Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ξαναρωτήσω: Διαμέρισμα στα συμβόλαια 45,50 μ2 + κλεισμένο ΗΧ 11 μ2 που όμως δεν δύναται να τακτοποιηθεί, θέλει ΠΕΑ? Στα τετραγωνικά των χώρων που επιθεωρούμε, ρωτάω, δεν βάζουμε τους χώρους που "καταναλώνουν" ενέργεια? Σε παλαιότερο Post (#110) είχε επωθεί "Σαν ενεργειακός επιθεωρητής δεν σε ενδιαφέρει η νομιμότητα του υπάρχοντος. Εκδίδεις πιστοποιητικο για ότι υπάρχει κατασκευασμένο. Δεν σε απασχολεί η άδεια του." Αλλά στις ερωτοαπαντησεις για τα ΠΕΑ, στο 3, λέει ότι στη συνολική επιφάνεια μετράνε τα της αδείας συν τα τακτοποιημένα. Τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

45,50 μ2 + κλεισμένο ΗΧ 11 μ2 που όμως δεν δύναται να τακτοποιηθεί

 

δεν έχει λόγο ο ιδιοκτήτης να σε καλέσει για επιθεώρηση οπότε και εσύ δεν θα μετρήσεις τα "πραγματικά" μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην χρειαστεί.

Το έμαθα απόψε.

Για το πρόγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, η υποδιαστολή είναι η τελεία "." και όχι το κόμμα ","

Όλοι συνηθίσαμε να χρησιμοποιούμε (όπως στο autocad) ως υποδιαστολή την τελεία. Αυτό ισχύει για το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, αλλά όχι για το excel (ας πούμε), αφού δεν πειράξαμε τις ρυθμίσεις στον πίνακα ελέγχου του η/υ μας, γιατί μας βολεύει.

 

Διορθώνοντας τις ρυθμίσεις στον η/υ μας, ώστε να δέχεται ως υποδιαστολή μόνο την τελεία, τότε τα αποτελέσματα που θα βλέπουμε απο το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, θα είναι ίδια με αυτά του server του υπεκα.

 

Δεν κατάλαβα τι δεν θα χρειαστει.Μηπως κατα λάθος το έγραψες mar65?.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι δεν θα χρειαστει.Μηπως κατα λάθος το έγραψες mar65?.

 

Απάντησα στο πόστ για την έκδοση νέου πεα (όπως έγραφες), ενώ ως παράθεση έπρεπε να υπήρχε ο προβληματισμός σου, γιατί το τεε σου κατατάσσει το κτίριο στην κατηγορία Β ενώ το υπεκα στη Γ.

Αν κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις ΚΑΙ στον η/υ σου τότε τεε και υπεκα θα σου δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν αρκεί να χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ στο πρόγραμμα την υποδιαστολή-τελεία "." Πρέπει να το "δηλώσουμε" και στο σύστημά μας.

Link to comment
Share on other sites

Toma

Διαμέρισμα 70 μ2 στα συμβόλαια, +70 μ2 υπόγειο που έγινε αλλαγή χρήσης απο αποθήκη σε καθημερινό, + 10μ2 κλεισμένο ΗΧ, + 50μ2 σοφίτα που δεν προβλεπόταν στα σχέδια, όλα καθ' υπέρβαση των όρων δόμησης που δεν δύνανται να τακτοποιηθούν με το Ν3843/10 λόγω ημερομηνίας της αδείας, στο ΠΕΑ τι επιφάνεια θα γράψω? 70μ2 η 200 μ2 ?

Link to comment
Share on other sites

Toma

Διαμέρισμα 70 μ2 στα συμβόλαια, +70 μ2 υπόγειο που έγινε αλλαγή χρήσης απο αποθήκη σε καθημερινό, + 10μ2 κλεισμένο ΗΧ, + 50μ2 σοφίτα που δεν προβλεπόταν στα σχέδια, όλα καθ' υπέρβαση των όρων δόμησης που δεν δύνανται να τακτοποιηθούν με το Ν3843/10 λόγω ημερομηνίας της αδείας, στο ΠΕΑ τι επιφάνεια θα γράψω? 70μ2 η 200 μ2 ?

 

Εγω στην θέση σου θα εγραφα και θα πληρωνόμουνα για 200 τ.μ. γιατί αυτά θα επιθεωρούσα και γιατί αυτά καταναλώνουν ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θέση σου θα εγραφα και θα πληρωνόμουνα για 200 τ.μ. γιατί αυτά θα επιθεωρούσα και γιατί αυτά καταναλώνουν ενέργεια.

Εντάξει κι εγώ αυτά πληρώνομαι αλλά στις ερωτοαπαντησεις για τα ΠΕΑ, στο 3, λέει ότι στη συνολική επιφάνεια μετράνε τα της αδείας συν τα τακτοποιημένα. Εδώ σε θέλω κάβουρα!

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα στο πόστ για την έκδοση νέου πεα (όπως έγραφες), ενώ ως παράθεση έπρεπε να υπήρχε ο προβληματισμός σου, γιατί το τεε σου κατατάσσει το κτίριο στην κατηγορία Β ενώ το υπεκα στη Γ.

Αν κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις ΚΑΙ στον η/υ σου τότε τεε και υπεκα θα σου δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν αρκεί να χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ στο πρόγραμμα την υποδιαστολή-τελεία "." Πρέπει να το "δηλώσουμε" και στο σύστημά μας.

 

Εγώ τελεία βάζω συνέχεια.Μάλιστα δεν με αφήνει να περάσω '','' γιατί μου βγάζει παράθυρο.

Αυτό το ρώτησες στο ΥΠΕΚΑ??

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έστειλε κανείς αμοιβές με εντολή πληρωμής του ΤΕΕ??Νομίζω την έχω ξανακάνει την ερώτηση αλλά δεν πήρα απάντηση.Αν έχω χρεώσει στην αμοιβή και άλλες εργασίες (π.χ. αποτύπωση) θα κόψω 2 αποδείξεις και στο ΤΕΕ θα καταθέσω μόνο το ποσό του ΠΕΑ?Επίσης καθυστερούν να στείλουν τις εντολές (καθόλου περίεργο) δεν ξέρω αν σε εσας συμβαίνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.