Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Το 2% ειναι αμελητεο...

 

Το θεμα ειναι το ποσο θα αργησει η εντολη πληρωμης γιατι εχω ακουσει οτι αποστελλεται με fax και μπορει να αργησει μεχρι και ενα μηνα...

Μην υπαρξει κανα προβλημα με την εκδοση του ΠΕΑ με ημερομηνια προ της καταθεσης, με της οποιας την ημερομηνια θα κοπει και η ΑΠΥ...

 

Στην Ελλαδα ζουμε...

 

Και δεν μπορουσαν να ενσωματωσουν στις Αμοιβες Ιδιωτικων Εργων στο ΤΕΕ και την ενεργειακη επιθεωρηση ρε γαμωτο να λυθει ολο το θεμα αυτοστιγμης?

Δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο μεγαλη ταλαιπωρια...

 

Αλλα ειπαμε... Στην Ελλαδα ζουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι να επιστήσω την προσοχή σας στο εξής. Την περασμένη πέμπτη (3 Μαρτίου) και κατόπιν αγανάκτησης μου με τα αποτελέσματα που μου έβγαζε στα ΠΕΑ το υπουργείο απέστειλα εμαιλ στο ΤΕΕ που τους επισήμανα το πρόβλημα. Μου απάντησαν-επιβεβαίωσαν ότι οι σερβερ του buildingcert (ΥΠΕΚΑ) ακόμα τρέχουν την παλιά έκδοση του λογισμικού με αποτέλεσμα να δίνει λάθος αποτελέσματα.

 

Όσοι από εσάς δεν το παρατηρήσατε, τα αποτελέσματα του υπουργείου, όσον αφορά την εξοικονόμηση ενέργειας που προκύπτει από τις προτεινόμενες επεμβάσεις, είναι κατά πολύ διαφορετικά από αυτά που μας εμφανίζει το πρόγραμμα όταν το τρέχουμε στο PC μας. Μετά από πολλές δοκιμές βρήκα ότι από το πρόγραμμα του υπουργείου δεν αναγνωρίζονται οι διαχωριστικές επιφάνειες. Ιδιαίτερα σε μονοκατοικίες υπερυψωμένες με ΜΘΧ από κάτω τους ή οροφή κάτω από στέγη με τον ενδιάμεσο χώρο να λειτουργεί ως ΜΘΧ η διαχωριστική παίζει μεγάλο ρόλο. Το πρόβλημα αυτό ήταν γνωστό και "επιλύθηκε" αρχικά με τα μαγειρέματα που αναφέρει η εγκύκλιος που κυκλοφόρησε αλλά και σε δεύτερη φάση λύθηκε ορθά στην λειτουργία του προγράμματος με την έκδοση 1.28

 

Και ενώ τρέχει χρηματοδοτικό πρόγραμμα που βασίζεται σε κύριο λόγο στα ΠΕΑ που εκδίδουμε, το αγαπημένο μας υπουργείο αμέλησε να εγκαταστήσει την νέα έκδοση του προγράμματος.

 

Αποτέλεσμα αυτών είναι απλά το δεύτερο ΠΕΑ που θα βγει κατόπιν των επεμβάσεων των πελατών μας να μην καλύπτει ούτε καν το 80% της εξοικονόμησης που έχει προβλεφθεί στο πρώτο ΠΕΑ και ο πελάτης να μην πάρει την επιδότηση του.

 

Τα παραπάνω ισχύουν κατά κύριο λόγω σε μονοκατοικίες όπου οι απώλειες και το όφελος από την αλλαγή των κουφωμάτων (επέμβαση που θέλουν οι περισσότεροι). Σε διαμερίσματα η διαφορά μεταξύ αποτελεσμάτων είναι μικρότερη αλλά υπάρχει.

 

Παρακάτω σας επισυνάπτω και το εμαιλ που έστειλα με την απάντηση που έλαβα

 

«

Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις. Είναι γεγονός ότι υπάρχει μια χρονική

καθυστέρηση για την εφαρμογή της νέας έκδοσης του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ στο

buildingcert, αλλά θα διοθρωθεί άμεσα. Προς το παρόν τρέχει με την παλιά

έκδοση.

 

 

 

> Θα ήθελα να σας επισημάνω το εξής πρόβλημα που παρατηρήθηκε κατά τη χρήση

> του λογισμικού σας ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ (έκδοση 1.28.)

>

> Έχετε υπόψιν σας ότι τα αποτελέσματα που εμφανίζονται κατά την τοπική

> εκτέλεση του προγράμματος διαφέρουν κατά πολύ από αυτά

>

> που υπολογίζει το υπολογίζει το υπουργείο. Μετά από πολλές δοκιμές

> εντοπίζω

> το σφάλμα στο γεγονός ότι ο σέρβερ του υπουργείου δεν «βλέπει» τις

> διαχωριστικές επιφάνειες παρά την νέα έκδοση σας.

>

> Παρακαλώ όπως ενεργήσετε ανάλογα για την επίλυση του προβλήματος.

>

>

>

> Με εκτίμηση,

»

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις πως μπορω να βρω τον προσανατολισμο Βορρα-Νοτου μιας οικοδομης, οταν στο τοπογραφικο δεν φαινεται καν βελακι με το Βορρα?

 

Εχω διαμερισμα οικοδομης του 1965 προς επιθεωρηση, ξερω ΧΟΝΤΡΙΚΑ που ειναι Βορρας-Νοτος αλλα πως μπορω να βρω τις ακριβεις γωνιες για να υπολογισω τον προσανατολισμο των δομικων στοιχειων.

 

Any help?

 

Ουτε στο gis.thessaloniki.gr απο οπου πηρα printscreen για τοπογραφικο αλλα ουτε και σε google map η καποιο παρεμφερες site δεν φαινεται ο προσανατολισμος Βορρα-Νοτου

Link to comment
Share on other sites

Στα gis ο Βορράς είναι πάντοτε προς τα πάνω κάθετα, 90°.

 

 

Και στο google maps παντως, ο Βορράς ειναι κάθετα 90 μοιρες προς τα πανω...

 

Αυτα ισχυουν defacto?

Γιατι εψαξα και σε FAQ και σε λοιπες οδηγιες αλλα δε βρηκα κατι γραμμενο...

Αν ειναι ετσι να μην τρελαινομαι να βρω χαρτη με προσανατολισμο πανω...

Με ενα printscreen γινεται η δουλεια...

Εγω ηξερα σε κατοψεις και τοπογραφικα αναφεροταν ο Βορρας...

 

Ε οχι και πυξιδα, ουτε ναυτικοι να ημασταν....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε ειναι στανταρντ αυτο που σου λεω.Και εγω εχω τυχει καποια τοπογραφικα χωρις βορρα και ειναι για κλαμματα και ο μηχανικος που τα συνεταξε και ο ελεγκτης της πολεοδομιας....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.