Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Συνάδελφοι, επειδή είναι πιθανόν να έχει απαντηθεί το παρακάτω ερώτημα μου αλλά εγω δεν βρήκα κάποια αναφορά (ίσως να μου διέφυγε), το ξαναρωτάω

 

είναι το 1ο ΠΕΑ που κάνω για κατοικία και θέλω να ρωτήσω αν στην αμοιβή που βγάνει σύμφωνα με το ΠΔ 100/10 (για οποιαδήποτε κατηγορία ακινήτου), γίνονται πληρωμές ΦΕΜ - ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ ?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να παιξω κι εγω λιγο με τη διατυπωση και να δωσω το δικο μου αιθαιρετο συμπερασμα?

 

Η δικη μου λογικη, λοιπον, λεει οτι στην περιπτωση κατα την οποια εντος του διαστηματος ισχυος της Προσωρινής Άδειας Ενεργειακού Επιθεωρητή κατατεθούν τα χαρτιά παρακολούθησης και επιτυχούς εξέτασης των σεμιναρίων, τότε αυτομάτως λαμβανεται η άδεια του Μόνιμου Ενεργειακού Επιθεωρητή.

 

Σε διαφορετική περίπτωση, με τη λήξη ισχύος της Προσωρινής Άδειας Ενεργειακού Επιθεωρητή, διαγράφεται από το Μητρώο και για να γίνει Μόνιμος Επιθεωρητής θα πρεπει να καταθεσει εκ νεου ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικά...

 

Πως σου φαινεται το δικο μου αυθαιρετο συμπερασμα συναδελφε?

 

Καθόλου αυθαίρετο :)

Μα θα σκεφτεί κάποιος, αφού τα έχει ήδη καταθέσει γιατί να κάνει πάλι την ίδια δουλειά;

Μα πρώτη φορά είναι που συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Ληξις συναγερμου... :D

Ρωτησα στο ΥΠΕΚΑ (προς Θεου οχι στο helpdesk) για το θεμα και με ενημερωσαν οτι εφοσον παρακολουθησεις σεμιναρια και περασεις εξετασεις ΕΝΤΟΣ ΙΣΧΥΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗ, αναβαθμιζεσαι σε Μονιμος...

 

Εαν δεν το κανεις, παραμενεις Προσωρινος μεχρι τη ληξη ισχυος της Αδειας και μετα διαγραφεσαι.

 

Δε σε διαγραφει κανενας και για κανενα λογο νωριτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

 

Επειδη το θεμα εχει φτασει τις 93 σελιδες και θα ηθελα να μαθω, οπως και πολλοι αλλοι φανταζομαι, τι χρειαζεται για να γινει καποιος μόνιμος επιθεωρητής και ποτε θα μπορει να γινει, θα προτεινα αν εχει καποιος την διαθεση να κανει ενα ποστ με τις απαιτησεις ωστε να υπαρχουν καπου συγκεντρωμενες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα θελα να ξερω πως ο συναδελφος Inzaghi εγινε προσωρινος ενεργειακος επιθεωρητης οντας 28 χρονων...

Κατι δεν μου καθεται καλα....αν θες βεβαια απαντας....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

 

Επειδη το θεμα εχει φτασει τις 93 σελιδες και θα ηθελα να μαθω, οπως και πολλοι αλλοι φανταζομαι, τι χρειαζεται για να γινει καποιος μόνιμος επιθεωρητής και ποτε θα μπορει να γινει, θα προτεινα αν εχει καποιος την διαθεση να κανει ενα ποστ με τις απαιτησεις ωστε να υπαρχουν καπου συγκεντρωμενες.

 

Διάβασε τη σχετική νομοθεσία. Νομίζω ότι σαν μηχανικός έστω και Τ.Ε. θα έπρεπε να ξέρεις πως να βρίσκεις μια πληροφορία θεσμικού χαρακτήρα. Δόξα το θεό με τόσα site που έχουν όλα τα ΦΕΚ και τα Π.Δ. που αφορούν τουλάχιστον αυτό το θέμα, νομίσω δεν υπάρχει δικαιολογία.!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

στο post #922, έχω θέσει ενα ερώτημα σχετικά αν πληρώνουμε ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ στην επιθεώρηση κτηρίου

 

κανένας δεν ξέρει να απαντήσει ?

 

βαριόσαστε να απαντήσετε με ενα ναι ή οχι?

 

δεν έχει κάνει κάποιος ΠΕΑ μεσα στο forum, για να ξέρει ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

στο post #922, έχω θέσει ενα ερώτημα σχετικά αν πληρώνουμε ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ στην επιθεώρηση κτηρίου

κανένας δεν ξέρει να απαντήσει ?

βαριόσαστε να απαντήσετε με ενα ναι ή οχι?

δεν έχει κάνει κάποιος ΠΕΑ μεσα στο forum, για να ξέρει ?

κανονικα (ΦΕΜ+ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ) σαν να ήταν μελέτη αφού διέπεται από τα ίδια Β.Διατάγματα περί αμοιβών και η κατάθεση γίνεται μέσω Εθνικής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι για τις απαντήσεις σας, αλλά με μπερδέψατε λίγο!

 

τι ισχύει απο τα δύο?

 

πληρώνουμαι όπως λέει ο 1ος (comba) ή οχι όπως ο 2ος (salpigoal)?

 

κάποιος άλλος συνάδελφος, έχει άλλη άποψη?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.