Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Κατ αρχιν ολα αυτα που ρωτας εχουν χιλιοαπαντηθει και με ενα απλο search στο topic θα μπορουσες να λαβεις τις απαντησεις σου ευκολα και γρηγορα.

 

Κατα τα λοιπα, πως μπορει να εγινες ενεργειακος επιθεωρητης κτηριου και για λεβητες, καυστηρες και κλιματισμο να περιμενεις ακομα? Η παιρνεις την εγκριση η δεν την παιρνεις....

 

Δε χρειαζεται να επιθεωρησεις λεβητες και κλιματισμους για να βγαλεις ΠΕΑ...

 

Δεν ειναι απαραιτητη η συμπληρωση του εντυπου ενεργειακης επιθεωρησης κατα τη διαρκεια της επιθεωρησης.

Ο συναδελφος STAVION ανεβασε ενα πολυ ενδιαφερον αρχειακι προετοιμασιας ενεργειακης επιθεωρησης εδω

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1691

Αμα θελεις το ριχνεις μια ματια.

 

Οσον αφορα τους κωδικους για το προγραμμα, καλεσε στα

210 3671100

210 3671108

210 3671109

μιλησε με τον Κο Ποντικακο η οποιοδηποτε αλλο μπορει να σε βοηθησει, δωστου ΑΜ ΤΕΕ, αποδεικτικο πληρωμης (τηλεφωνικα θα του δωσεις καποιον κωδικο) και θα σου στειλει με mail τους κωδικους αυτοστιγμης. Εγω την επομενη μερα ημουν ετοιμος.

 

Αυτα θα χρειαστεις σε γενικες γραμμες.

Καλες δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω πολυ.....απλα δεν προλαβαινα να διαβασω...γιατι με πηρανε τηλεφωνο και....

μιλησα και θα μου στείλουν τους κωδικούς...

Όσο αφορά την ενεργειακή επιθεώρηση λεβήτων και κλιματισμού δεν την είχα δηλώσει αρχικα...και τους έστειλα ένα email και είπαν οτι θα εγκριθούν αυτές οι αιτήσεις αργότερα....

;)

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι για λεβητες και τα παρελκομενα...

 

Κι εμεις που ειμαστε τι καταλαβαμε? Ακομα δεν εχουν δοθει οδηγιες για την επιθεωρηση αυτων, ουτε το προγραμμα τις υποστηριζει...

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μη δηλωσω αυτες τις 2 κατηγοριες οταν περασω εξετασεις για τη μονιμοποιηση μου και να μεινω στο κελυφος μοναχα.

Link to comment
Share on other sites

.....

 

Αυτά να τα βλέπει το ΤΕΕ .

 

 

Ας δει πρώτα τους Δημόσιους Υπάλληλους που είναι ορισμένοι Επιθεωρητές και τα άλλα είναι πτέσματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε παραπάνω σχετικά με το πρόγραμμα υπολογισμού κουφωμάτων του deathlok, παραθέτω εδώ ότι έγραψα στα σχόλια του download μια που δεν ξέρω που θα το δει πιο γρήγορα:

 

 

Έχω την εντύπωση ότι βγάζει λάθος αποτέλεσμα στο g, λόγω της παρακάτω εντολής του κελιού d9:

 

IF(E6='Βοηθητικοί πίνακες'!C25;'Βοηθητικοί πίνακες'!D162;'Βοηθητικοί πίνακες'!D163)

Το κελί E6 περιέχει π.χ. το: Χωρίς επίστρωση χαμ. εκπομπής

ενώ το κελί C25 στους βοηθητικούς πίνακες περιέχει αντίστοιχα το:

Χωρίς επίστρωση χαμηλής εκπομπής

Τα δύο αυτά δεν ταυτίζονται με συνέπεια να παίρνει την τιμή D163 αντί το σωστό που θα ήταν η τιμή του D162.

deathlok έλεγξε το και πες μας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 72, ΤΟΤΕΕ 1 final

 

Η γωνία β αντιστοιχει στη γωνια που σχηματιζεται απο το οριζοντιο επιπεδο που διερχεται απο το μεσον της εξεταζομενης οψης και της ευθειας που ενωνει το μεσον της οψης με το περας του προβολου...

 

Η γωνια που περιγραφεται ως ανω ομως, ειναι η 90-β στο σχηματακι μας....

Κανω λαθος?

 

Οποτε η υπαρχει λαθος διατυπωση η τοσον καιρο υπολογιζουμε λαθος γωνια...

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 72, ΤΟΤΕΕ 1 final

 

Η γωνία β αντιστοιχει στη γωνια που σχηματιζεται απο το οριζοντιο επιπεδο ...

 

Έχουν σωστό σχήμα αλλά λάθος διατύπωση. Και λογικά να το σκεφτείς, όταν δεν υπάρχει πρόβολος (γωνία 0) ο συντελεστής σκίασης είναι 1 (χωρίς σκίαση δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 72, ΤΟΤΕΕ 1 final

 

Η γωνία β αντιστοιχει στη γωνια που σχηματιζεται απο το οριζοντιο επιπεδο που διερχεται απο το μεσον της εξεταζομενης οψης και της ευθειας που ενωνει το μεσον της οψης με το περας του προβολου...

 

Η γωνια που περιγραφεται ως ανω ομως, ειναι η 90-β στο σχηματακι μας....

Κανω λαθος?

 

Οποτε η υπαρχει λαθος διατυπωση η τοσον καιρο υπολογιζουμε λαθος γωνια...

 

Στην διευκρινιστική: TOTEE-parametroi EN-Diefkiniseis-21-02-11i

γράφει στην σελίδα 13:

 

Στην ενότητα 3.3.3. «Συντελεστές σκίασης κτηρίου αναφοράς», τροποποιείται η ακόλουθη

παράγραφος ως εξής:

Κατά παραδοχή, είναι δυνατός ο υπολογισμός μιας ενιαίας τιμής για το συντελεστή σκίασης

προβόλου για τα αδιαφανή στοιχεία του κτηρίου μιας όψης (με ίδιο προσανατολισμό). Σ' αυτήν την

περίπτωση η γωνία β αντιστοιχεί στη γωνία που σχηματίζεται από το οριζόντιο κατακόρυφο επίπεδο,

που διέρχεται από το μέσο της εξεταζόμενης όψης και της ευθείας που ενώνει το μέσο της όψης με το

πέρας του προβόλου (σχήμα 3.7.).

 

Νομίζω ότι το παραπάνω λύνει το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας βγαλει το πιστοποιητικο, σε μορφη pdf και ανοιγοντας το στον υπολογιστη μου, κανονικα με αριθμο ασφαλειας (εγκυρο) διαπιστωνω οτι στο κατω μερος της σελιδας μου βγαζει το εξης μηνυμα

 

pd4ml evaluation copy. please visit http://pd4ml.com

 

Αυτο ομως εγω δε θελω να φαινεται στην εκτυπωση μου.

Τι διαολο μπορω να κανω για αυτο?

 

Ξερετε τι πραμα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις:

 

  1. Αν υπάρχει εγκατεστημένο σύστημα θέρμανσης (λέβητας, δίκτυο, συλλέκτες & ηλεκτροβάνες αυτονομίας αλλά σε μια από τις δύο χρήσεις του κτιρίου δεν έχουν τοποθετηθεί τα θερμαντικά σώματα, τότε πως αντιμετωπίζουμε την περίπτωση; Σαν να μην υπάρχει καθόλου σύστημα θέρμανσης οπότε σύμφωνα με τις οδηγίες τις ΤΟΤΕΕ και του προγράμματος (θεώρηση θεωρητικού συστήματος κλπ) ή κάτι άλλο;
  2. Αν σε κτίριο τριτογενούς τομέα, υπάρχει όλη η ηλεκτρολογική εγκατάσταση αλλά όχι μόνο δεν υπάρχουν εγκατεστημένα φωτιστικά σώματα αλλά ούτε καν μια λάμπα πυράκτωσης, τότε στον φωτισμό τι βάζουμε σαν εγκατεστημένη ισχύ; Δεν καταλαβαίνω από την βοήθεια του προγράμματος τι πρέπει να συμπληρωθεί. Η ελάχιστη απαιτούμενη του κτιρίου αναφοράς [Α(W/m2)*B(m) = Γ (W)], κενό πεδίο ή μηδέν;
  3. Στις δύο παραπάνω περιπτώσεις, παίρνοντας για τη θέρμανση θεωρητικό σύστημα σύμφωνα με τις οδηγίες και βάζοντας 0 (μηδέν) σαν εγκατεστημένη ισχύ φωτισμού και 70% περιοχή φυσικού φωτισμού, μου κατατάσσει το κτίριο (για αυτή την χρήση) στην κατηγορία Γ. Είναι δυνατόν; Εντάξει, πρόκειται για ανακατασκευασμένο διατηρητέο κτίριο (2008 έτος ολοκλήρωσης) όπου τηρήθηκε η μελέτη θερμομόνωσης αλλά και Γ κατηγορία; Σαν πολύ μου φαίνεται. Οι κατοικίες στο ίδιο κτίριο βγήκαν κατηγορία Ε (εκεί έχουν τοποθετηθεί τα θ.σ.).

Παιδιά πείτε τη γνώμη σας παρακαλώ και συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.

Ευχαριστώ.

 

@Inzaghi

 

  • Σχετικά με την αμβλεία γωνία για την τέντα ή κάνε γραμμική προεκβολή στον πίνακα 3.19 ή το απλούστερο που σου λέει ο Stavion. Σ' αυτό που αναφέρεις πάντως με το σκαρίφημα για την τέντα, τι να πεις. Λες και οι άνθρωποι δεν έχουν δει ποτέ που τοποθετείται -συνήθως-μια τέντα ώστε να συμπεριλάβουν την περίπτωση. Γενικά στις σκιάσεις η ΤΟΤΕΕ έχει ελλείψεις. Παλιότερα είχα θίξει το θέμα με τις πέργκολες. Έπεσαν ιδέες αλλά δεν είναι και κάτι επίσημο.
  • Σχετικά με τα κουφώματα, η ΤΟΤΕΕ 20701β, δεν έχει τιμές για υαλοπίνακες 4-10-4 που είναι νομίζω συνήθεις στις ελληνικές κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.