Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

XAXAXA, τι είπε η γυναίκα? Παιδιά το πιάσατε? :) Με τον 3843/10 θα τακτοποιήσει την κοινόχρηστη αίθουσα θα δηλώσει ότι άλλαξε την χρήση της πχ σε γραφείο και θα την νοικιάσει (ή θα την πουλήσει, χεχε χαιρέκακα, αν μπορεί :)).

Ατιμο Ελληνικό Δημόσιο που "άλλον τον ανεβάζεις κι άλλον τον κατεβάζεις"..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.....και άρα για την υπαγωγή του στη ρύθμιση του 3843/10 απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών?

γενικώς ... πάρε το αυγό και κούρευτο

μια από τις χιλιάδες περιπτώσεις που ο Μπιρμιλωνόμος θα οδηγήσει τους πολίτες στα αστικά δικαστήρια

 

Ο χώρος αυτός στη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας περιγράφεται σα διαμέρισμα, όπως ήταν στην αρχική άδεια (του 1989).

κατεμέ εδώ είναι το κλειδί της υπόθεσης

αν περιγράφεται ως διαμερισμα στη σύσταση

οποιοσδήποτε αγόρασε στη συγκεκριμένη πολυκατοικία έδωσε τη συνάινεσή του

Link to comment
Share on other sites

Myri ευχαριστώ για την απάντηση.

Highlander μου φαίνεται πως είσαι πολύ νέος και είθε η γενια σου να είναι διαφορετικη από τη δική μου. Προσωπικά τους ημιυπαίθριούς μου τους κράτησα ημιυπαίθριους και είναι η μισή ζωή του σπιτιού μου.

Link to comment
Share on other sites

Myri, ανάποδα τα λές. Το δευτερο προσβάλεται το πρώτο όχι.

 

Ναννα, γι αυτό που λές, θα σου πω ότι είμαι 39 και οτι η ποιότητα στον άνθρωπο βρίσκεται στον άνθρωπο και οχι στην χρονολογία της γενιάς του. ! -

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι ιδιοκτήτης ημι-υπόγειας γκαρσονιέρας 40 τμ, η οποία χαρακτηρίζεται στα συμβόλαια ως "αποθηκευτικός χώρος", έχει όμως διαμόρφωση κατοικίας από τον ίδιο τον κατασκευαστή, πουλήθηκε το 1974 στη μητέρα μου και κατοικείται από τότε ανελλιπώς.

 

Στο συμβόλαιο μάλιστα της μεταβίβασης από τη μητέρα μου σε μένα, αναφέρεται ως "αποθηκευτικός χώρος, ο οποίος έχει διαμορφωθεί σήμερα σε κατοικία".

 

Θέλω να ρωτήσω εάν χρειάζεται/μπορεί να γίνει "τακτοποίηση" με βάση τον 3843. Το διαμέρισμα είναι προς πώληση, έχει βρεθεί σοβαρά ενδιαφερόμενος, και σκέφτομαι ότι μπορεί τελικά να "κολλήσει" σε αυτό το θέμα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πώς χαρακτηρίζεται στην οικοδομική άδεια. Αν και εκεί φαίνεται ως αποθήκη τότε η αλλαγή χρήσης σε κατοικία ρυθμίζεται με το Ν.3843/10.

--------

Το πατάρι μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση του Ν.3843/10

Δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση κυρίας χρήσης λόγω ύψους και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως χώρος υγειονομικού ενδιαφέροντος παρά μόνο ως βοηθητικός / αποθηκευτικός χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρετε το πάντως αν υπήρχε ή όχι στα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας. Π.χ. παίρνοντας κατόψεις και τομές, από την πολεοδομία που υπάγεται το ακίνητο. Μπορεί να υπάρχει ολόκληρο ή τμήμα αυτού. Αλλιώς, όντως τακτοποιείται τώρα με τον Ν3843/2010.

Link to comment
Share on other sites

Myri, ανάποδα τα λές. Το δευτερο προσβάλεται το πρώτο όχι.

1ον

που λεει στο νόμο Μπιρμπίλω πως απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών;

ο νόμος λεει ΥΔ χωρις έλεγχο του ιδιοκτησιακού .... και ο θεός βοηθός

 

2ον

η συστασή οριζόντιων ιδιοκτησιών γινεται defacto αποδεκτή όταν αγοράζουμε κάτι

σαφώς και μπορεί να προσβοληθεί νομικά, όμως ειναι στην κρίση του δικαστηρίου για το αν αυτό που απαιτούμε είναι λογικό ή εφικτό

 

ειδικά όταν αφορά χωρο που έχει αγοραστεί άνω της 10ετίας και χρησιμοποιείται ως ιδιόκτητος, χωρις να δημιουργεί πρόβλημα στην πλυκατοικία

 

διαφορετικά ο καθένας θα αγόραζε πρώτα και μετά θα απαιτούσε να αλλάξει η σύσταση 'κατά βούληση'

Link to comment
Share on other sites

Το πατάρι μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση του Ν.3843/10

Δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση κυρίας χρήσης λόγω ύψους και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως χώρος υγειονομικού ενδιαφέροντος παρά μόνο ως βοηθητικός / αποθηκευτικός χώρος.

 

στο δικό μου ερώτημα να υποθέσω ότι αναφέρεται η απάντηση;

Αν ναι ευχαριστώ πολύ. Αυτή ακριβώς η χρήση θέλω να μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Nanaa, πρέπει να δούμε πολλά θέματα όπως ότι δεν φτιάχτηκε με ΣΔ, ούτε μεταφορά ΣΔ παρά με το άρθρο που ορίζει ότι σε οικοδομές ανω των 600 τμ και επιτρέπεται η δημιουργία τέτοιας αίθουσας και τετραγωνικών πάλι που ορίζει ο νόμος που δεν τα θυμάμαι αυτήν την στιγμή. Φαντάζομαι επιδή το θέμα σας θα είναι δύσκολο να το κατεβάσετε στο φόρουμ τώρα, διάγραμμα κάλυψης και λοιπά στοιχεία της οικοδομικής άδειας που χρειαζόμαστε θα πρέπει να το δεί μηχανικός οποιασδήποτε ειδικότητας που ασχολείται με θέματα ΓΟΚ και να αποφανθεί.

Πάντως, σας γνωστοποιώ ότι αν η αίθουσα έγινε με το άρθρο που αναφέρω ανήκει σε όλους ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕς του ακινήτου, δεν επιτρέπεται η ενοικίαση ή η πώληση του παρά μόνο αν πέσει σε επιτήδειους. Και πάλι όμως θα μπορεί να προσβληθεί τόσο νομικά όσο και δικαστικά.

 

Γνωρίζω περίπτωση όπου ο κατασκευαστής είχε ζητήσει από τους οικοπεδούχους να του παραχωρήσουν (ήταν μέρος της συμφωνίας) την εν λόγω αίθουσα με συμβόλαιο αποκλειστικής χρήσης (αφού ήταν και ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος) και μετά την ενοικίασε. Τώρα έχουν πρόβλημα για το ποιος θα κάνει την τακτοποίηση αλλά όχι για το αν γίνεται η τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.