Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστος ρυθμός βροχόπτωσης


AlexisPap

Recommended Posts

Γιατί το λες;

Μπορεί να μην είναι κάποια σούπερ επιστημονική ανάλυση αλλά τόσοι μηχανολόγοι κανένας δεν μου έκανε αυτή την παρατήρηση.

Πραγματικά με ενδιαφέρει να σε ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε απο την αρχη το θεμα αυτο...

Για να υπολογισεις συνολικη ποσοστητα νερου θες το ρυθμο βροχοπτωσης..

Αυτος ειναι 300lt/sec/ha..... (ενδεικτικα μεσω της ΤΟΤΕΕ περι αποχετευσεων..)

 

Τα 400χιλ που ξεκινας και κανεις τους υπολογισμους σου ΔΕΝ ειναι αυτο που καταλαβαινεις...

Δδλ δεν σημαινει οτι αν εχω μια δεξαμενη, μια σωληνα, ενα σκαμμα και τα αφησω ενα χρονο θα φτασει το νερο 400χιλ...

Link to comment
Share on other sites

Πριν με τσουβαλιάσεις παρακαλώ διάβασε με προσοχή τι γράφω και πιο είναι το θέμα μου.

Οτι βλέπεις σε πλαίσιο χρωματιστό και ότι βλέπει με μπλε γράμματα είναι στοιχεία που έχω πάρει από το ίντερνετ πριν μερικά χρόνια.....

Μην με ρωτήσεις από που τα πήρα τότε.... δεν θυμάμαι....

Οτι βλέπει με μαύρα γράμματα είναι δικά μου.....

Αφορμή αυτού του ποστ είναι ότι έβρισκα από κάποιους μηχανικούς πολύ μικρά βοθράκια για τα όμβρια για να συλλέγουν ράμπες στις μεζονέτες και σε πολυκατοικίες.

 

Ακόμα και τώρα θεωρώ ότι πολλοί από εσάς τους μηχανικούς δεν δίνετε σημασία σε αυτό το θέμα και το εξετάζετε και εσείς με την σειρά σας μπακαλίστικα.

Αποτέλεσμα αυτού σε τυχόν μεγάλη βροχόπτωση και διακοπή ρεύματος οι ένοικοι τα αδειάζουν με τα κουβαδάκια....Αν είναι τυχεροί και το πάρουν χαμπάρι.

Και δεν το λέω για να πικάρω κανέναν αλλά το πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το μεγεθος του φρεατιου για τα ομβρια δεν εχει σημασια..

Αντλια δεν θα βαλλεις???

Αρα σημασια εχει τι μπορει να σου διωξει η αντλια..

Θα πας να κανεις 3κμ φρεατιο για μια ραμπα???????????

 

Δες τωρα και ενα υπολογισμο..

 

Με 300lt/sec/ha, επιφανεια ραμπας 30τμ και βροχοπτωση 10ωρες:

 

300/10000τμ *30τμ*3600δευτ*10ωρες = 32400λιτρα = 32.4κμ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν θες λοιπον 3κμ αλλα 32κμ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

aithilenio, όπως καταλαβαίνεις, το νούμερο αυτό αφορά στον μέγιστο πιθανό ρυθμό βροχόπτωσης, ο οποίος -φυσικά- δεν είναι δυνατόν να διατηρηθεί για πολύ. Υπάρχει σύνθετη μέθοδος με την οποία μπορεί να υπολογίσει κανείς το μέγιστο πιθανό ύψος βροχής για οποιοδήποτε χρονικό διάστημα βροχόπτωσης. Αυτό που πρέπει να έχει κανείς διαθέσιμο είναι τα υδρολογικά δεδομένα της περιοχής, ενώ πρέπει να καθορίσει και την πιθανότητα υπέρβασης του ύψους αυτού. Προφανώς η διαδικασία αυτή δεν μπορεί (δεν συμφέρει) να ακολουθηθεί στα οικοδομικά έργα. Γιαυτό η ΤΟΤΕΕ δίνει μία μέγιστη τιμή ανεξαρτήτως περιοχής, έχοντας υποθέσει έναν μέσο χρόνο συρροής και έχοντας συνεκτιμήσει μία αποδεκτή συχνότητα υπέρβασης αυτού του ύψους (μία φορά στα 50 χρόνια)...

 

Όπως θα δεις στα πρώτα μηνύματα, σε αυτό το θέμα περιγράφω μία βροχόπτωση κατά την οποία ξεπεράστηκε -κατά τα φαινόμενα- αυτή η τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι Αλέξη και Terry.

Αν και το έχω ξαναγράψει θα το ξαναγράψω.

Απευθύνομαι πιο πολύ στον Terry μιας και θεωρώ ότι παραπάνω βιάστηκε να μου απαντήσει και περισσότερο βιάσθηκε να χαρακτηρίσει.

 

Θα μου πείτε που το ξέρω;

Από εμπειρία….

 

Όταν κάποιος ποστάρει ένα πόστ και λαμβάνει απάντηση με χαρακτηρισμό μέσα σε μερικά λεπτά δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

1. Είτε το έχει πολύ καλά το θέμα.

2. Είτε απάντησε βάση δηλωμένης ειδικότητας του συνομιλητή και τα κείμενα μου διαβάστηκαν στα πεταχτά.

Το έχω δει το όνειρο άπειρες φορές.

 

Σε αυτή την περίπτωση είμαι σχεδόν σίγουρος ότι συνέβη το δεύτερο μιας και αυτά που μου απαντήθηκαν δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που έγραψα αλλά και την πραγματικότητα.

Εγώ δεν μιλάω για υδρορροές και λούκια πουθενά.

Όχι ότι έχω γράψει τίποτα σπουδαίο.

Παραθέτω όμως ένα πόστ που αφορά την κατασκευή φρεατίου συλλογής όμβριων υδάτων για ράμπες.

Το ποστάρω πιο πολύ γιατί τότε που έψαχνα το θέμα είχα βρει στοιχεία έντονης βροχόπτωσης στην Αθήνα μήπως και βοηθήσουν στην συζήτηση αλλά και για να αναφέρω ένα ακόμα πρόβλημα που παρουσιάζεται με τα μικρά φρεάτια πιστεύοντας ότι αφορά και σας τους μηχανικούς.

Παίρνω λοιπόν τις εξής ανταπαντήσεις.

 

1. Μπακαλίστικη προσέγγιση.

Δεν την θεωρώ μπακαλίστικη.

Απλή ναι….μπακαλίστικη όχι.

Μπορεί όμως το θέμα μου να μην κολλάει με όλη την κουβέντα σας για αυτό σας είπα ότι αν θεωρείτε ότι δεν κολλάει να το αφαιρέσουμε….

 

2.Παίρνω ανταπάντηση περι αντλιών που δεν θέλω να σχολιάσω καθόλου.

 

3.Παίρνω ανταπάντηση για 35 κυβικά νερό λες και ήρθε το τέλος του κόσμο.

 

Για ένα πόστ που έχω ακούσει και 5 μπράβο ρε μάστορα που το αναφέρεις και σε μας τους μηχανικούς μιας και το περνάγαμε στο ντούκου τόσο καiρό μου το μπάζωσε στα πεταχτά o Terryς και χάθηκε η ουσία στο τι θέλω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Eγω κανενα σκοπο να σε θιξω δεν ειχα και ξερεις οτι εχω παρει τη γνωμη/γνωση σου σε αλλο θεμα...

 

Δεν θα το συνεχισω..

 

Αν θες να κανεις 3κμ φρεατιο για μια ραμπα υπογειου καντο.

Εγω θα διαστασιολογησω την αντλια μου οπως πρεπει και δεν εχω ποτε προβλημα...

 

ΥΓ. Εχω διαβασει 3φορες το ποστ σου..Το ξαναεκανα ηδη..Οτι παραθετεις με μπλε εχουν αλλη φυσικη σημασια απο αυτη που εχεις εσυ καταλαβει..Σου ξαναλαω οτι το υψος σε χιλιιοστα βροχοπτωσης δεν εχουν σχεση με το υψος των υδατων....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.