Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

όπως τα λεει highlander

τεμαχισμός μπορεί να γίνει εφόσον στην πράξη υπάρχει (υπάρχει τοιχος διαχωρισμού και διαχωρ'ιζει κύιους από βοηθτικούς χώρους)

 

το ρίσκο είναι πως σε έλεγχο ισως θεωρήσουν πως κακώς δεν μπήκε όλος ο χώρος που θα ηταν και το πιο σωστό

επιπλέον καλό θα ήταν να ζητήσετε από τον μηχανικό μια extra μελέτη για τις προδιαγραφές του συνεργείου ωστε η ρύθμιση να είναι βασει της νομοθεσίας του συνεργειου

αυτό θα έλεγα να το προτεινεις στον ενοικιαστή και να επιβαρυνθεί αυτός με την extra αμοιβή εφόσον αυτό αφορά κυρίως το συνεργείο

 

στην πράξη αν ρυθμιστεί όλος ο χώρος έχει μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νικη, πρόκειται για πολύπλοκη υπόθεση και δεν μπορούμε να απαντήσουμε στον αέρα

 

σχετικά με την αναθεωριση ή όχι πρέπει να μελετήσουμε την υποθεση

 

σχετικά με τη ρύθμιση, κανονικά ρυθμίζονται όσοι χώροι εχουν ήδη αλλάξει χρήση

άρα πρέπει να έχεις ήδη κλέισει τους χώρους

 

οπότε δεν μπορείς σήμερα να ζητήσεις πρωτα αναθεώρηση (ή να εκδοσεις νέα οικοδομική άδεια) και στη συνέχεια να υπαχθείς στη ρύθμιση

 

κατα τη γνώμη μου πρέπει πρώτα να γίνει η ρυθμιση και μετά οτιδήποτε άλλο

εφόσον από τη μελέτη της υπόθεσής σου δεν προκύτει πρόβλημα για μελλοντική αναθεώρηση ή για έκδοση νέας οικοδομής

 

φυσικά εφόσον δεν έχεις κλέισει ακόμη τον χώρο αν προχωήσεις σε ρύθμιση

κάνεις ψευδή δήλωση με ότι συνεπάγεται η πράξη αυτή

Link to comment
Share on other sites

Χρησεις γης εχουμε ψαξει να δουμε αν επιτρεπεται συνεργειο?

 

Σας ευχαριστω ολους.

Σωστη η ερωτηση ξεκιναω αυριο τις διαδικασιες να το μαθω. Σε περιπτωση που δεν επιτρεπεται η συγκεκριμενη χρηση (συνεργειο) και κατα συνεπεια αδυνατω να το τακτοποιησω συμφωνα με τον 3843 τι κανω με τον μισθωτη? Διοτι εαν αυτοσ δεν φυγει το προστιμο θα πεσει σε μενα. Μπορω να τον υποχρεωσω νομικα να χρησιμοποιησει τον χωρο ως αποθηκη ή χωρο σταθμευσης αυτοκινητων ? Θυμιζω οτι το συμβολαιο του ως συνεργειο αυτοκ. εγινε απο την γιαγια μου πριν 40 χρονια και εδω και 17 χρονια εξακολουθει να λειτουργει ως συνεργειο αυτοκινητων χωρις συμβολαιο, ομως η γιαγια μου εξακολουθει να παιρνει το μισθωμα.

Σε περιπτωση που το θεμα μου ειναι καθαρα νομικο που να απευθυνθω υπαρχει καποιο φορουμ ή καποιος ειδικος να μου συστησετε?

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νικη, πρόκειται για πολύπλοκη υπόθεση και δεν μπορούμε να απαντήσουμε στον αέρα

 

σχετικά με την αναθεωριση ή όχι πρέπει να μελετήσουμε την υποθεση

 

σχετικά με τη ρύθμιση, κανονικά ρυθμίζονται όσοι χώροι εχουν ήδη αλλάξει χρήση

άρα πρέπει να έχεις ήδη κλέισει τους χώρους

 

οπότε δεν μπορείς σήμερα να ζητήσεις πρωτα αναθεώρηση (ή να εκδοσεις νέα οικοδομική άδεια) και στη συνέχεια να υπαχθείς στη ρύθμιση

 

κατα τη γνώμη μου πρέπει πρώτα να γίνει η ρυθμιση και μετά οτιδήποτε άλλο

εφόσον από τη μελέτη της υπόθεσής σου δεν προκύτει πρόβλημα για μελλοντική αναθεώρηση ή για έκδοση νέας οικοδομής

 

φυσικά εφόσον δεν έχεις κλέισει ακόμη τον χώρο αν προχωήσεις σε ρύθμιση

κάνεις ψευδή δήλωση με ότι συνεπάγεται η πράξη αυτή

 

Ευχαριστώ για την σύντομη απάντηση. Σήμερα το πρωί με ενημέρωσε ο μηχανικός μου ότι μπορούμε τελικά να κάνουμε αναθεώρηση της άδειας δίοτι δεν έχει αποπερατωθεί η μεσοτοιχεία της πυλωτής με γειτονικό οικοπέδο άρα αναθεώρηση άδειας για χώρο που δεν επηρεάζει, και στην συνέχεια κλείσιμο σε μία μέρα και την άλλη δήλωμα στην πολεοδομία για υπαγωγή στην ρύθμιση.

Τι να πω άλλα διαβάζω εδώ μέσα άλλα μου λένε.

Το μόνο επικίνδυνο στην υπόθεση, απο ότι καταλαβαίνω θα είναι καταγγελία την ώρα που θα κανω τα χωρίσματα και γίνει επιτόπιος έλεγχος ήτοι οι ελεγκτές της πολεοδομίας κάνουν πράξη αυθαιρέτου και τέλος η υπόθεση.

Αυτό όμως που με μπερδεύει είναι ότι στην εγκύλιο κάπου αναφέρει ότι αν διακοπούν οι εργασίες τότε μπορούν να ξαναξεκινησουν αφού πρώτα πληρωθεί η πρώτη δόση του προστίμου.

Μήπως αυτό αυτό αφορά χώρους για τους οποίους ναι μεν είχαν άδεια η οποία εκδόθηκε ή αναθεωρήθηκε έως 2.7.2009 αλλά η αλλαγή χρήσης τους μπορεί να γίνει μέχρι και πριν την υποβολή των δικαιολογητικών γιατί δεν αναφέρει ξεκάθαρα στο νόμο πότε θα πρέπει να έχει γίνει η αλλαγή χρήσης.

Εκτός και αν ΄κάνω λάθος.

Τελικά μάλλον θα πρέπει να το ψάξω πιό πολύ γιατί δεν θέλω να έχω μπερδέματα.

Ευχαριστώ και πάλι.!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την παρ. 16 της εγκυκλίου 8 «Σε περίπτωση διακοπής οικοδομικών εργασιών, με συνέπεια να μην έχουν ολοκληρωθεί οι οικοδομικές εργασίες για την αλλαγή χρήσης του χώρου της παρ. 1, του άρθρου 5, του ν. 3843/10 η συνέχιση χορηγείται μετά την καταβολή τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ειδικού προστίμου του άρθρου 6, του νόμου και στον δηλωθέντα χώρο επιτρέπονται μόνο οι εργασίες που αναφέρονται στην παρ. 1, του άρθρου 22, του ν. 1577/85. Οι ίδιες εργασίες επιτρέπονται και για τους χώρους, οι οποίοι τακτοποιήθηκαν με το ν. 3775/09».

Δηλαδή αυτό πως εξηγείται μήπως θέλουν να πουν ότι εάν σε οικοδομή σταματήσουν οι εργασίες μετά από καταγγελία και χαρακτηρισθεί ως αυθαίρετο, πληρώνοντας την πρώτη δόση του προστίμου μπορείς να συνεχίσεις τις εργασίες και να αποφύγεις τα πρόστιμα αυθαιρέτου;

 

Επίσης, στην παρ.1α Αρ.5 της εγκυκλίου 5 αναφέρεται ότι μεταγενέστερη αναθεώρηση που δεν επηρεάζει τον ρυθμιζόμενο χώρο και στην συγκεκριμένη περίπτωση την πυλωτή (πχ. αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα, παράταση ισχύος της άδειας κλπ) δεν απαγορεύει την υπαγωγή του χώρου στην ρύθμιση;

 

Μήπως τελικά μπορει να γίνει το κλείσιμο και η υπαγωγή του χώρου στην ρύθμιση χωρίς πρόβλημα;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω άλλα διαβάζω εδώ μέσα άλλα μου λένε.

 

Εφόσον σου είπε ο μηχανικός σου τι γίνεται, τι νόημα έχει να γράφεις και εδώ; Τον ...διπλοτσεκάρεις με δωρεάν και αμφίβολες συμβουλές από ένα φόρουμ; Όσα ξέρει αυτός που γνωρίζει την κατάσταση από κοντά, δε μπορούμε όλοι εμείς μαζί να σου τα απαντήσουμε εκ του μακρόθεν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον διπλοτσεκάρω, απλα στην αρχή μου έλεγε ότι δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με τα θέματα της ρύθμισης και αυτό με έβαλε σε αμφιβολίες.

Πιστεύοντας ότι στο φόρουμ υπάρχουν πολλές παρεμφερείς υποθέσεις γι'αυτό και έγραψα αναζητώντας αν όχι βοήθεια μια μικρή ενημέρωση.

Όσο για το "δωρεάν" , το θέμα και μόνο της μη αναθεώρησης της άδειας μου επ'αοριστο με έβαλε σε σκέψεις του τύπου "στην Ελλάδα ζούμε ο καθένας απο όπου τα αρπάξει" χωρίς να θέλω να θίξω καποιον απο το συγκεκριμένο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Για να μην ανοίγω νέο νήμα, και καθώς εκτιμώ ότι ταιριάζει, θα το θέσω εδώ.

 

Ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας 25,07 τ.μέτρων, σε διαμέρισμα-πρώτη κατοικία 100 μέτρων.

Αγορασμένο από τον κατασκευαστή, ο οποίος είχε προβεί σε ΠΛΗΡΗ ενσωμάτωση των ημιυπαιθρίων χώρων στο κυρίως σώμα της οικοδομής, είχε πάρει ρεύμα κλπ κλπ. Οι ημιυπάιθριοι χώροι λοιπόν, ΔΕΝ είναι ορατοί εξωτερικά, ούτε όμως και εσωτερικά, και ο μόνος τρόπος να τους αντιληφθεί κανείς είναι να κάνει αυτοψία της πολυκατοικίας, με τις κατόψεις που έχουν κατατεθεί στην πολεοδομία

Μου πούλησε λοιπόν σπίτι 125 τ.μ, ενω στα χαρτιά έγραφε 100 τ.μ..

 

Στα χέρια μου έχω την νόμιμη κάτοψη που έχει κατατεθεί στην πολεοδομία, αλλά και την working copy, που είχαν οι τεχνίτες κατά το χτίσιμο της οικοδομής, όπου είναι απολύτως εμφανές ότι η οικία δεν έχει τροποποιηθεί εκ των υστέρων από εμένα, αλλά εκ των προτέρων από τον κατασκευαστή, μαζί βέβαια με τις ευλογίες όλων των δημοσίων λειτουργών που έλεγξαν/έδωσαν ρεύμα κλπ κλπ.

 

Ερώτηση πρώτη: Εχω τα δεδομένα να διεκδικήσω δικαστικά από τον κατασκευαστή/Δημόσιο/ΔΕΗ το ποσό που τους αντιστοιχεί για την τακτοποίηση των ημιυπαιθρίων χώρων μου ?

 

Ερώτηση Δεύτερη: αν αποφασίσω να μην ασχοληθώ καθώς οι εποχές είναι δύσκολες, από τι, πρακτικά, κινδυνέυω ? Να μην μπορώ να μεταβιβάσω ή ενοικιάσω την οικία μου, όταν έρθει αυτή η ώρα ? Εκτός δυσχέρειας μεταβίβασης, υπάρχει άλλη πρακτική δυσκολία ή πρόβλημα για εμένα ?

 

Ερώτηση τρίτη: Τι ποσό ως ποινή, προβλέπει η υπάρχουσα νομοθεσία, για κάποιον που δεν δήλωσε τους ημιυπάιθριους χώρους στην οικία του, και θέλει να την μεταβιβάσει/πωλήσει ? Με ποια διαδικασία θα διασφαλίζει το δημόσιο σε αυτή την περίπτωση ότι ο Υ/Χ δεν έχει δεσμευτεί από τον ιδιοκτήτη ?

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.