Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στύλος ΔΕΗ


BIL

Recommended Posts

xoisnic με διευκολυνεις με αυτο που λες αλλα επειδη ειναι Ελλαδα που θα βασιστω να τους πω οτι πρεπει να μετακινηθει η γραμμη απ το οικοπεδο χωρις να πληρωσω εγω; Στα 40 μετρα παραλληλα στη γραμμη υπαρχει δρομος αλλα η ΔΕΗ περασε τη γραμμη μεσα απ τα χωραφια για να κοψει δρομο προφανως.

 

Θα φταιξω σπιτι. Υπαρχει περιπτωση να μου πουν: Φιλε το σπιτι σου ειναι διοροφο και η γραμμη ειναι στα 12 μετρα αρα δε σε εμποδιζει. Η υπαρχει η περιπτωση να την μετακινησουν 10 μετρα παραπερα στο χωραφι ξανα. Εγω θελω να φυγει τελειως και να παει στο δρομο οπως ειναι σε αλλες περιοχες.

 

Αν δεν εχω κατι χειροπιαστο τοτε ειτε θα χρειαστει καποιο μεσον (βουλευτης, δημαρχος, κολλητος κολλητου κτλ) ειτε καποιο λαδωμα για να γινει το σωστο. Δυστυχως στην Ελλαδα σε παιδευουν επιτιδες μεχρι να σου δωσουν αυτο που σου ανοικει, ωστε και καλα να σου κανουν χαρη για να χρωστας υποχρεωση.

Link to comment
Share on other sites

xoisnic με διευκολυνεις με αυτο που λες αλλα επειδη ειναι Ελλαδα που θα βασιστω να τους πω οτι πρεπει να μετακινηθει η γραμμη απ το οικοπεδο χωρις να πληρωσω εγω; Στα 40 μετρα παραλληλα στη γραμμη υπαρχει δρομος αλλα η ΔΕΗ περασε τη γραμμη μεσα απ τα χωραφια για να κοψει δρομο προφανως.

 

Θα φταιξω σπιτι. Υπαρχει περιπτωση να μου πουν: Φιλε το σπιτι σου ειναι διοροφο και η γραμμη ειναι στα 12 μετρα αρα δε σε εμποδιζει. Η υπαρχει η περιπτωση να την μετακινησουν 10 μετρα παραπερα στο χωραφι ξανα. Εγω θελω να φυγει τελειως και να παει στο δρομο οπως ειναι σε αλλες περιοχες.

 

Αν δεν εχω κατι χειροπιαστο τοτε ειτε θα χρειαστει καποιο μεσον (βουλευτης, δημαρχος, κολλητος κολλητου κτλ) ειτε καποιο λαδωμα για να γινει το σωστο. Δυστυχως στην Ελλαδα σε παιδευουν επιτιδες μεχρι να σου δωσουν αυτο που σου ανοικει, ωστε και καλα να σου κανουν χαρη για να χρωστας υποχρεωση.

 

 

αν ειναι γραμμη μεσης τασης(12 μ) μετακινιται δυσκολα, αλλα γινεται.κανε αιτημα στη Δεη. μετα την ιδιοτικοποιηση της , ισχυριζονται οτι η νοθεσια τους παρεχει ολα τα προνομια που ειχαν, αλλα επιμενω οτι η νομοθεσια λει ρητα οτι αν υπαρχει αΝυπερβλητο εμποδιο , τοτε πανε οπως θελουν, αλλα και παλι χωρις μεγαλη ωχληση. η μεση ταση εχει και ακτινοβολια. εχεις περιθωρεια να το παλεψης.ενας φιλος μου τους εκανε εξωδικο και ζητουε ενοικιο για τη χρηση του χωρου, και οτι αν δε τον πληρωσουν η δεν τον μετακινησουν, θα ριξει τη κωλωνα , εντελως τυχαια καθως θα σκαβει θεμελια. ο στυλος μετακινηθηκε χωρις πληρωμη, αλλα το θεμα ειναι οτι οι τοπικες ΔΕΗ περιμενουν οκ απο αθηνα η θεσσαλονικη μονο , και αργουν πολυ. επισης, αναλογα με την αποσταση των στυλων, εχουν και αναλογα βελη καμψεις των καλωδιων και αποστασεις απο κτισματα.δεν εχω προχειρους τους πινακες της δεη αλλα για χαμηλη ταση, σε ιστους με αποσταση μεταξυ τους 30 μ στι μεσον δινουν περιπου 2 μ αποσταση απο κτισματα. αρα για μεση ειναι πολυ μεγαλυτερη , και δεν ειναι και τοσο ψηλα τα 12 μετρα. μπορει να εχει βελος καμψης και 3 μ τι καλοκαιρι+την αποσταση ασφαλειας?????ψαξε. ζητα απο καποια αλλη δεη πληροφοριες για αποστασεις κλπ και μετα κανε αιτημα

Link to comment
Share on other sites

στον 2941/2001 δεν μιλάει για ανυπέρβλητα εμπόδια, τώρα αν εσύ μπόρεσες να τους πείσεις να μετακινήσουν το δίκτυο, κερδισμένος είσαι.

Πάντως η ΔΕΗ δεν μετακινεί τους στύλους παρά μόνο για να τηρηθεί απόσταση ασφαλείας, ή για "εξυπηρέτηση"

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι ποιος νομος λεει αυτο που λες για "ανυπερβλητο εμποδιο"; θα με βολευε να το ηξερα.

εφαγα το τοπο αλλα δε μπορω να βρω τα εγγραφα,παντως ηταν αν θυμαμαι καλα στη γενικη νομοθεσια που αφορουσε τη ΔΕΗ, οπου αναφεροταν και οι αποστασεις ασφαλειας απο κολωνες αλλων οργανισμων, κτιρια γεφυρες κλπ.

 

http://209.85.135.104/search?q=cache:5EzxBVMs1LIJ:www.dei.gr/Documents/dyae.Hlektroplixies.pdf+%CE%94%CE%95%CE%97+%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%99+%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%A3%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3+%CE%91%CE%A3%CE%A6%CE%91%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%91%CE%A3&hl=el&ct=clnk&cd=2&gl=gr

 

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

το link παραπέμπει σε ένα φυλλάδιο για υγιεινή και ασφάλεια (με θέμα την αποφυγή ηλεκτροπληξιών σε στυλ ρετρό). Το μόνο ουσιώδες είναι οι αποστάσεις από τα δίκτυα χαμηλής και μέσης τάσης, αν και κατά την γνώμη μου στις τυποποιημένες κατασκευές της ΔΕΗ έχει ελαφρώς διαφοροποιημένες τιμές.

 

δεν έχει καμία παραπομπή για το δικαίωμα της ΔΕΗ να βάζει στύλους όπου θέλει...

Link to comment
Share on other sites

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?item_id=3113&cat_id=1297

 

 

ΚΑΙ ΦΕΚ 476/Β 25-7-60

829/Β 19-12-69

686/Β 24-8-71

ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ

 

το link παραπέμπει σε ένα φυλλάδιο για υγιεινή και ασφάλεια (με θέμα την αποφυγή ηλεκτροπληξιών σε στυλ ρετρό). Το μόνο ουσιώδες είναι οι αποστάσεις από τα δίκτυα χαμηλής και μέσης τάσης, αν και κατά την γνώμη μου στις τυποποιημένες κατασκευές της ΔΕΗ έχει ελαφρώς διαφοροποιημένες τιμές.

 

δεν έχει καμία παραπομπή για το δικαίωμα της ΔΕΗ να βάζει στύλους όπου θέλει...

Στα φεκ εχουν αποστασεις ακριβως, αλλα οι τεχνικοι της δεη εχουν ετοιμα πινακακια αναλογος της αποστασης των ιστων μεταξυ τους και την αποσταση του κτισματος απο τους ιστους

 

ΑΡΘΡΟ 12

 

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

ae_208.doc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ βλέπω ότι μάλλον είναι σχετικά μακριά απο το διαμέρισμα (για Αθήνα). Αν διακρίνω καλά πρόκειται για γραμμες Μέσης Τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος οι πυλώνες σαν αυτόν στην φωτογραφία αν μεταφέρουν ρεύμα μέσης ή υψηλής τάσης? Ευχαριστώ!

post-2911-131887208253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.