Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Όταν θα εκδοθούν ΠΕΑ για κτήρια για τα οποία έχει κατατεθεί ΜΕΑ, πως θα πιστοποιούνται οι ιδιοκτησίες?

 

Αν πιστοποιηθεί κάθε ιδιοκτησία ξεχωριστά, κάποιες θα βγουν Γ΄ κατηγορία. Τι γίνεται τότε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν θα εκδοθούν ΠΕΑ για κτήρια για τα οποία έχει κατατεθεί ΜΕΑ, πως θα πιστοποιούνται οι ιδιοκτησίες?

 

Αν πιστοποιηθεί κάθε ιδιοκτησία ξεχωριστά, κάποιες θα βγουν Γ΄ κατηγορία. Τι γίνεται τότε?

Ευλογο ερώτημα. Νομίζω όμως ότι κατα το πρώτο ΠΕΑ θα αξιολογηθεί ολόκληρο το κτίριο μαζί οπότε και δεν θα υπάρχει πρόβλημα αρχικά τουλάχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε και πάλι.

 

adal

Το ΠΕΑ θα βγεί ουσιαστικά για την κατοικία αλλά εγώ θα ζητούσα να πληρωθώ για όλο. Μονοκατοικία έιπες. Αν πωλείτο, θα πωλείτο ολόκληρο το κτίριο. Δεν έχεις διηρημένες οριζόντιες ιδιοκτησίες. Μια ζώνη η κατοικία πάνω με ΜΘΧ την αποθήκη απο κάτω. Στην εφαρμογή του ΤΕΕΚΕΝΑΚ θα έγραφα συνολική επιφάνεια κτιρίου, όλόκληρου του κτιρίου, θερμαινόμενη επιφάνεια και επιφάνεια ζώνης, αυτήν της κατοικίας.

 

Σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και το έχω κάνει για ανάλογη περίπτωση πώλησης. Εδώ όμως έχω "εξοικονομώ" και φοβάμαι μήπως δημιουργηθεί θέμα με τη τράπεζα. Τι λές;

Link to comment
Share on other sites

adal

Μη τους δώσεις το δικαίωμα να σε ελέγξουν. Αυτό είναι το ΠΕΑ κύριοι, το ακίνητο, (όλο μαζί) είναι τάδε ενεργειακής κατηγορίας. Αποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

stavion

ευχαριστώ. Θα ενημερώσω το φόρουμ για την πορεία. Ας μοιραζόμαστε τα γεγονότα. Όλοι μας πιστεύω ότι κερδίζουμε από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

με ισόγειο αποθήκη (ΜΘΧ)

ΠΕΑ θα εκδοθεί για όλο το κτίριο ή μόνο για την κατοικία του α' ορόφου;

 

εγκυκλιος 2279

 

απο το πεδιο εφαρμογης του κενακ εξαιρειται η χρηση "αποθηκευση"

 

συνεπως οχι ΠΕΑ για αποθηκη

 

το ιδιο ισχυει για διαμερισμα με υπογεια αποθηκη και χωρο σταθμευσης

ΠΕΑ μονο για το διαμερισμα

Link to comment
Share on other sites

adal

Μη τους δώσεις το δικαίωμα να σε ελέγξουν. Αυτό είναι το ΠΕΑ κύριοι, το ακίνητο, (όλο μαζί) είναι τάδε ενεργειακής κατηγορίας. Αποψή μου.

 

Ακόμα και αν δεν τους δώσει δικαίωμα να τον ελέγξουν, μετά από 10 χρόνια αν πουληθεί ή ενοικιαστεί αναγκαστικά θα βγει νέο πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

εγκυκλιος 2279

 

απο το πεδιο εφαρμογης του κενακ εξαιρειται η χρηση "αποθηκευση"

 

συνεπως οχι ΠΕΑ για αποθηκη

 

το ιδιο ισχυει για διαμερισμα με υπογεια αποθηκη και χωρο σταθμευσης

ΠΕΑ μονο για το διαμερισμα

Νομίζω άλλο πράμα ένα διαμέρισμα (αυτοτελής ιδιοκτησία με τα χιλιοστά της) και άλλο μια μονοκατοικία με αποθήκη .

 

sdim

Δεν διαφωνόύμε, αυτό όλοι πρέπει να το έχουμε κατά νού και να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας και της τεκμηριωμένης τοποθέτησής μας.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με το φύλλο ελέγχου λέβητα (καυσανάλυση); Το ζητάτε ή όχι;

Εγώ που το ζητάω απαραίτητα έχω χάσει πελάτες, γιατί άλλοι συνάδελφοι δεν το ζητούν και φυσικά εγώ γίνομαι ο κακός της παρέας.

Τόσο η οδηγία όσο και σε όσα σεμινάρια πήγα ήταν κατηγορηματικά αναγκαίο για την απόδοση του λέβητα.

Το ζητάω σε κάθε περίπτωση ακόμα και σε πολυκατοικία όταν το ΠΕΑ αφορά ένα διαμέρισμα. Εσείς τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά κάνεις.... Είναι απαράδεκτο να υπάρχει συνάδελφος "μηχανικός" που προχωράει στην σύνταξη ΠΕΑ χωρίς φύλλο ελέγχου λέβητα....

Εχω χάσει και εγώ πελάτες....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.