Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Σε παλιά οικοδομή η οποία αποτελείται από διαμερίσματα και καταστήματα τα οποία νοικιάζονται πότε πρέπει να ξεκινήσει η διαδικασία για την έκδοση ΠΕΑ; Υπάγεται στην κατηγορία με τα ενιαία κτίρια δηλαδή σχετικά άμεσα ή επιθεωρείται κάθε διαμέρισμα και κατάστημα ξεχωριστά;

Εάν οι ιδιοκτήτες σε μία οικοδομή δεν συμμορφόνονται με τις παρατηρήσεις της επιθεώρησης ποιες είναι οι επιπτώσεις;

Σήμερα έχουν συνάντηση και πρέπει να πάρουν αποφάσεις.

Τι εννοείς παρατηρήσεις? Τα σενάρια? Δε υποχρεώνουν κανέναν αυτά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@hkamp

Όλες οι προδιαγραφές, συντελεστές υπερδιαστασιολόγησης κτλ υπάρχουν στις αντίστοιχες ΤΟΤΕΕ.

Ομοίως και οι ανανεώσεις αέρα ανά ώρα ορίζονται σε ΤΟΤΕΕ. Ανάλογα με την χρήση του κτιρίου (οικία, γραφείο, κατάστημα, νοσοκομείο, κτλ). Τις περισσότερες ανανεώσεις ανά ώρα αν θυμάμαι καλά τις έχει το χειρουργείο (η άχρηστη πληροφορία της ημέρας :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις στον υπολογισμό των απωλειών και τις ανανεώσεις πρέπει να έχεις βεβιασμένη κυκλοφορία. Αλλιώς παίρνεις μόνο τις χαραμάδες. Οταν παίρνεις ανανεώσεις δεν υπολογίζεις απώλειες από χαραμάδες.

Ο υπολογισμός γίνεται για μια κατάσταση σε θερμική ισορροπία. Δεν υπολογίζεις απώλειες με ανοικτές μπαλκονόπορτες και παράθυρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σενάριο τοποθέτησης τέντας.

Κάνοντας ένα σενάριο για τοποθέτηση τέντας, μεταβάλονται μόνο οι συντελεστές Fov κατά την περίοδο ψύξης, δηλαδή Fov_c, ενώ οι συντέλ. Fov_h παραμένουν ως έχουν, σωστά;

 

Το αποτέλεσμα του σεναρίου είναι η κατανάλωση για ψύξη να μειώνεται, γιατί όμως ταυτόχρονα να αυξάνεται η κατανάλωση για θέρμανση;

Link to comment
Share on other sites

Η τέντα περιορίζει το ηλιακό φως, συνεπώς εισέρχεται λιγότερη θερμότητα στον χώρο με την ηλιακή ακτινοβολία.

 

Λιγότερη θερμότητα σημαίνει χαμηλότερες απαιτήσεις σε ενέργεια για την ψύξη του χώρου.

Επίσης σημαίνει περισσότερη θερμότητα από το σύστημα θέρμανσης για την θέρμανση του χώρου.

Στην πράξη όμως τον χειμώνα την μαζεύουμε οπότε δεν έχουμε απώλειες λόγω σκίασης.

 

Ο ΚΕΝΑΚ λαμβάνει υπόψιν του την συμπεριφορά αυτή στην πρώτη ΤΟΤΕΕ, στο 3.3.5 Συντελεστές σκίασης λόγω τέντας.

"Για την περίοδο θέρμανσης ο συντελεστής σκίασης λαμβάνεται ίσος με την μονάδα"

Δεν έχω βρει ακόμα πως στο λογισμικό μπορώ να περάσω διαφορετικό συντελεστή σκίασης για χειμώνα και για καλοκαίρι, αλλά δεν μου έχει χρειαστεί ακόμα οπότε δεν το έχω ψάξει πολύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόσεξα και εγώ και φυσικά απέρριψα την περίπτωση του σεναρίου με τέντα. (Ούτως ή άλλως η μείωση της κατανάλωσης στην ψύξη δεν ήταν σημαντική). Άσε που το υπό εξέταση είχε για την ψύξη ότι το αναφοράς, αφού δεν είχε τοποθετηθεί αντλία.

 

Άλλες παρατηρήσεις :

_ Η επιφάνεια που αναγράφεται στο πεα, ΔΕΝ είναι η συνολική ή η θερμαινόμενη που αναγράφουμε στη φόρμα "Γενικά" του κτιρίου, αλλά η επιφάνεια που έχουμε γράψει στο αντίστοιχο "κελί" της φόρμας "Γενικά" της Ζώνης.

_ Σε δύο πεα που αφορούν τμήμα κτιρίου, (διαφορετικών κτιρίων εννοείται), στο ένα αναγράφεται "μονοκατοικία" και στο άλλο "πολυκατοικία". Δεν μπορώ να δώσω εξήγηση, αφού τόσο στη συμπλήρωση της αρχικής φόρμας για την απόδοση του ΑΠ, όσο και στη φόρμα "Γενικά" της Ζώνης, δίνω Πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...

 

Δεν ξερω αμα την τοποθετω στο σωστο τοπικ αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο...

Προσπαθω να μπω στο site του buildingcert για να ελεγξω την πορεια της αιτησης μου, αφου εστειλα και το παραβολο με Courier και fax...

 

Και ενω μεχρι προτεινος ειχε ως status "Προς υπογραφη απο Υπουργο" τωρα πλεον δεν μπορω να μπω με τα username και password μου....

 

Δεν μου λεει οτι εχω εισαγει κατι λαθος, απλως καθε φορα που εισαγω τα username και password (ειναι αποθηκευμενα στο browser μου), με ξαναπεταει να τα ξαναβαλω....

 

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο προβλημα και δεν ενημερωνομαι...?

 

Ειχε κανενας αλλος παρομοιο προβλημα?

 

Ευχαριστω εκ τω προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...

 

Δεν ξερω αμα την τοποθετω στο σωστο τοπικ αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο...

Προσπαθω να μπω στο site του buildingcert για να ελεγξω την πορεια της αιτησης μου, αφου εστειλα και το παραβολο με Courier και fax...

 

Και ενω μεχρι προτεινος ειχε ως status "Προς υπογραφη απο Υπουργο" τωρα πλεον δεν μπορω να μπω με τα username και password μου....

 

Δεν μου λεει οτι εχω εισαγει κατι λαθος, απλως καθε φορα που εισαγω τα username και password (ειναι αποθηκευμενα στο browser μου), με ξαναπεταει να τα ξαναβαλω....

 

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο προβλημα και δεν ενημερωνομαι...?

 

Ειχε κανενας αλλος παρομοιο προβλημα?

 

Ευχαριστω εκ τω προτερων.

Πρέπει να έχει εγκριθεί αίτησή σου και να σου έχουν δώσει αριθμό μητρώου, οπότε δεν είσαι πλέον "υποψήφιος" αλλά πλέον προσωρινός Ενεργειακός Επιθεωρητής. Προσπάθησε την "Αναζήτηση στο Μητρώο Ενεργ.Επιθεωρητών" στην αρχική σελίδα του http://www.buildingcert.gr, ψάχνωντας το όνομά σου στον νομό που δήλωσες. Ψάξε επίσης και στα e-mails σου, θα σου στείλουν νέους κωδικούς.

Link to comment
Share on other sites

Δες στην βοήθεια του προγράμματος του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ...

Β.Α λέβητα 0,935 , Β.Α. δικτύου 0,95 , Β.Α. τερματικων 0,95 και βοηθητικές μονάδες 5W/m²....

Κάλυψη φορτίου 1 στους μήνες που χρησιμοποιείται κανονικά η θέρμανση....

Η απόλυτη τιμή της ισχύος δεν παίζει κανέναν ρόλο... Βάλε 0...

 

Thanks παιδιά!!! Η βοήθεια σας είναι πολυ σημαντική τωρα που είναι αρχή και παμε όλοι στα χαμένα!

Link to comment
Share on other sites

Αφου τελικα, εκ των υστερων τσεκαρισα τα mail μου και ειδα πως ειμαι στην επομενη φουρνια Προσωρινων Ενεργειακων Επιθεωρητων, λυθηκε το πιο πανω θεμα μου με την εισοδο μου στο buildingcert

 

Αποφασισα να αρχισω να μελεταω τις ΤΟΤΕΕ με αρχη την 1η που ειναι και η πιο βασικη αλλα μου δημιουργηθηκανε καποια ερωτηματα.

 

Ζηταω συγνωμη εκ των προτερων αν αυτα εχουν απαντηθει σε αλλες σελιδες αλλα επι του παροντος δεν δυναμαι να τις διαβασω ολες, οποτε εκθετω εδω τις αποριες μου...

 

1. Στην 1η ΤΟΤΕΕ που διαβαζω, υπαρχουν διαφοροι συντελεστες θερμοπερατοτητος ανα χρονολογια οικοδομικης αδειας και δομικο στοιχειο (κατακορυφο η οριζοντιο) σε επαφη με αερα, μη θερμαινομενο χωρο ή έδαφος.

Και το παραδειγμα του ΤΕΕ ακολουθει αυτην την πεπατημενη, αλλα προκειται για ολοκληρη οικοδομή, οπότε, απο οσο παρατηρω, εξεταζει την περιμετρο του κτισματος και την πλακα οροφης ισογειου και δωματος.

Δεν ειδα πουθενα να ασχολειται με δομικα στοιχεια σε επαφη με θερμαινομενο χωρο. Και ρωταω...

Οταν θα ερθει η στιγμη να επιθεωρησουμε διαμερισμα προς πωληση, θα λαμβανουμε υποψιν μοναχα τις οψεις που ειναι σε επαφη με τον αερα η με μη θερμαινομενο χωρο?

Με τις τοιχοποιιες που διαχωριζουν διαμερισμα απο διαμερισμα τι συμβαινει? Δε λαμβανονται καθολου υποψιν?

Με τις πλακες ασχολουμαστε?

 

Και στην περιπτωση διαμερισματος γωνιακου που συνορευει με ομορο κτισμα, τι συμβαινει με εκεινα τα δομικα στοιχεια? Η ΤΟΤΕΕ αναφερει οτι θεωρουνται αδιαβατικα αλλα τιποτα παραπανω... Οπερ μεθερμηνευομενον?

 

Αυτες οι πρωτες αποριες μου δημιουργηθηκανε και δεν ξερω αλλο μεσον να μου τις λυσει εκτος απο συναδελφους που ασχολουνται, οποτε εσπευσα να ζητησω τα φωτα σας.

 

Ευχαριστω εκ τω προτερων.

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.