουν σωλήνες για να μπει κουζίνα αν θελήσω στο μέλλον.

 

Να μπαζώσω από μπροστά είναι πρακτικά σχεδόν αδύνατο πλέον καθώς το σπίτι το νοικιάζω και δεν μπορώ να φανταστώ πως θα γίνει κάτι τέτοιο μιας και με το ξεμπάζωμα έχει διαμορφωθεί όλη η είσοδος και ένα πιθανό μπάζωμα θα χαλούσε τρομερά την εμφάνιση της εισόδου και είναι προτιμότερο να δώσω τα 4.500 ευρώ περίπου που απαιτούνται σε αυτή την περίπτωση για την νομιμοποίηση του υπογείου.

 

Αυτό που γράφεις ότι σε περίπτωση ελέγχου πρέπει να έχω προνοήσει να τα μπαλώσω δεν μπορώ να καταλάβω πως θα γίνει.

 

Τώρα για το αν υπήρχε στην άδεια η πόρτα στο τωρινό ισόγειο δεν μπόρεσα να το βρω αλλά αν δεν υπήρχε και βγάλω άδεια για την πόρτα θα είμαι νομικά καλυμμένος;

 

Επίσης υπάρχει η σκέψη κάποια στιγμή μελλοντικά να κάνω την μεζονέτα 2 ξεχωριστά σπίτια και να τα νοικιάσω.Για να γίνει κάτι τέτοιο απαιτείται να νομιμοποιηθεί ο υπόγειος χώρος και αυτό με συμφέρει οικονομικά να το κάνω τώρα νομίζω ε;

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο με την ευκαιρία.Διάβασα για την πράσινη κάρτα που θα πρέπει σύντομα να έχουν όλα τα σπίτια και πως θα πρέπει να την βγάλει κάποιος αυτή την κάρτα αλλιώς δεν μπορεί να νοικιάσει το σπίτι και πως για να βγει αυτή η κάρτα απαιτείται να είναι είναι δηλωμένοι οι ημιπαίθριοι. Ισχύει αυτό και αν ναι πρέπει να είναι νομιμοποιημένο και το υπόγειο για να βγει αυτή η κάρτα;

-----------

Δεν γνωρίζει κανείς μου απαντήσει;

 

Ο μηχανικός πάντως που μίλησα μαζί του ξανά μου είπε ότι και ο ίδιος που έχει ένα υπόγειο θα το δηλώσει και πως άτομα που είναι υπάλληλοι στην πολεοδομία τα δηλώνουν και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ένα υποθετικό σενάριο, για κάτι το οποίο δεν ισχύει ακόμη και δεν ξέρουμε πως ακριβώς θα ισχύσει, δε γίνεται να πάρεις απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι σε εκτός σχεδίου ενός ιδιοκτήτη άδεια υπάρχει υπόγειο μεζονέτας προς τακτοποίηση 70τ.μ και κλειστό ανεξάρτητο ισόγειο γκαράζ σε μικρή απόσταση από την οικία το οποίο χρησιμοποιείται ώς εκκλησάκι 12τ.μ.

1.το εκκλησάκι τακτοποιείται ώς χώρος συνάθροισης κοινού(επιτρέπεται;) ή κάτι άλλο

2.χρειάζεται μία τεχνική έκθεση και ένα παράβολο 350 ή 2 διαφορετικές;

3.τα τετραγωνικά πώς δηλώνονται 70 και 12 ή 82;

Link to comment
Share on other sites

πρωτο και κυριότερο...

δεν προκειται περι νομιμοποίησης. μην το χρησιμοποιείται καθόλου στις εκφράσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

οκ το ξέρουμε ότι με αυτά τα χρήματα που δίνεις καλύβεσαι για 40 χρόνια απλά και δεν προκύπτει κάτι νόμιμο και μόνιμο για πάντα αλλά το ζητούμενο δεν είναι η ακριβή ορολογία των εκφράσεων αλλά να πάρω απαντήσεις στις ερωτήσεις που έδωσα.

μπορείς να απαντήσεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σύμφωνα με το άρθρο 5 του νόμου για την ρύθμιση ισχύουν τα εξής:

Υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσης

1. α. Επιτρέπεται μετά την καταβολή ειδικού προστίμου η διατήρηση για σαράντα (40) χρόνια ημιυπαίθριων χώρων, καθώς και χώρων που βρίσκονται στο υπόγειο,ισόγειο ή άλλη στάθμη του κτιρίου, οι οποίοι βρίσκονται μέσα στον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο βάσει της οικοδομικής του άδειας, η οποία εκδόθηκε ή αναθεωρήθηκε έως 2.7.2009, και έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης καθ’ υπέρβαση των όρων και περιορισμών δόμησης του ακινήτου και σύμφωνα με τις προϋποθέσεις, τους όρους και τη διαδικασία που ορίζονται στα άρθρα 5−7, εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομικές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου.

Στην διευκρινιστική εγκύκλιο 5 αναφέρεται Άρθρο 5 - Υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές και αλλαγές χρήσεως Παρ. 1α Δικαίωμα υπαγωγής στη ρύθμιση αυτή έχουν οι χώροι που η άδεια τους εκδόθηκε η αναθεωρήθηκε μέχρι τις 2.7.2009 και όχι οι χώροι που δημιουργούνται μετά την ημερομηνία αυτή με έκδοση Οικοδομικής Άδειας ή αναθεώρηση. Μεταγενέστερη αναθεώρηση που δεν επηρεάζει τον ρυθμιζόμενο χώρο (πχ. αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα, παράταση ισχύος της άδειας κλπ) δεν απαγορεύει την υπαγωγή του στη ρύθμιση Άρθρο 9 Παρ. 2. Προσμετρώνται στο σ.δ. υπέργειοι κλειστοί χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων,που κατασκευάζονται σε κτίρια κατοικίας. Δεν προσμετρώνται στο σ.δ. υπέργειοι κλειστοί χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων, που κατασκευάζονται σε ειδικά κτίρια. Παρ. 4. Σε όλα τα κτίρια δεν προσμετρώνται στο σ.δ. στεγασμένοι ανοιχτοί τουλάχιστον από μια πλευρά- χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων, που κατασκευάζονται στη στάθμη του ισογείου, καθώς και οι χώροι στάθμευσης, που κατασκευάζονται στους υπόγειους ορόφους του κτιρίου.

επίσης στην εγκύκλιο 8 αναφέρεται: 1) Στην ρύθμιση περιλαμβάνονται οι χώροι, που έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης σε κτίρια η οικοδομική άδεια των οποίων εκδόθηκε ή αναθεωρήθηκε έως 2.7.2009 ή σε κτίρια, τα οποία κατά τις ισχύουσες διατάξεις λογίζονται ότι έχουν οικοδομική άδεια έως 2.7.2009 4) Στην έννοια ‘προσθήκη χώρων εντός του όγκου των κτιρίων’ περιλαμβάνεται η δημιουργία παταριών, σοφιτών, καθώς και χώρων εντός του όγκου της pilotis, φωταγωγού ή άλλου ανοιχτού χώρου, που προσμετράται στην κάλυψη, δεδομένου οτι ο πραγματικός όγκος, που καλύπτει ένα κτίριο είναι διαφορετικό μέγεθος από το συντελεστή όγκου και τους χώρους που προσμετρώνται σ’ αυτόν. Διευκρινίζεται ότι για τους χώρους αυτούς των οποίων η χρήση έχει μετατραπεί την ευθύνη για τη στατική επάρκεια και τις γενικές ή ειδικές συνθήκες ασφάλειας φέρει ο ιδιοκτήτης

 

Σήμερα κατατέθηκε τροπολογία για παράταση της προθεσμίας για την ρύθμιση Η.Χ κ.λ.π έως 28-02-2011 και κάποιος μου είπε ότι αλλάζει η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη στην οποία θα πρέπει να αναφέρει την ημερομηνία μετατροπής του ρυθμιζόμενου χώρου η οποία θα πρέπει να είναι πριν την ημερομηνία κατάθεσης του φακέλου.

 

Eπίσης, στον ΓΟΚ 85 στο Άρθρο 7 για τον συντελεστή δόμησης αναφέρει ότι δεν προσμετρούνται:

-οι στεγασμένοι χώροι για την στάθμευση αυτοκινήτων

- ο ελεύθερος Η.Χ της πυλωτής εφόσον καταλαμβάνει επιφάνεια τουλάχιστον το 50% της επιφάνειας που καταλαμβάνει το κτίριο, στάθμη δαπέδου 0,5 μέτρα πάνω ή κάτω από την οριστική στάθμη του περιβάλλοντος χώρου και ελεύθερο ύψος τουλάχιστον το προβλεπόμενο για χώρο κύριας χρήσης και έως 3 μέτρα…

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα παρακάτω ερωτήματα;

1. Αναθεώρηση-Προσθήκη της άδειας για δημιουργία θέσεων στάθμευσης στην Πυλωτή και στην συνέχεια κλείσιμο αυτών και υπαγωγή στην ρύθμιση γίνεται;

2. Ποια η διαφορά ανοικτού και κλειστού χώρου στάθμευσης γιατί στην περίπτωση μου ο σ.δ έχει καλυφθεί.

3. Σύμφωνα με την παρ. 16 της εγκυκλίου 8 «Σε περίπτωση διακοπής οικοδομικών εργασιών, με συνέπεια να μην έχουν ολοκληρωθεί οι οικοδομικές εργασίες για την αλλαγή χρήσης του χώρου της παρ. 1, του άρθρου 5, του ν. 3843/10 η συνέχιση χορηγείται μετά την καταβολή τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ειδικού προστίμου του άρθρου 6, του νόμου και στον δηλωθέντα χώρο επιτρέπονται μόνο οι εργασίες που αναφέρονται στην παρ. 1, του άρθρου 22, του ν. 1577/85. Οι ίδιες εργασίες επιτρέπονται και για τους χώρους, οι οποίοι τακτοποιήθηκαν με το ν. 3775/09». Δηλαδή εάν σε οικοδομή σταματήσουν οι εργασίες μετά από καταγγελία πληρώνοντας την πρώτη δόση του προστίμου μπορείς να συνεχίσεις τις εργασίες;

4. Ποιά συγκεκριμένα μπορεί να είναι η μεταγενέστερη αναθεώρηση που δεν επηρεάζει τον ρυθμιζόμενο χώρο (πχ. αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα, παράταση ισχύος της άδειας κλπ) έτσι ώστε να μην απαγορεύει την υπαγωγή στην ρύθμιση;

 

Όλα τα παραπάνω ερωτήματα προέκυψαν από διαφωνία που είχα με μηχανικό της περιοχής μου για τον απλό λόγο: Το 2000 εκδόθηκε άδεια τριόροφης οικοδομής με πυλωτή η οποία έχει λήξη, εγώ του λέω να την αναθεωρήσει επ’αόριστο χρόνο και αυτός ισχυριζόμενος ότι επειδή οι δύο από τους τρεις ορόφους έχουν ρευμαδοτηθεί δεν μπορεί να γίνει ξανά αναθεώρηση και ας μην έχουν αποπερατωθεί όλες οι εργασίες της οικοδομής (ημιτελές όροφος, τοιχοποιία πληρώσεως-αν τα λέω καλά- πυλωτής στο όριο του οικοπέδου με τον γείτονα, περιβάλλον χώρος).

Επίσης, του ζητάω την αναθεώρηση προκειμένου αποπερατώσω τον τοίχο στην πυλωτή και στην συνέχεια την κλείσω για να μπορέσω να μπω στην ρύθμιση και αυτός μου λέει ότι δεν γίνεται και ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κάνουμε προσθήκη χώρου στάθμευσης και στην συνέχεια να κλείσω και την υπόλοιπη πυλωτή ώστε να μπω στην ρύθμιση. Σε αυτή την περίπτωση έχουμε διαφωνία πάνω στην παρ.1α Αρ.5 της εγκυκλίου 5 γιατί ενώ του λέω ότι αν κάνουμε αναθεώρηση για χώρο στον οποίο θα πάμε να ρυθμίσουμε στην συνέχεια θα έχουμε πρόβλημα με την πολεοδομία και δεν θα υπαχθούμε στις διατάξεις του νόμου αυτός μου λέει ότι μπορούμε να ζητήσουμε χώρους στάθμευσης για το 50% της πυλωτής και να κλείσουμε και το άλλο 50 το οποίο θα αιτηθούμε μαζί με αυτό να υπαχθεί στην ρύθμιση .

 

Ζητώ συγνώμη εάν σας κούρασα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη και θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας έστω και με e-mail.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Ειμαι κύριος υπογειου χωρου 350 τ.μ με Αδεια οικοδομης ΄69.

Ειναι μισθωμενος ως συνεργειο αυτοκινητων εδω και 40 χρονια με νομιμες αδειες λειτουργιας του.

Το συμβολαιο του ομως εχει λήξει εδω και 17 χρονια αφου εμαθα οτι η χρηση του ειναι παρανομη και δεν του εκανα συμβολαιο.

Με την ρυθμιση του Ν.3843/10 για την αλλαγη χρήσης του υπογείου χωρου το ποσο ειναι υπερβολικα μεγαλο.

 

Ειναι δυνατη η τακτοποιηση τμηματος του υπογειου χωρου (πχ 120τμ) σε συνεργειο αυτοκινητων και το υπολοιπο να παραμεινει ως αποθηκευτικος χωρος και χωρος σταθμευσης αυτοκινητων ετσι ωστε να μειωθει το τελικο ποσο?

 

Με τον μισθωτή τι κάνω?

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταρχήν συνενοήσε με τον ενοικιαστή..........θα πρέπει τον χώρο που δεν θα δηλωθεί να μην τον χρησιμοποιεί σαν κύρια χρήση παρά σαν βοηθητική, αποθήκη η garage. Τα όρια είναι λεπτά και καταλαβαίνω ότι δύσκολα πιθανόν θα γίνεται κάτι τέτοιο και θα είσαι νόμιμος..........συνενοήσου ένα μηχανικό για περισσότερες λεπτομέρειες και ετοιμάσου για ρίσκα........πιθανόν η ρύθμιση, τεμαχισμός του χώρου να μην γίνεται.... ή να είσαι ημιπαράνομος, αν δεν το δώ.... αλλά καλύτερα μισός νόμιμος παρά καθόλου και τα πρόστιμα που θα τρώς θα είναι λιγότερα. Αλλά μπορείς να το ταχτοποιήσεις, αν κάνεις τον τεμαχισμό με τον τρόπο που σου λέω

 

..

highlander

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Hilander,

Ιδανικά οπως αντιλαμβάνεσαι θα ήθελα να εχω συμβόλαιο μαζι του.

Μπερδεύτηκα όμως...:) Μπορει να γίνει ο τεμαχισμός ή όχι..?

Διοτι όπως αναφέρεις εαν γίνεται ο τεμαχισμός τακτοποιώ τμήμα του υπογείου χώρου ως συνεργείο και κανω ενα συμβολαιο μαζι του οπου θα φαίνεται ο κύριος χώρος και ο υπόλοιπος όπως είπες ως βοηθητικός.

Ρισκα......είπες...τι εννοείς μπορείς να γίνεις λίγο ποιο σαφής..??

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.