Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Στύλος ΔΕΗ


BIL

Recommended Posts

Φυσικα συμφωνω με αυτα που λες, αλλα η ερευνα αυτη νομιζω αρχισε ολη αυτη την κουβεντα για τον κινδυνο των πυλωνων (εννοω πριν απο την ερευνα, δεν ξερω αν καποιος υποπτευοταν τους στυλους για λευχαιμια)

Link to comment
Share on other sites

Για του πυλώνες, δεν παιζει ρόλο αν είναι με συμπαγής μονωτήρες ή όχι. Σύνήθως όμως οι γραμμές μεταφοράς είναι διπλές. (δηλ 6 σύρματα, και 1 σύρμα στην κορυφή για ισοδυναμική σύνδεση των μεταλλικών ικρυωμάτων).

Επειδή ο πατέρας μου είναι καθηγητής ιατρικής, μου είχε πει μια φορά παλία, για μια μελέτη στην αμερική για μια τοποθεσία που κατηγορήθηκε η εταιρία παροχής ενέργειας, αλλά εκεί ήταν πάρκο στάθμευσης τροχόσπιτων, και όντως το βιοτικό τους επίπεδο ήταν αρκετα χαμηλό.

Η δική μου γνώμη είναι ότι είναι σαν τα κινητά τηλέφωνα, ανάλογα με το ποιος χρηματοδοτεί την έρευνα, παραγγέλει και τα αποτελέσματα. Χρειάζεται μακροχρόνια έκθεση όπως και παρακολούθηση για να περιγραφεί έστω και στατιστικά το αποτέλεσμα.

Πάντως για να μην κουράσω, έρχεται και το ΣΚ, καλό θα είναι να κάνεις μετρήσεις (όπως ανέφερα και χειμώνα αλλά και καλοκαίρι) για να έχει κάτι στα χέρια σου και να δεις τι μπορείς να βελτιώσεις (δεν ξέρω αν πρέπει να μπεις σε διαδικασία επενδύσεων του κτιρίου με κάποια υλικά, αλλά αν υπάρχει σύγχιση στην περιγραφή του προβλήματος φαντάζομαι ότι στην λύση θα υπάρχει τρικυμία.

Link to comment
Share on other sites

BIL για το ύψος του κτίσματος και πόσο κοντά μπορεί να είναι στους πυλώνες

τις ΔΕΗ υπάρχει αντίστοιχο post.

Απότι ξέρω οι πυλώνες αυτοί δεν μετακινούνται.

Το διαμορφωμένο περιβάλλον που υπήρχε στην περιοχή (το έλος από τη μία

(σε μεγαλύτερη έκταση από τη σημερινή) και τα υφιστάμενα κτίσματα (τα

περισσότερα χωρίς νόμιμη άδεια) από την άλλη) πιστεύω πως οδήγησε στην

τοποθέτηση τους στη θέση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για μετακινηση γραμμης μεσης τασης ξερει κανεις τιποτα;

Περναει μεσα απ το οικοπεδο μου. Γινεται να μετακινηθει; Υπαρχει καποια διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

Για μετακίνηση γραμμής μέσης τάσης, γίνεται, πρέπει να κάνεις γραπτή αίτηση στην αρμόδια περιοχή της ΔΕΗ (νομός) που υπάγεται το οικόπεδό σου. Πρέπει να αιτιολογήσεις που σε εμποδίζει και γιατί. Ο πιό εύκολος τρόπος είναι να έχεις οικοδομική άδεια και να σε εμποδίζει στην κατασκευή, ή στην πρόσβαση. Τοτε η ΔΕΗ τον μετακινεί (μέχρι να πιάσει τα όρια ασφαλείας της), με δικό της κόστος. Αν τώρα δεν έχεις άδεια, ή απλά δεν σου αρέσει το γεγονός ότι έχει στήλο στο οικόπεδό σου, τότε, η ΔΕΗ συνήθως δεν τον μετακινεί (ναι εχει ακόμα το δκαίωμα να βάζει στήλους οπου και όπως επιθυμεί), ή αν τελικά τον μετακινήσει μπορεί να σε χρεώσει εσένα το κόστος (συνήθως σου στέλνει γράμμα, πληρώνεις και μετά από κάποιους μήνες, γίνεται τροποποίηση του δικτύου).

Αν μπορείς θέσε το θέμα προσβασιμότητας ΑμΕΑ , .... ίσως τους πείσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βασικα στη δικη μου περιπτωση δε με ενοχλει η κολωνα. Η γραμμη μεσης τασης διασχιζει το οικοπεδο μου και το κοβει σχεδον στη μεση. Για λογους υγειας κυριως θαθελα να μετακινηθει η γραμμη γιατι θελω να χτισω σπιτι. Στην περιοχη το μεγιστο υψος ειναι 7,5μετρα αρα δε φτανει στη γραμμη με τιποτα η οικοδομη. Συνεπως η ΔΕΗ μπορει να μου πει οτι δεν υπαρχει λογος μετακινησης.

Δε θα με ενοχλουσε να μετακινηθει παραλληλα και να περασει πανω απο τη μια πλευρα του οικοπεδου ετσι ωστε να χτισω στην αλλη ακρη. Απλα τωρα οπου και να χτισω θα ειναι απο πανω ή πολυ κοντα.

Ειχα την εντυπωση οτι μονο οι πυλωνες δημιουργουν δουλεια. κατα ποσο εχει το δικαιωμα η ΔΕΗ και απο ποιο νόμο προκυπτει (αν ξερει καποιος) αυτο το δικαιωμα να βαζει γραμμες και κολωνες μεσα στα οικοπεδα του κοσμου χωρις να ζητειται η γνωμη του ιδιοκτητη καθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

sakistsalikis δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, σύμφωνα με άρθρο 13 Ν1672/1951 και με Ν 2941/2001 η ΔΕΗ ΑΕ έχει ιδιόμορφο και άμεσο δικαίωμα να εγκαθιστά δίκτυα μέσης και χαμηλής τάσης σε αστικά και αγροτικά ακίνητα και σε κοινόχρηστους χώρους.

Εαν δεν έχεις οικοδομική άδεια για να οικοδομήσεις στο εν λόγω οικόπεδο δεν μπορείς να μετακινήσεις τον στύλο.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το αρθρο λεει και για αποζημειωση οταν βλαπτεται η περιουσια καποιου. Αποζημοιωση δινουν οταν εγκαθιστουν πυλωνες και ουσιαστικα αγοραζουν το χωρο. Για κολωνα δεν δινουν αποζημειωση ποτε.

Θεωρω οτι κατι αλλο υπαρχει αλλιως δεν εξηγειται το γεγονος οτι οι γραμμες πλεον ακολουθουν τους δρομους και δεν πηγαινουν ευθεια ωστε να γλιτωσουν αποσταση.

Επισης δεν εχω καταλαβει το εξεις. Εστω οτι εγω φτιαχνω σπιτι και βαζω ψηλη μαντρα. Ειμαι υποχρεωμενος να ανοιξω στη ΔΕΗ να μπει στο χωραφι μου για επισκευες; Κι αν δεν ειμαι εγω εκει κι εχω κλειδωμενα θα σπασουν το πορτονι για να μπουν; Κι αν εχω και δεκα ντοπερμαν μεσα να προστατευουν το χωρο θα τα τουφεκισουν πρωτα;

 

Μεσα σε σχεδιο πολης ή οικισμο που υπαρχουν δρομοι απορω ποιος κερατας δινει το δικαιωμα στην καθε εταιρια να καταπαταει την περιουσια σου.

Link to comment
Share on other sites

φίλε sakistsalikis, ότι λες είναι λογικό (και συμφωνώ), αλλά η πείρα των πρακτικών της ΔΕΗ είναι: κάνω ότι θέλω, (αν θες την γνώμη μου, συνήθως το θέμα δεν είναι τεχνικής φύσεως, αλλά πολιτικό/εξυπηρετικό). Να είσαι σίγουρος ότι αν υπάρχει στύλος της ΔΕΗ σε περιφραγμένο μέρος, κάποια στιγμή θα δεις ίχνοι εισόδου.... και μετά σου λένε τρέχα γύρευε...

Link to comment
Share on other sites

sakistsalikis δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, σύμφωνα με άρθρο 13 Ν1672/1951 και με Ν 2941/2001 η ΔΕΗ ΑΕ έχει ιδιόμορφο και άμεσο δικαίωμα να εγκαθιστά δίκτυα μέσης και χαμηλής τάσης σε αστικά και αγροτικά ακίνητα και σε κοινόχρηστους χώρους.

Εαν δεν έχεις οικοδομική άδεια για να οικοδομήσεις στο εν λόγω οικόπεδο δεν μπορείς να μετακινήσεις τον στύλο.

 

ξεχασες μια λεπτομερεια. μονο αν υπαρχουν ανυπερβλητα εμποδια μπορει να παει απο οπου θελει. οταν ειναι οικοπεδα δε μπορει να περασει απο μεσα, και αν το ζητησεις μετακινουντε, αλλα συνηθως μετα ζητουν να πληρωθει η δαπανη μεταφορας.ειχα πολλες μετακινησεις σαν δημος καβαλας, στην αρχη πληρωναμε ολα τα εξοδα, αλλα μετα σε μερη στα οποια περασαν ειτε απο λαθος χαραξη η για ευκλια, τους αναγκασαμε να μετακινουντε με δικια τους δαπανη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.