Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

@dib

συνάδελφε, μην μας κάνεις παρατήρηση,

δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να σου απαντήσει,

πόσο μάλλον όταν δεν έχεις κάνει καν τον κόπο να διαβάσεις τις προηγούμενες δημοσιεύσεις.

Εάν το είχες κάνει θα είχες καταλάβει ότι η κατάσταση ακόμα δεν είναι αποσαφηνισμένη, απλά, κανείς μας δεν ξέρει ακόμα σίγουρα τί ακριβώς πρέπει να κάνει σε σχέση με την αμοιβή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε jkar

 

μαλλον παρεξήγησες τα γραφόμενα μου

δεν κάνω σε κανένα παρατήρηση, ούτε απαιτώ να μου απαντήσουν

 

όταν όμως εδω μέσα, υπάρχουν συνάδελφοι που λένε οτι τους έχουν τύχει 3-4-5 υποθέσεις με ΠΕΑ, τότε ναι, περιμένω να μου απαντήσουν απο συναδελφική άποψη (βέβαια δεν το απαιτώ)

 

αλλωστε αυτός ειναι ο σκοπός του forum, η ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών στα θεματα που μας απασχολούν

 

τώρα το αν έψαξα να βρώ απαντήσεις, σε παραπεμπω στο #922 για να δεις τι γράφω

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο jkar είναι dib. Υπάρχει σύγχυση, δυστυχώς στο ΤΕΕ στο τμήμα αμοιβών δεν σηκώνουν τηλέφωνα (μάλλον απλήρωτους συμβασιούχους θα έχουν κι εκεί), βαρέθηκα πια κι εγώ και δεν καλώ. Απ' ότι έχω καταλάβει προς το παρόν κανείς δεν καταθέτει για ΦΕΜ και ΤΣΕΔΕ-ΕΜΠ και το ίδιο κάνω κι εγώ. Θα δείξει αν στο μεταξύ αυτή η τακτική θα έχει επιπτώσεις σε σχέση με την εφορία. Ελλαδάρα ρε σε όλα μα σε όλα της.... Και πάντα απ' το κακό στο χειρότερο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταθέτεις ΦΕΜ και ΤΣΕΜΕΔΕ. Δεν είναι οικοδομική άδεια.

Το ίδιο ίσχυε και παλιά, όταν έκανες μελέτη που δεν περνούσε από πολεοδομία.

 

Από το ποσό όμως που καταθέτεις στην τράπεζα το ΤΕΕ σου <<τσιμπάει>> το 2%.

 

Εάν το ποσό ξεπερνά τα 300 ευρώ τότε είσαι υποχρεωμένος να καταθέσεις προκαταβολή φόρου 20%, στην εφορία (όπως παλιά). Εάν είναι μικρότερο, δεν καταθέτεις (υποχρεωτικά) προκαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

.......

βαριόσαστε να απαντήσετε με ενα ναι ή οχι?

.......

 

Το θέμα έχει απαντηθεί πολλές φορές!!!!!

 

Κάνε έναν κόπο να ψάχνεις προτού σχολιάσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταθέτεις ΦΕΜ και ΤΣΕΜΕΔΕ. Δεν είναι οικοδομική άδεια.

Το ίδιο ίσχυε και παλιά, όταν έκανες μελέτη που δεν περνούσε από πολεοδομία.

 

Από το ποσό όμως που καταθέτεις στην τράπεζα το ΤΕΕ σου <<τσιμπάει>> το 2%.

 

Εάν το ποσό ξεπερνά τα 300 ευρώ τότε είσαι υποχρεωμένος να καταθέσεις προκαταβολή φόρου 20%, στην εφορία (όπως παλιά). Εάν είναι μικρότερο, δεν καταθέτεις (υποχρεωτικά) προκαταβολή.

 

Προκαταβολή φόρου 20% (για πάνω από 300€) ή παρακράτηση φόρου 20%; Νομίζω το δεύτερο, όμως ισχύει μόνο για ΑΠΥ που εκδίδονται από το μηχανικό είτε προς εταιρείες είτε προς άλλους επαγγελματίες (και πάντα μόνο για επαγγελματικό σκοπό και όχι π.χ. για αγορά κατοικίας), όχι όμως για έκδοση ΑΠΥ προς φυσικά πρόσωπα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

.......... Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Όχι βέβαια δεν κάνεις κανένα λάθος.

 

Μόνο που εδώ στην Ελλάδα, ο κάθε ένας έχει δίκαιο και ξέρει τα πάντα, χωρίς να κάνει κανένα κόπο να ψάξει λίγο και έπειτα να βγάλει συμπεράσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταθετεις ΦΕΜ, ακομα κι αν η ΑΠΥ σου ειναι παραπανω απο 300€.

Καταργηθηκε η παρακρατηση φορου για ΑΠΥ πανω απο 300€, ητοι παροχη υπηρεσιων σε εταιρειες και λοιπους μηχανικους...

 

Για ΠΕΑ δεν καταθετεις ΦΕΜ και δεν πληρωνεις ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ κρατησεις...

 

Το θεμα ειναι αν μπορεις να παρακαμψεις την εντολη πληρωμης και την καταθεση σε συγκεκριμενο τραπεζικο λογαριασμο της αμοιβης σου, απο τη στιγμη που, οπως αναφερθηκε και στην περιπτωση του ΦΕΜ, δεν προκειται για πολεοδομια, ουτως ωστε να πρεπει να κρατησεις το αντιγραφο της καταθεσης για τη δημοσια αρχη...

 

Οποτε ολο αυτο το πανηγυρι γινεται για να παρακρατηθει το 2% απο το λογαριασμο σου υπερ ΤΕΕ.....

 

Και απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω, ηδη υπαρχουνε μηχανικοι που παρακαμπτουν τη διαδικασια με την εντολη πληρωμης (εχω ακουσει για τρελες καθυστερησεις στο fax κλπ) και να κοβουν ΑΠΥ κανονικα στον πελατη...

 

Ασχετη απορια:

Σε μεζονετα με ημιυπογειο, ισογειο και οροφο απο 60 m2 καθε επιπεδο και παρανομη σοφιτα 30 m2 που δε φαινεται πουθενα λογω υπερβασης δομησης (υπερβαση υψους 1,20 m), τι συμβαινει με τη σοφιτα?

Την υπολογιζουμε κανονικα στα τετραγωνικα μας απο τη στιγμη που αποτελει κανονικα χωρο κυριας χρησης?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει απαντηθεί πολλές φορές!!!!!

Κάνε έναν κόπο να ψάχνεις προτού σχολιάσεις!!!

 

καταρχήν ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους που απάντησαν στο ερώτημα μου

 

συνάδελφε gamvro, διάβασε σε παρακαλώ το μύνημα μου στο # 922(?) + 933

για να δεις τι γράφω και θα αντιληφθείς οτι έκανα τον κόπο να ψάξω

(άνθρωπος είμαι, με αδυναμίες και ελλατώματα)

Link to comment
Share on other sites

panos-vicious

δεν είμαι πολύ καλός στα λογιστικά. Προτιμώ να τα κανονίζει ο λογιστής. Τώρα αν είναι και τι είναι το 20% δεν είμαι σίγουρος. Θα μάθω όμως.

 

Inzaghi

Ο νόμος λέει ότι η διαδικασία είσπραξης είναι μέσω του ΤΕΕ. Η εντολή πληρωμής αργεί περίπου μία βδομάδα χωρίς δική μας υπαιτιότητα. Και δεν νομίζω κάποιος λογικός άνθρωπος να σου χρεώσει το ότι έδωσες πρώτα το ΠΕΑ και έκοψες απόδειξη και μετά κατέθεσες τα χρήματα στον λογαριασμό.

Την κατάθεση όμως την κάνω εκ των υστέρων. Δεν αξίζει να απασχολείς το μυαλό σου με ένα εν δυνάμει μπελά για ένα 2% και μια μικροταλαιπωρία στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.