Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Στην αρχή ήταν πολύ αισιόδοξοι και πίστευαν πως τα σεμινάρια και οι εξετάσεις θα γίνουν πριν τον 10°/2011.

Έτσι αν κάποιος, έστω και αν δεν έχει λήξει η περίοδος, δεν καταθέσει τα δικαιολογητικά θα χάνει την προσωρινή άδειά του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην αρχή ήταν πολύ αισιόδοξοι και πίστευαν πως τα σεμινάρια και οι εξετάσεις θα γίνουν πριν τον 10°/2011.

Έτσι αν κάποιος, έστω και αν δεν έχει λήξει η περίοδος, δεν καταθέσει τα δικαιολογητικά θα χάνει την προσωρινή άδειά του.

 

Δε νομιζω πως ισχυει ουτε αυτο που λες....

Δηλαδη τι? Αν βγουνε σεμιναρια για μεσα στον Μαιο λογου χαρη και καποιος επιθεωρητης δεν δυναται να δηλωσει συμμετοχη, χανει την αδεια του προσωρινου?

Δε νομιζω πως υπαρχει αυτη η αυθαιρετη δυνατοτητα αφαιρεσης της αδειας προσωρινου ενεργειακου επιθεωρητη πριν να ληξει η προθεσμια της 6.10.2011, αν δεν υπαρχει καποια ποινικη κυρωση, ω μη γεννοιτο...

 

 

Εχουν βγει ημερομηνιες για σεμιναρια και εξετασεις στην ΕΥ.ΕΠ.ΕΝ?

Ακομα σε αναμονη...!

Κατι ειχε ακουστει για σεμιναρια στο ΤΕΙ Κοζανης αλλα τιποτα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, λάθος μου.

 

Όντως δεν απαιτείται οι προσωρινοί να γίνουν και μόνιμοι.

Δεν ξέρω πως μου είχε κολλήσει η ιδέα. Νομίζω το είχε πει κάποιος σε σεμινάριο για τον ΚΕΝΑΚ και μου έμεινε χωρίς να το επαληθεύσω.

Link to comment
Share on other sites

4. Οι κάτοχοι Προσωρινών Αδειών που επιθυμούν να τους χορηγηθεί οριστική Άδεια Ενεργειακού Επιθεωρητή, οφείλουν να προσκομίσουν εντός του διαστήματος ισχύος της Προσωρινής Άδειας τους, Βεβαίωση Επαρκούς Παρακολούθησης από τον αντίστοιχο φορέα εκπαίδευσης και Πιστοποιητικό Επιτυχούς Εξέτασης, προκειμένου όλα τα υποβαλλόμενα δικαιολογητικά να ελεγχθούν από την Ε.Υ.ΕΠ.ΕΝ. Σε αντίθετη περίπτωση η Προσωρινή Άδεια παύει να ισχύει και διαγράφεται η προσωρινή εγγραφή από το Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών.

Μάλλον έχεις δίκιο. Επαιξα λίγο με την διατύπωση του παραπάνω και έβγαλα το δικό μου αυθαίρετο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι γειά σας...σε πολ/κία του 73 στο ισόγειο υπάρχει χώρος 55 μ2 (αποθήκη στόν κανονισμό της πολ/κίας) που έχει μετατραπεί και λειτουργήσει ως διαμέρισμα ή γραφείο,ουσιαστικά όλα τα χρόνια...επίσης είναι δηλωμένο με τον 1337/83-νόμος Τρίτση.

Αν πωληθεί,χρειάζεται,Π.Ε.Α. σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο. Επαιξα λίγο με την διατύπωση του παραπάνω και έβγαλα το δικό μου αυθαίρετο συμπέρασμα.

 

Να παιξω κι εγω λιγο με τη διατυπωση και να δωσω το δικο μου αιθαιρετο συμπερασμα?

 

Η δικη μου λογικη, λοιπον, λεει οτι στην περιπτωση κατα την οποια εντος του διαστηματος ισχυος της Προσωρινής Άδειας Ενεργειακού Επιθεωρητή κατατεθούν τα χαρτιά παρακολούθησης και επιτυχούς εξέτασης των σεμιναρίων, τότε αυτομάτως λαμβανεται η άδεια του Μόνιμου Ενεργειακού Επιθεωρητή.

 

Σε διαφορετική περίπτωση, με τη λήξη ισχύος της Προσωρινής Άδειας Ενεργειακού Επιθεωρητή, διαγράφεται από το Μητρώο και για να γίνει Μόνιμος Επιθεωρητής θα πρεπει να καταθεσει εκ νεου ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικά...

 

Πως σου φαινεται το δικο μου αυθαιρετο συμπερασμα συναδελφε?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το τι θα λέει το συμβόλαιο.

Αν λέει αποθήκη, όχι. Αν λέει κάτι άλλο, ναι.

Αυτό ο συμβολαιογράφος το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

......

Αν πωληθεί,χρειάζεται,Π.Ε.Α. σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ?

.........

 

Εξαρτάται τι θα γράψει ο Συμβολαιογράφος στο συμβόλαιο.

 

Αν δεν γράψει αποθήκη, τότε σίγουρα χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.