Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

............ Το βάζεις στα στοιχεία των μθχ

 

Πρέπει να συμπεριληφθεί στο ΠΕΑ το γκαράζ, από την στιγμή που δεν απαιτείται για τέτοιους χώρους ή δεν πειράζει έτσι κι αλλιώς να αναφερθεί;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

gamvro οι θέσεις στάθμευσης δεν χρειάζονται ΠΕΑ για αγοραπωλησία.Στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ''παρακολούθημα'' του διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν επαφή γιατί να το εξετάσεις;

Αστο ήσυχο το γκαράζ.

Ενεργειακή απόδοση εξετάζουμε.

Ετσι νομίζω και έτσι θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι hkamp και εγώ έτσι νομίζω...απο την στιγμή που δεν έχουν επαφή δεν χρειάζεται να την ελέγξω την θέση στάθμευσης.Αν όμως επρόκειτο για κατάστημα π.χ. που είναι θερμαινόμενος χώρος θα το έβαζα 2η θερμική ζώνη.Αλλά εδω πρόκειται για ΜΘΧ που δεν υπάρχει επαφή με την θερμική ζώνη για διαχωριστικές επιφάνειες.

 

Αν κάποιος διαφωνεί ή έχει κάνει κάτι διαφορετικό ας πει την άποψη του.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , για κάποιο λόγο πήρε λάθος ΤΚ (ταχυδρομικό κώδικα). Εντωμεταξύ δεν επανεμφανίζεται η φόρμα και το πιστ/κο βγήκε . Εχει ακούσει κανείς κάτι για αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιες είναι οι προδιαγραφές (μορφή, ανάλυση, μέγεθος) για τοπογραφικό ή σκαρίφημα και για φωτογραφία; Στο buildingcert.gr δεν είδα να λέει κάτι.

Μπορώ να ανεβάσω δηλαδή dwg ή dxf αρχείο ή δέχεται μόνο εικόνα (tif, jpg κλπ) δηλαδή θέλει σκανάρισμα; Κι αν είναι έτσι με τι μέγεθος και ανάλυση;

 

Και μια ερώτηση ακόμα. Αν ας πούμε έχω τον άξονα του κτιρίου με απόκλιση -13 μοίρες από τον άξονα ανατολής-δύσης και ένα τοίχο με γωνία προσανατολισμού 173 μοίρες μέτρηση από τον βορά, ποιος είναι ο ορθός τρόπος θεώρησής του (τουλάχιστον όσον αφορά στις σκιάσεις); Νότιος ή νοτιοδυτικός;

 

δες στο κτηματολογιο εχει πολυ καλη αναλυση. πολλοι βαζουν απο εκει φωτο

Link to comment
Share on other sites

jof

Τοπογραφικό εννοείς απο το κτηματολόγιο? Υπαρχει site με χαρτες? Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω πάρει ούτε ένα ψηφιακό τοπο, οπότε ανεβάζω απο google maps, απο το satelite, αφού βάλω στο photoshop το περίγραμμα του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ

Νομίζω:

α) όχι

β) ναι

γ) ναι εφόσων έχει δάπεδο διαχωριστική επιφάνεια. Το βάζεις στα στοιχεία των μθχ

 

Το κλιμακοστάσιο αν είναι Μ.Θ.Χ γιατί να το συμπεριλάβει στη θερμική ζώνη του διαμερίσματος; Σαν Μ.Θ.Χ. σε επαφή με τη θερμική ζώνη του διαμερίσματος δεν θα έπρεπε να το εξετάσει; Αν έκανε Μελέτη και όλο το κλιμ/σιο το όριζε απ' την αρχή σαν μέρος της θερμικής ζώνης (κατοικιών) όλου του κτιρίου, τότε ναι θα το καταλάβαινα να το εξετάσει ως μέρος της ίδιας θερμικής ζώνης.

 

@hkamp

Με το άλλο (τα 200+...) προς το παρόν δεν έκανα τίποτα. Θα το ξαναπιάσω αυτές τις μέρες να δω "τις πταίει".

Αλήθεια, στο παράδειγμα της ΜΕΑ του ΤΕΕ γιατί θεωρεί θερμογέφυρες περίδεσμου ενίσχυσης σε όλο το μήκος κάθε όψης αφαιρώντας μόνο τα οριζόντια τμήματα πάνω από τα κουφώματα; "Περίδεσμος ενίσχυσης" το σενάζ δεν είναι; Αυτό μόνο γύρω από τα ανοίγματα δεν μπαίνει;

Link to comment
Share on other sites

jof

Τοπογραφικό εννοείς απο το κτηματολόγιο? Υπαρχει site με χαρτες? Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω πάρει ούτε ένα ψηφιακό τοπο, οπότε ανεβάζω απο google maps, απο το satelite, αφού βάλω στο photoshop το περίγραμμα του οικοπέδου.

 

και βέβαια υπάρχει και με πολύ καλή ευκρίνεια μάλιστα. κανονική φωτό είναι δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια υπάρχει και με πολύ καλή ευκρίνεια μάλιστα. κανονική φωτό είναι δηλαδή.
Εχεις τη καλοσύνη να δηλώσεις εδώ το link?
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.