Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το κλιμακοστάσιο αν είναι Μ.Θ.Χ γιατί να το συμπεριλάβει στη θερμική ζώνη του διαμερίσματος; Σαν Μ.Θ.Χ. σε επαφή με τη θερμική ζώνη του διαμερίσματος δεν θα έπρεπε να το εξετάσει; Αν έκανε Μελέτη και όλο το κλιμ/σιο το όριζε απ' την αρχή σαν μέρος της θερμικής ζώνης (κατοικιών) όλου του κτιρίου, τότε ναι θα το καταλάβαινα να το εξετάσει ως μέρος της ίδιας θερμικής ζώνης.

 

@hkamp

Με το άλλο (τα 200+...) προς το παρόν δεν έκανα τίποτα. Θα το ξαναπιάσω αυτές τις μέρες να δω "τις πταίει".

Αλήθεια, στο παράδειγμα της ΜΕΑ του ΤΕΕ γιατί θεωρεί θερμογέφυρες περίδεσμου ενίσχυσης σε όλο το μήκος κάθε όψης αφαιρώντας μόνο τα οριζόντια τμήματα πάνω από τα κουφώματα; "Περίδεσμος ενίσχυσης" το σενάζ δεν είναι; Αυτό μόνο γύρω από τα ανοίγματα δεν μπαίνει;

 

Γειά σου panos.Το έβαλα κανονικά ΜΘΧ.Λάθος δικό μου είναι δεν φταίει στην απάντηση ο hkamp.Είχα κανει λάθος τους υπολογισμούς με το 10% αλλά εκείνο είναι για το σύνολικό όγκο του κτιρίου ενώ εγώ το υπολόγιζα στον όγκο του διαμερίσματος.Τι να πω...ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι....Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν συμφωνείς στο να μην περιγραφεί ο χώρος στάθμευσης που είναι στο υπόγειο.Πιστεύεις ότι πρέπει να τον εξετάσω ως ΜΘΧ και να τον περιγράψω??Δεν είναι σε επαφή με το διαμέρισμα (2ος όροφος).Είναι όμως μαζί στην αγοραπωλησία.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται τελικά αν εκτός από την εντολή πληρωμής για αμοιβή ΠΕΑ, απαιτούνται ΦΕΜ 10 % (επιθεωρητή) και ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ (εργοδότη και επιθεωρητή);

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται τελικά αν εκτός από την εντολή πληρωμής για αμοιβή ΠΕΑ, απαιτούνται ΦΕΜ 10 % (επιθεωρητή) και ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ (εργοδότη και επιθεωρητή);

 

Εγώ ακόμη τις εντολές πληρωμών δεν έκανα.Άκουσα όμως ότι μάλλον χρειάζεται.Έγω θα πάρω τηλ στο ΤΕΕ.Μόνο έτσι θα σιγουρευτω.Δώσε μου και μια απάντηση panos στο προηγούμενο ερώτημα αν θέλεις.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται τελικά αν εκτός από την εντολή πληρωμής για αμοιβή ΠΕΑ, απαιτούνται ΦΕΜ 10 % (επιθεωρητή) και ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ (εργοδότη και επιθεωρητή);

 

οχι δεν χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , για κάποιο λόγο πήρε λάθος ΤΚ (ταχυδρομικό κώδικα). Εντωμεταξύ δεν επανεμφανίζεται η φόρμα και το πιστ/κο βγήκε . Εχει ακούσει κανείς κάτι για αυτό ?

 

εχει κανεις καμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις καμια ιδεα ?

 

Εγώ θα έπαιρνα τηλ στο ΥΠΕΚΑ γιατι για Τ.Κ. είναι κριμα να ξαναυποβάλλεις για πιστοποιητικό.Αλλά φοβάμαι πως θα σου πουν να ξαναυποβάλλεις.

 

Για τα ΦΕΜ ρώτησες το ΤΕΕ???

Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΡΙΑ

Για τη θέση στάθμευσης (παρακολούθημα) θα σου έλεγα ΞΕΧΑΣΕ ΤΗΝ. Το διαμέρισμα είναι χώρος κατοικίας και απαιτείται ενεργειακό πιστοποιητικό. Αν ήταν μεζονέτα ή ισόγειο με κλειστή θέση σε επαφή με διαχωριστικό τοίχο ή πλάκα, τότε ναι θα τον εξέταζα κι εγώ σαν Μ.Θ.Χ σε επαφή. Έτσι όπως είναι τώρα όμως, όχι.

 

Ξανά περί αμοιβής ερώτηση. Αν δεν απαιτούνται ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ, τότε γίνεται να ζητήσω παραπάνω αμοιβή από αυτήν που υπολογίζεται από την εντολή πληρωμής (ελάχιστη), να κατατεθεί το ποσό που θα συμφωνήσω με τον εργοδότη να κοπεί ΑΠΥ για αυτό το ποσό και να είναι όλα νόμιμα;

Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΡΙΑ

Για τη θέση στάθμευσης (παρακολούθημα) θα σου έλεγα ΞΕΧΑΣΕ ΤΗΝ. Το διαμέρισμα είναι χώρος κατοικίας και απαιτείται ενεργειακό πιστοποιητικό. Αν ήταν μεζονέτα ή ισόγειο με κλειστή θέση σε επαφή με διαχωριστικό τοίχο ή πλάκα, τότε ναι θα τον εξέταζα κι εγώ σαν Μ.Θ.Χ σε επαφή. Έτσι όπως είναι τώρα όμως, όχι.

 

Ξανά περί αμοιβής ερώτηση. Αν δεν απαιτούνται ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ, τότε γίνεται να ζητήσω παραπάνω αμοιβή από αυτήν που υπολογίζεται από την εντολή πληρωμής (ελάχιστη), να κατατεθεί το ποσό που θα συμφωνήσω με τον εργοδότη να κοπεί ΑΠΥ για αυτό το ποσό και να είναι όλα νόμιμα;

 

Εγώ δεν θα το εκανα panos.Καλυτερα να καταθέσεις το νόμιμο ποσό (ελάχιστη..οση λέει η εντολή πληρωμής...)και να κόψεις 2 ΑΠΥ μία για το πιστοποιητικό και μία για τα extra.Για να είσαι σωστός με το ΤΕΕ και με την εντολή πληρωμής του.Ενδεχομένως αν χρειάζεται ΦΕΜ θα υπάρχει πρόβλημα.Δεν θυμάμαι εντός ποσών ημερών είμαστε υποχρεωμένοι να υποβάλλουμε το ΦΕΜ.Μόνο με τηλ στο ΤΕΕ θα ληθεί αυτο για να επιβεβαιώσουμε ότι δεν απαιτείται.Αλλά και πάλι έγω θα έκοβα 2 ΑΠΥ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

panos

Δεν θέλει τίποτα από ΦΕΜ κλπ.

Στο έντυπο του ΤΕΕ δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις την ελάχιστη αμοιβή. Εγώ μπήκα στο κελί και έβαλα το ποσό που συμφώνησα. Οχι την ελάχιστη. Μετά από 1 βδομάδα μου ήρθε ο κωδικός. Το ΠΕΑ βέβαια και την απόδειξη την έδωσα πιο νωρίς. Δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να περιμένει πότε θα δεήσουν να στείλουν από το ΤΕΕ fax. Την κατάθεση την κάνω ετεροχρονισμένα. Σωστό ή λάθος δεν ξέρω.

 

Αυτό που λες γύρω από ανοίγματα είναι ο λαμπάς και κατωκάσια/ανωκάσια. Το σενάζ μπαίνει στις τοιχοποιίες εκτός από εκεί που έχει ανοίγματα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.