Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Μα αυτός δεν είναι και ο σκοπός της; Αν βγαίνει ολική τότε ολική θα δεχθείς.

 

Και κάτι που έμαθα τώρα. Η eurobank για το εξοικονομώ βάζει δικό της μηχανικό στις επιθεωρήσεις!!! Θα το διευκρινίσω αύριο που θα πάω από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα αδιαφανη δομικα στοιχεια και στα παραθυρα βγαινει ολικη (γωνια αμβλεια)

Στις μπαλκονιπορτες βγαινει οριακα ορθη....

Link to comment
Share on other sites

...............

Και κάτι που έμαθα τώρα. Η eurobank για το εξοικονομώ βάζει δικό της μηχανικό στις επιθεωρήσεις!!! Θα το διευκρινίσω αύριο που θα πάω από εκεί...

 

Είναι πολύ πιθανό να πάνε κάπου μαζεμένες οι δουλειές.

Ο αριθμός πρωτ. ΠΕΑ έχει ξεπεράσει το 10.500

Link to comment
Share on other sites

Oι τραπεζες ετσι κι αλλιως συνεργαζονται και απασχολουν μηχανικους σε εκτιμησεις ακινητων.Για ποιο λογο να μην τους χρησιμοποιουν και για τα πιστοποιητικα?

Δεν βρισκω κατι το μεμπτο και οχι, δεν συνεργαζομαι με καμια τραπεζα....

Link to comment
Share on other sites

Απορια S.O.S.

 

Εχοντας συμβουλευτει φιλο κουφωματα και αφου μετρησα το προφιλ ενος τυπικου κουφωματος στο διαμερισμα που επισκεφτηκα για επιθεωρηση χτες, προεκυψε οτι πιθανοτατα το κουφωμα εχει διπλο τζαμι με διακενο 16mm ενδιαμεσα...

 

Το προγραμμα δεν δεχεται διακενο μεγαλυτερο των 12mm και ετσι πηγα να το υπολογισω με το χερι αλλα η ΤΟΤΕΕ επισης δεν δεχεται μεγαλυτερο διακενο...

 

Τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?

Υιοθετουμε το max διαθεσιμο διακενο της ΤΟΤΕΕ για να βγαλουμε το συντελεστη του κουφωματος?

Η μηπως χρησιμοποιουμε το excel-ακι που ανεβηκε στα downloads απο καποιο user εδω μεσα σχετικα με κουφωματα διαφορων διατομων, τυπων, τζαμιων κλπ για να μας υπολογιστει ο ακριβης συντελεστης?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες το βραδυ που προσπαθησα δεν ανεβαινει σωστα αρχειο xml στο buildingcert.

Γνωριζει κανεις ποτε θα διορθωθει αυτο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες το βραδυ που ανεβασα ενα xml αρχειο, μου ανεβηκε μια χαρα!

 

Χτες εψαχνα τα βρω το pdf με τις διορωσεις της 1ης ΤΟΤΕΕ που βγηκανε σε διαβουλευση αλλα το εχουνε κατεβασει απο το ΤΕΕ...

 

Η απορια μου εγκειται στο αν εφαρμοζονται αυτες οι αλλαγες η οχι.

Διοτι θελω να ορισω βοηθητικα συστηματα θερμανσης και κλιματισμου σε διαμερισμα χωρις θερμανση και κλιματισμο, το help του προγραμματος αναγραφει για 5W/m2, οι διορθωσεις 0,1W/m2 (οπως καταλαβαινετε η διαφορα ειναι μεγαλη...), ενω το προγραμμα που δεχεται τιμες σε kW (πολλαπλασιαζω τα τετραγωνικα του σπιτιου με τον αντιστοιχο συντελεστη 5 η 0,1), του βαζω 0,01kW που μου προκυπτει και μου λεει να προσεξω γιατι η τιμη ειναι πολυ μεγαλη!!!

 

Δεν ξερω τι πρεπει να κανω και αν επηρεαζει τοσο πολυ αυτο τους υπολογισμους για την καταταξη, γιατι ειμαι στο οριο Ζ με Η και η καθε λεπτομερεια εχει τη σημασια της...

 

Για τα κουφωματα που ρωτησα παραπανω δεν ξερει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμοζονται αυτες οι αλλαγες, το έγράφε στον πρόλογο.

βοηθητικα συστηματα...Δεν επηρεαζει τοσο πολυ αυτο τους υπολογισμους για την καταταξη.

Για τα κουφωματα που ρωτησες παραπανω βάλε το μέγιστο που δέχεται το ΤΕΕΚΕΝΑΚ να τελειώνεις.

 

Παιδιά, να σας πω πόσα δίνουν οι εταιρείες εκτίμησης ακινήτων που συνεργάζονται οι τράπεζες? Γνωρίζω γιατί πήγα για interview. Φυσικά δε συμφωνήσαμε. 50%.!!!! Τα άλλα μισά τα κρατάνε για προμήθεια. Σου κόβουν απόδειξη βέβαια. Υποτίθεται ότι θα έχεις ποσότητα και θα βγαίνεις. Σου τάζουν ότι θα σου αναθέτουν 250-300 ΠΕΑ το χρόνο. Δε στο υπογράφουν όμως, δε δεσμεύονται δηλαδή. Εσύ όμως υπογράφεις το 50%. Επί των ελαχίστων εννοείται βέβαια, και θέλουν και όλο το έντυπο συμπληρωμένο με κάθε τυπικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.