Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Εγώ πάντως πιστεύω πως αν δεν υπάρχει δόντι στην δοκό και το πάχος του τοίχου δεν είναι >30εκ, είναι μη επαρκώς μονωμένο το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και αντε εγω να την ψυλλιαστω τη δουλεια με την ελλιπη θερμομονωση σε καποιο σημειο, με καποιον τροπο...

Αυτο σημαινει πως τη θετω εμφανως υπο αμφισβητηση?

Και αμα βγαλω καροτο σε ενα σημειο δειγματοληπτικα, αυτο θα ειναι αντιπροσωπευτικο? Και γιατι να μην ετυχε σε εκεινο το σημειο να εχει θερμομονωση "μονο" 3cm για παραδειγμα, ή να εχει "μονο" εκει θερμομονωση και το υπολοιπο τμημα να ειναι αμονωτο?

 

Φαυλος κυκλος ειναι και δεν οδηγει πουθενα. Γι αυτον ακριβως το λογο που περιγραφει ο συναδελφος hkamp πιο πανω, πιστευω κι εγω πως αποφασιστηκε η virtual ενεργειακη αποτυπωση των κτηριων της χωρας μας...

 

Χαιρω πολυ οτι δεν εφαρμοστηκε η μελετη θερμομονωσης σχεδον πουθενα στις κατασκευες προ ΚΕΝΑΚ... Προφανως και γι αυτο το λογο θεσπιστηκαν ολα αυτα τα διαστικα μετρα ελεγχου των κατασκευων πλεον. Αυτο και μονο αποδεικνυει οτι οι μελετητες μονο "μυρωδιες" απο κατασκευες που δεν ειναι...

 

Το οτι δεν εφαρμοστηκε ομως δεν δυναται να αποδειχθει επ ουδενι λογω, οποτε εξαναγκαστικα θεωρουμε οτι εφαρμοστηκε... Εισαι πιο καλυμενος "νομικα" σε περιπτωση ελεγχου αν θεωρησεις οτι εφαρμοστηκε, απο οτι αμα τη θεσεις υπο αμφισβητηση και δεν μπορεις να το βασισεις πουθενα...

 

Ωραια, εν κατακλειδει, η θεωρητικη συζητηση μας, μια χαρα συμφωνουμε στο τι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να συμβαινει, απλως αμα προσπαθησουμε να το εφαρμοσουμε στην πραξη, μαλλον ανεργους μας βλεπω...

 

Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες του post μου

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό της αμοιβής μας πάτε με ότι λέει το συμβόλαιο ή υπολογίζετε συμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ τα πάχη των τοίχων?

Δεν φαίνεται ''κάπως''? στον πελάτη όταν του ζητήσεις παραπάνω λεφτά? Έστω και αυτά τα λίγα....

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό της αμοιβής μας πάτε με ότι λέει το συμβόλαιο ή υπολογίζετε συμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ τα πάχη των τοίχων?

Δεν φαίνεται ''κάπως''? στον πελάτη όταν του ζητήσεις παραπάνω λεφτά? Έστω και αυτά τα λίγα....

 

Ποια παραπανω λεφτα?

Εμενα ηρθε πελατης και μου ειπε "εχω ενα σπιτι 102τ.μ. καθαρα και 113τ.μ. μεικτα. Εγω το μετρησα 105,54τ.μ.

Παραπανω απο τα καθαρα, λιγοτερα απο τα μεικτα....

 

Εξαλλου εγω ξηγουμαι εξ αρχης οτι ειμαι υποχρεωμενος να υπολογισω τα εμβαδα βασει συγκεκριμενης μεθοδολογιας, διαφορετικης απο την εμβαδομετρηση της πολεοδομιας (και συμβολαιογραφων και σια), οποτε και η αμοιβη θα βγει βασει αυτου του εμβαδου, που θα κυμαινεται αναμεσα στα μεικτα και τα καθαρα τετραγωνικα...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εν τω μεταξυ μου συνεβη το εξης απιστευτο...

 

Μεσιτης μου ζητησε να συνεργαστουμε με το ποσοστο που του ειπα πως θα του αφηνω επι της αμοιβης, για καθε δουλεια που θα μου δινει μονο που μου ζητησε να συνταξουμε ιδιωτικο συμφωνητικο για αυτο το ποσοστο...!!!

 

Για να μην αλλαζω κατα βουληση το ποσοστο αυτο, για παραδειγμα ή δεν του δινω τιποτα... Το θελει και γραμμενο...!!!

 

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα έτρεξα την πρώτη ΠΕΑ αλλα τα από τελέσματα δεν μου φαινονται λογικα….

Το σπιτι έχει σόμπα οπότε υπέθεσα το θεωρητικό συστημα θερμανσης με τον λέβητα…

Επίσης είναι πριν το -80 οποτε δεν εχει πουθενα θερμομονωση,,,και χρησιμοποιησα τους πινακες από το τοτεε 1 οι τοιχοι χοντρικα U =2.5 το δαπεδο U=2.75 και την οροφη U=2.90 H κατανάλωση που βγάζει για θερμανση είναι 660,50 Κwh/m2 και για ZNX 105 ενώ του κτιριου αναφορας 100 και 40 αντιστοιχα… !!!το κτιριο είναι 116 τμ

Δεν είναι υπερβολικο?:shock:

 

Από πάνω έχω στεγη μη θερμενομενη αρα το U =3.7 ετσι δεν είναι?

Δεν ξέρω τι μπορει να εχω κανει λάθος…

 

Το κτιριο μου δεν αλλαζει κατηγορια αν δεν θερμομονωσω και το δαπεδο και την οροφη…και δεν μπορω να θερμομονωσω την οροφη!

Οι ιδιοκτητες η8ελαν να βαλουν ηλιακο και καινουργια κουφωματα…με το εξοικονομω..οποτε πρεπει να αλλαξει κατηγορια!!!

Εχετε καμια ιδεα τι άλλο μπορω να κανω?

ευχαριστω και θα χαρω για τις απαντησεις σας........

Link to comment
Share on other sites

Οταν γίνω κατασκευαστής κτιρίων μονο εσενα θα παρω για ΠΕΑ.Και θα βάλεις πχ 5 πόντους πολυστερίνη σε πυλωτή και ο σιδεράς μετά θα βάλει τα σίδερα κανονικά χωρίς προβλήματα.

 

Αυτό λες;

 

Τι να πει ο στατικός όταν δει τα τούβλα να μην δένουν στις κολώνες; Με >7cm μόνωση στις κολώνες (σε πολλές περιπτώσεις ) τα τούβλα δεν θα ακουμπάνε σχεδόν καθόλου στην κολώνα. Τώρα που το σκέφτομαι αν μονώσουμε κα την πλάκα ο τοίχος θα έρχεται σε επαφή μόνο με μόνωση και στις τέσσερις πλευρές.

 

6 μήνες τα λέω αλλά όλοι νομίζουν ότι είμαι περίεργος, κανένας δεν ακούει.

 

Μια φορά στην μελέτη μου θα τα δείξω σωστά, θα βρω κάποιον συνάδελφο για την επίβλεψη και θα κοιμάμαι ήσυχος.

 

Δεν θέλω για 200-300€ καθαρό κέρδος να τρέχω στα δικαστήρια αργότερα αν κάποιος αγοραστής καλέσει τον δικό του επιθεωρητή ή αν είναι ο ίδιος επιθεωρητής. Στο εξωτερικό έχουν γίνει μηνύσεις για επιθεωρητές που βγάλανε διαφορετική κατηγορία. Ο μεν ιδιοκτήτης κάνει μήνυση σε αυτόν που έβγαλε χαμηλότερη κατηγορία επειδή του υποβαθμίζει το ακίνητο, ο δε αγοραστής επειδή πλήρωσε παραπάνω ενώ δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

giorgos75

 

Αν σκεφτείς ότι το κτίριο αναφοράς έχει συντ. θερμοπερ. 5-6 φορές μικρότερους από αυτούς του κτιρίου σου, τα νούμερα δεν είναι εξωπραγματικά.

Εξάλλου όλα τα παλιά κτίρια σχεδόν, είναι στην κατ. Η. Αν σου βγει καλύτερο να ανησυχείς για λάθος.

Επειδή είναι η πρώτη ΠΕΑ, το πιο πιθανόν να έχεις κάνει λάθη. Μην σκας όμως. Ολα τα ΠΕΑ έχουν λάθη. Τα λάθη συγχωρούνται. Ο δόλος και η αδιαφορία δεν συγχωρούνται.

 

Η περίπτωσή σου είναι η κλασική. Εχει συμβεί σε όλους και θα συνεχίσει να συμβαίνει.

Ο πελάτης, σου αναθέτει την επιθεώρηση και συνήθως θέλει μόνο κουφώματα. Αντε και ηλιακό (στην περιοχή μας οι υπάλληλοι της ΔΕΗ που έχουν φτηνό ρεύμα ούτε να τον ακούσουν θέλουν). Του βγάζεις το ΠΕΑ ή έχεις την επιθεώρηση σε εκκρεμότητα και τον ενημερώνεις ότι πρέπει να βάλει και εξωτερική θερμομόνωση. Σου λέει: <<θα το σκεφτώ και θα σε ειδοποιήσω.>>

Και είναι η τελευταία φορά που άκουσες τη φωνή του.

 

 

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις απόφαση ότι με το εξοικονομώ, το καλοκαίρι θα δροσίζεσαι με την βεντάλια των επιθεωρήσεων σε εκκρεμότητα.

Εκτός αν ζητάς τα λεφτά προκαταβολικά.

Επειδή έχει τύχει σε πολλούς, και σε μένα, εγώ αποφάσισα να απέχω από το εξοικονομώ.

 

Η κυρία γραμματέας, θα έπρεπε να είχε δει όλες τις πτυχές του αποτυχημένου προγράμματος πριν το βγάλει στον αέρα. Με επιστολές ευχετήριου τύπου την τελευταία στιγμή και επισημάνσεις να παίρνουμε ελάχιστη αμοιβή με βάση τα τετρ. μέτρα χωρίς τους κοινόχρηστους κλπ. (λες και αυτό είναι το ζόρι τους, να κάνουν την αμοιβή μας όσο γίνεται μικρότερη) δεν βοηθά την κατάσταση.

 

Και πάντα να έχουμε στο μυαλό μας ότι η αμοιβή είναι η ελάχιστη. Ζητάμε ότι πιστεύουμε ότι αξίζει η δουλειά μας και δεν χρειάζεται να απολογούμαστε σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Έχω τρείς επιθεωρήσεις σε εκκρεμότητα και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν θα ξανασχοληθώ με ΠΕΑ για το εξοικονομώ. Εκτός ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν καμία διάθεση να κανουν αυτά που πρέπει και επιβάλλεται και απο το πρόγραμμα (άλλος σου λέει πάρε το τηλεφωνο του συντηρητή του καυστήρα και συνεννοήσου για την καυσανάλυση, άλλος σου λέει συνεννοήσου με τον αλουμινά άλλος σου λέει πάρε τηλέφωνο στην τράπεζα και μίλα με τον τάδε υπάλληλο!!άλλος σου λέει να μη δείξεις αυτό άλλος να μη δείξεις εκείνο για να πάρουν περισσότερα χρήματα....ΕΛΕΟΣ) είναι πλέον προφανές ότι μόλις τους ενημερώσεις ότι το κτίριο δεν βγαίνει μόνο με κουφώματα έχεις χάσει τα λεφτά σου, το χρόνο σου και την ψυχική σου υγεία.

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου όλα τα παλιά κτίρια σχεδόν, είναι στην κατ. Η. Αν σου βγει καλύτερο να ανησυχείς για λάθος.

Μην το λες αυτο...

Στα ορια με Ζ μπορουν να βγουν αρκετα προσεγμενα διαμερισματακια κι ας τους λειπει η θερμομονωση. Για παραδειγμα.

Το σπιτι που μενω δεν εχει θερμομονωση, εχει παλια κουφωματα ξυλινα και ατομικο φυσικο αεριο. Στο 2ο οροφο, γωνιακο κιολας. Μου βγηκε Η οριακα με Ζ (η το αναποδο, δε θυμαμαι)

Σπιτι ανευ θερμανσης (προνομιουχος...) στον 2ο οροφο οικοδομης του 65, ανευ θερμομονωσης, γωνιακο επισης, με κουφωματα αλουμινιου με διπλο τζαμι.

Κατηγορια Ζ, με Ε.Α.=2,67Κ.Α. βεβαια... Και αμα του εβαζα και λεβητακι, πηγαινε Ε κατηγορια, με Ε.Α.=1,86Κ.Α., στο οριο με Δ δηλαδη... Το patch που αποσυρθηκε και το απεγκατεστησα, το σεναριο με την ατομικη θερμανση μου το εβγαζε Δ...

Τα εμβαδα και οι σκιασεις υπολογισμενες με ακριβεια, οι προσανατολισμοι επισης, ενω τα Η/Μ δεν ειχαν και πολλους υπολογισμους, μιας και εβαζα στανταρ τιμες, ελεω ελλειψης θερμανσης και ψυξης.

Στην ουσια, ενα παλιο σπιτι προ 80 με κεντρικη θερμανση και κλιματιστικο/α μεσα, παει καργα για Η, εχει δεν εχει κουφωματα.

 

Αλλα υπαρχουνε αρκετες εξαιρεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.