Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Συμφωνώ.

Εχουν βγει και Ζ μερικά παλιά. Οπως σε περιπτώσεις που περιγράφεις ή όταν δεν έχουν μεγάλες εξωτερικές επιφάνειες.

Θυμήθηκα ένα φίλο συνάδελφο Πρ. Εν. Επ. που αντί να κάνει προετοιμασία, μάθαινε τον ΚΕΝΑΚ την ώρα που προσπαθούσε να βγάλει το πιστοποιητικό. Είχε βγάλει μονοκατοικία, αμόνωτη Δ και με επεμβάσεις πήγαινε Β.

Πως; Διάβαζε την βοήθεια του προγράμματος και άνοιγε τις ΤΟΤΕΕ εν ριπή οφθαλμού. Οτι νούμερο έβλεπε μπροστά του το έβαζε. Π.χ. βαθ. απόδ. υφιστάμενου λέβητα 0,95, αγνοούμε τους μθχ (θέλουν δουλειά), ΖΝΧ ποιό ΖΝΧ; υπάρχει και κουτάκι γι' αυτό;

Αυτό βέβαια είναι το άλλο άκρο, αλλά γενικά αν ένα παλιό κτίριο βγαίνει <<κούκλα>>, πρέπει να την ψιλιάζεται κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομιζω πολλοι ειναι αυτοι που ακολουθουν την πεπατημενη του φιλου σου...

Δηλαδη εχω πληρη αγνοια, βγαινω στην πιατσα και μολις μου κατσει δουλεια εκει ψαχνομαι και ρωταω δεξια κι αριστερα...

 

Δηλαδη πιστευεως εσυ οτι οι συναδελφοι που ερχονται με 1 και 2 posts ολα κι ολα (προς θεου, δεν εχω τιποτα μαζι τους) και ρωτανε τα βασικα που εχουν απαντηθει και ρωτουσαμε εμεις στα τελη του 2010 στο ιδιο topic δεν ανηκουν σε ατην την κατηγορια?

 

Ο φιλος σου, προφανως και εκανε λαθη μεγαλα... Αν ηταν διαμερισμα πολυκατοικιας ουτε κι εγω θα υπολογιζα το ΜΘΧ, για μονοκατοικια εχει πολλη δουλεια, ειδικα αμα εχει τιποτα ΜΘΧ υπογεια με τοιχεια σε επαφη με εδαφος, σοφιτες κλπ.

 

Και πανω που νομιζα πως ειμαι απο τους λιγους που ξεσκονισαν κανονισμους και οδηγιες επιθεωρησης πριν να βγουν στην πιατσα :P

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς χρήματα δεν πηρα...οποτε θα προσπαθησω να το ανεβάσω κατηγορία αν γινεται....ήθελα να ρωτήσω κάτι τελευταιο...στην αλλαγη κουφωμάτων αλλάζει το U ΤΟ gw και ο αερισμός....οχι κάτι άλλο...γιατι η διαφορα μου βγαίνει πολυ πολυ μικρη....:( τα ρολά λαμβάνονται κάπως υπόψιν ...

ευχαριστω....και απο τώρα ξέρω όχι αλλο εξοικονομω!!!!

Link to comment
Share on other sites

....... Εγω το μετρησα 105,54τ.μ.

..........

 

Στην περίπτωση που το ΠΕΑ αφορά αγοροπωλησία και το συμβόλαιο γράφει ας πούμε 106,00 Μ2 τότε ποιό εμβαδό θα βάλεις;;

 

Με άλλα λόγια, θα υπάρξει Συμβολαιογράφος που θα δεχτεί ΠΕΑ με διαφορετικό εμβαδό από αυτό του συμβολαίου;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι οι οδηγίες για το πως μετράμε σταΠΕΑ αναφέρουν πουθενά τη γνώμη του συμβολαιογράφου.Ούτε αναφέρεται πουθενά στις ΤΟΤΕε η λέξη συμβόλαιο ούτε έχει δικαίωμα ο συμβολαιογράφος να μην δεχθεί το ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και είμαι της γνώμης ότι μέχρι και εγκύκλιος πρέπει να βγει που να αποσυνδέει την διασταύρωση των δύο εμβαδών (ΠΕΑ και συμβολαίου).

 

Όμως μέχρι τότε....

 

Αν κάποιος συνάδερφος έδωσε ΠΕΑ με διαφορετικό εμβαδό απ' ότι των συμβολαίων, ας μας το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

giorgos75

Εξάλλου όλα τα παλιά κτίρια σχεδόν, είναι στην κατ. Η. Αν σου βγει καλύτερο να ανησυχείς για λάθος.

καλα αυτό δεν αποτελεί θεσφατο

σε παλιο σπίτι που βγαίνει Η και δεν έχει κλιματιστικό αν θεωρήσεις κλιματιστικό συμφωνα με την βοηθεια του προγράμματος για το κτίριο αναφοράς με ΕΕR 3 τοτε ανεβαίνει κατηγορία για πλάκα.

ουσιαστικά με τις παραδοχές που κάνεις μπορείς να το βγάλεις ότι θές και να μην είσαι λάθος.

για να μην πω οτι απο 1.27 σε 1.28 και σε 1.28 με patch αλλάζει η αν θεωρήσεις το ΖΝΧ με ΤΟΤΕΕ και ΖΝΧ με αναθεωρημένες ΤΟΤΕΕ αλλάζει πάλι.

γενικά τραβηγμένες περιπτώσεις θέλουν προσοχη να μην κάνεις κανα χοντρό λάθος.

 

ps. τοιχος πριν του 80 αν τον βάλεις συμφωνα με τον πίνακα 3,4 και αν τον υπολογίσεις με τοττε βγάζει άλλο U συμφωνα με την πραγματικότητα, πχ σοβας, τουβλο, αέρας, τουβλο, σοβας,

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και είμαι της γνώμης ότι μέχρι και εγκύκλιος πρέπει να βγει που να αποσυνδέει την διασταύρωση των δύο εμβαδών (ΠΕΑ και συμβολαίου).

 

Όμως μέχρι τότε....

 

Αν κάποιος συνάδερφος έδωσε ΠΕΑ με διαφορετικό εμβαδό απ' ότι των συμβολαίων, ας μας το αναφέρει.

Ο συμβολαιογραφος πρεπει να ελεγξει την εγκυροτητα του ΠΕΑ και μονο.

Και στο συμβολαιο αναγραφεται ο αριθμος πρωτοκολλου και ο κωδικος ασφαλειας.

Μπαινουν στο buildingcert, ελεγχουν την εγκυροτητα και εκτυπωνουν τη σελιδα που τους βγαζει...

Τιποτε αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ο συμβολαιογραφος πρεπει να ελεγξει την εγκυροτητα του ΠΕΑ και μονο.

Και στο συμβολαιο αναγραφεται ο αριθμος πρωτοκολλου και ο κωδικος ασφαλειας.

Μπαινουν στο buildingcert, ελεγχουν την εγκυροτητα και εκτυπωνουν τη σελιδα που τους βγαζει...

Τιποτε αλλο...

 

Και έτσι γίνεται και στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.