Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρειάζεται άδεια για κατασκευές από γυψοσανίδες;


sofi

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν για κατασκευή εσωτερικής τοιχοποιίας με γυψοσανίδα χρειάζεται ειδική άδεια

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις σε ότι αναφέρεται σε εργασίες μικρής κλίμακας στην παράγραφο (ε), δεν χρειάζεσαι άδεια από την πολεοδομία.

Βλ. παρακάτω:

 

Ως εργασίες δόμησης Μικρής Κλίμακας, πέραν των αναφερομένων στο Αρθ-22 παρ.1 του ΓΟΚ/85, καθορίζονται οι εξής περιπτώσεις δομικών εργασιών:

 

ε. Εσωτερικές διαρρυθμίσεις κτιρίων χωρίς επέμβαση στα φέροντα στοιχεία (στοιχεία από μπετόν, φέροντες τοίχους, κλπ), και εφόσον δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης χώρου, κατά το Αρθ-5 του ΓΟΚ/85.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι χρειάζεσαι αναθεώρηση της αδείας ως προς τα αρχιτεκτονικά, γιατί αλλάζοντας τους χώρους τροποποιείς και την μελέτη της παθητικής πυροπροστασίας (π.χ.μέγιστες πραγματικές αποστάσεις διαφυγής), τον έλεγχο φωτισμού-αερισμού κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Από ΓΟΚ 85

[shadow=red:23c845e3db]Αρθρο 5. Χρήση κτιρίων.

1. Δεν επιτρέπεται να μεταβάλλονται η σύμφωνα με την οικοδομική άδεια χρήση του κτιρίου ή μέρους αυτού και οι διαστάσεις των χώρων κοινής χρήσης χωρίς προηγούμενη σχετική άδεια της αρμόδιας πολεοδομικής υπηρεσίας, εφόσον η μεταβολή αυτή θίγει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις.[/shadow:23c845e3db]

Νομίζω πως με βάση αυτό δεν απαιτείται οικοδομική άδεια για αλλαγές διαρρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι χρειάζεσαι αναθεώρηση της αδείας ως προς τα αρχιτεκτονικά, γιατί αλλάζοντας τους χώρους τροποποιείς και την μελέτη της παθητικής πυροπροστασίας (π.χ.μέγιστες πραγματικές αποστάσεις διαφυγής), τον έλεγχο φωτισμού-αερισμού κ.ο.κ.

 

Συμφωνώ

 

Αν πρόκειται για κατοικία ίσως η άδεια να μην είναι και τόσο απαραίτητη.

 

Αν πρόκειται για κατάστημα, γραφείο, κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος κλπ τέτοιες αλλαγές επιφέρουν προβλήματα και καλό θα ήταν να βγάλεις την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να γίνει αναθεώρηση αν πρόκειται για χώρο μη υγιεινομικού ενδιαφέροντος , δηλ κατοικία , γραφεία κτλ . Κάνε τις αλλαγές σου και μετά κάνε απλώς μια τροποποίηση της σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών (αν υπάρχει) .

Link to comment
Share on other sites

Για γραφείο επιμένω ότι χρειάζεται.

 

Αν το γραφείο είναι δικηγορικό ή αρχιτεκτονικό δεν χρειάζεται.

Αλλά αν είναι γραφείο διαιτολόγου, τουριστικό κλπ χρειάζεται, διότι απαιτείται και για αυτούς άδεια από τη Νομαρχία, ΒΚΧ, Πυροσβεστική κλπ. Με επιτόπιους ελέγχους.

 

Που ξέρεις σε ποιόν θα ενοικιαστεί αργότερα ο χώρος.

Link to comment
Share on other sites

sofi η εσωτερική τοιχοποία από γυψοσανίδα που αναφέρεις, τι ακριβώς

διαχωρισμό θα δημιουργήσει και σε τι είδος χώρου αναφέρεσαι (κατοικία,

γραφείο)?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Καλησπέρα. Ρίξιμο εσωτερικων τοίχων γυψοσανιδας και δημιουργία νεας διαρρύθμισης απο γυψοσανιδα απαιτεί αδεια μικρης κλιμακας ετσι και νεα μελετη πυροπροστασίας για μικρου μεγέθους κέντρο παροχής υπηρεσιών;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.