Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο Αποστολής Σκυροδέματος


 

Recommended Posts

sundance η τιμή της κάθισης εξαρτάται από το τι σκυροδετείς.

Αν π,χ σκυροδετείς πέλματα πεδιλοδοκών δεν θέλεις υψηλή κάθιση , ενώ αν κάνεις κολώνες πρέπει να έχεις ρευστότητα λόγω πυκνού οπλισμού.΄

Εσύ τι χρησιμοποιείς?

Σου φέρνουν αυτό που ζητάς?

Το ελέγχεις με κώνο?

Link to comment
Share on other sites

Ανάποδα. Όταν έχεις πυκνό οπλισμό και θέλεις να περάσει το σκυρόδεμα και να μην αφήσει φωλιές τότε ανεβαίνεις κατηγορία πχ S3.

Όταν το θέλεις πηχτό τότε S2, ενώ για πολύ πηχτό S1.

 

Αντί για μέγιστο κόκκο αδρανών 32mm μπορείς να ζητήσεις 16mm σε συνδυασμό με την κατηγορία κάθισης ώστε να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Η ποσότητα του τσιμέντου στο m³ εξαρτάται από κάποιους παράγοντες που εξηγούνται αναλυτικά στο ΚΤΣ '97. Το ίδιο και ο μέγιστος λόγος Ν/Τ. Η ποσότητα των 270kg/m³ που ανέφερα είναι η ελάχιστη.

 

Στην παραγωγή του σκυροδέματος νομίζω ότι χρησιμοποιούν και τις δύο κατηγορίες τσιμέντου (Ι και ΙΙ) σε κατάλληλες αναλογίες.

 

Στο τυπικό ιδιωτικό Ελληνικό κτηριακό έργο δουλεύει το "μάτι" και μάλιστα του μπετατζή αντί του κώνου.

Link to comment
Share on other sites

γενικα εχω μελετησει καθε οδηγο που κυκλοφορει,interbeton,τιταν,το αλλο που εστειλες.

 

απλα ηθελα να δω και στην πραξη τι εφαρμοζεται.

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, κάπου είχα διαβάσει πως η μίνιμουν περιεκτικότητα σε τσιμέντο είναι πλέον 300kg/m3...

Μήπως δεν θυμάμαι καλά;;;

 

Oντως έτσι είναι, αλλά για σκυροδέτηση σε απόσταση από την θάλασσα <1 km. (κατηγορία 3) Για τις άλλες κατηγορίες δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.