Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο Αποστολής Σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Μία παρατήρηση μόνο προς αποφυγή συγχύσεων. Το ISO 9001 δεν πιστοποιεί την ποιότητα του τελικού προϊόντος αλλά το αν η διαδικασία παραγωγής ακολουθεί κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο οργάνωσης.

 

αυτο το εγγυαται μονο το 9003που απ οσο ξερω κανενας δεν το εφαρμοζει.

μονο οι υπεργολαβοι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Ειμαι καινουριος στο site. Εχω μια ερωτηση.. Οταν ζυγίσουμε μια βαρελα πριν και μετά το ριξιμο για να δουμε ποσο εχει φερει τελικά μια 9αρα βαρελα και παιρνω το αποβαρο, ποσο πρεπει να είναι περίπου για C20/25? Σημερα ζυγισα 2 βαρελες και ειχαν μια διαφορά μεταξλυ τους 600 κιλά. Που οφείλεται αυτο;

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

Τα 10μ3 C20/25 πρέπει να είναι 23-24000kg.

Τωρα για τα 600 κιλά δεν ξέρω... Ηταν ίδιας μάρκας τα αυτοκίνητα;;; Τι μεν ένα είχε γεμάτο ντεπόζιτο, νερό, ρευστοποιητή και το άλλο όχι; Θα σε γελάσω. Πάντως τα 600kg είναι περίπου 0,4μ3 άρα μη φοβάσαι δεν σε κλέψανε...

Link to comment
Share on other sites

Τα 10μ3 C20/25 πρέπει να είναι 23-24000kg.

Τωρα για τα 600 κιλά δεν ξέρω... Ηταν ίδιας μάρκας τα αυτοκίνητα;;; Τι μεν ένα είχε γεμάτο ντεπόζιτο, νερό, ρευστοποιητή και το άλλο όχι; Θα σε γελάσω. Πάντως τα 600kg είναι περίπου 0,4μ3 άρα μη φοβάσαι δεν σε κλέψανε...

Ήταν άλλο αμάξι αλλα μιλάω για απόβαρο.Δηλαδή δεν έχει σχέση αν το ντεπόζιτο ήταν γεμάτο η άδειο.Το ζύγισα πριν μου ρίξει k μόλις μου άδειασε οποτε βρήκα ποσο καθαρά μου έριξαν απλά δεν ξέρω ποσα κιλά πρέπει να είναι τα 9m3. οποτε στα 23000kg είμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, συγχαρητηρια για την προσπαθεια που κανετε μεσω αυτου του σαιτ.

Διαβαζω πολυ χρησιμα πραγματα, ιδιαιτερα για νεους μηχανικους.

 

Θελω να κανω 2 ερωτησεις (απο τις 1.000.002 που εχω):

 

1) Ας υποθεσουμε οτι καποιος παιρνει δοκιμια και τα στελνει στο εργαστηριο. Τα αποτελεσματα σε ποσο καιρο βγαινουν? Αν, εν τω μεταξυ, εχει γινει η σκυροδετηση πχ. "κουστουμι" και αποδειχθει οτι το σκυροδεμα δεν ειχε την απαιτουμενη αντοχη, τοτε πως διορθωνεται το κακο???

 

2) Ο υπερευστοποιητης τι επιδραση εχει στην αντοχη του σκυροδεματος?

Επισης, ποσα Kg ρευστοποιητη προτεινετε ανα μ3 σκυροδεματος? (ισχυει το 1,5Kg/1μ3 που μου ειπε συναδελφος?)

 

Edit: Για την 2η ερωτηση, βλεπω οτι εχει ηδη απαντηθει το θεμα εδω: http://www.michanikos.gr/ftopic1625-0-asc-15.html

Link to comment
Share on other sites

1) ο κανονισμός προδιαγράφει αντοχή στις 28 ημέρες.. οπότε υπολογίζεις. εκτός και αν για διάφορους λόγους θέλεις να ελέγξεις και την αντοχή σε μικρότερο χρονικό διάστημα, πράγμα σπάνιο. Τώρα εάν δεν πληρούνται τα κριτήρια συμμόρφωσης τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα. Το θέμα εκτός από κατασκευαστικό είναι και νομικό.

2) ο υπερρευστοποιητής λόγω του ότι μειώνει τις απαιτήσεις του λόγου νερό προς τσιμέντο αυξάνει γενικά τις μηχανικές αντοχές του σκυροδέματος. Η δοσολογία συνήθως προτείνεται ως επί τοις εκατό ποσοστό του βάρους του τσιμέντου. από 0,2 ~ 1,2 % κ.β. τσιμέντου. Για κανονικές συνθήκες ο λόγος είναι από 0,20~0,50%.

Γενικότερα οι ρευστοποιητές

Αυξάνουν την εργασιμότητα

Μειώνουν το λόγο Ν/Τ κατά περίπου από 5% ~15%

Αυξάνουν τις αρχικές και τις τελικές αντοχές

Μειώνουν την υδατοπερατότητα

μειώνουν τις συστολές και τον ερπυσμό

Αυξάνουν την αντλησιμότητα

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα τα παίρνεις μετά από 28 ημέρες ή μετά από 7 μέρες εάν θελήσεις να τα σπάσεις πρόωρα.

 

Αν δε σου βγαίνει η αντοχή μπορείς να πάρεις καρότα για να δεις ποια είναι η αντοχή έργου. Στη συνέχεια να κάνεις επανεπίλυση και επαναδιαστασιολόγηση και να δεις πού δεν έχεις επάρκεια. Από τα παραπάνω θα αποφασίσεις αν θα κατεδαφίσεις ή εάν θα ενισχύσεις την κατασκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.