Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Ητανε παρα πολυ ενδιαφερουσα. Αν και Πολιτικος Μηχανικος, με ενημερωσαν μεσω e-mail δυο φορες κιολας, την παρακολουθησα μεχρι τελους και μονο χαμενος δεν βγηκα.

 

Χορηγοι η Wilo, η ΕΠΑ και δυο εταιρειες που ασχολουνται με φωτοβολταικα και ηλικαα συστηματα, η tsialos και η Helional.

Υπηρχε ατομο του ΥΠΕΚΑ που μιλησε πρωτο και ελυσε πληθωρα αποριων, η Κλειω Αξαρλη απο τους Αρχιτεκτονες Α.Π.Θ. και ο Αγης Παπαδοπουλος απο τους Μηχανολογους Α.Π.Θ., ενω υπηρχε και εκπροσωπος της Εθνικης Τραπεζας Ελλαδος...

 

Επιγραμματικα.

1. Ενδεχεται να υπαρξει παραταση του "Εξοικονομω κατ οικον" και ειναι λογικο, μιας και ουτε το 10% των διαθεσιμων πορων δεν απορροφηθηκε ακομα...

 

2. Αρθηκε ο περιορισμος του 70ου ετους ηλικιας για εκταμιευση δανειου απο τις τραπεζες για την υπαγωγη στο προγραμμα.

 

3. Επιλεξιμη δαπανη ΔΕΝ θεωρειται ουτε η τεντα, αν και συστημα σκιασης, ουτε οι εσωτερικες σωληνωσεις επιτοιχων λεβητων, ουτε τα θερμαντικα σωματα. Μονο τα λεβητακια και καποια εργατικα, εως 5.000€ νομιζω συνολικα.

 

4. Απαιτειται συναινεση του 100% των ιδιοκτητων της πολυκατοικιας για την υπαγωγη ενος διαμερισματος στο προγραμμα (δεν το ηξερα) ενω γινεται προσπαθεια αυτο να αλλαξει και να χρησιμοποιηθει το 51% των ιδιοκτητων...

Πολλες περιπτωσεις εχουν κολλησει επειδη καποιος γειτονας δε συναινει...

 

5. Επιτρεπεται αποκλιση εως και 20% των προβλεπομενων τιμων καταναλωσεως που θα προκυψουν απο τις βελτιωσεις, επειτα απο το 1ο ΠΕΑ με τις πραγματικες που θα φαινονται στο 2ο ΠΕΑ

 

6. Εχουν κατατεθει μολις 7.500 φακελοι στο ΥΠΕΚΑ για προσωρινους ενεργειακους επιθεωρητες, αλλοι 800 θα εγκριθουν εντος του τρεχοντος μηνος, ενω προβλεπεται τα σεμιναρια και οι εξετασεις να διενεργηθουν εντος του καλοκαιριου, ωστε με τη ληξη της αδειας των προσωρινων, να υπαρξουν οι μονιμοι...

 

Προσωπικη μου κριση ειναι οτι, απο τη στιγμη που απο επισημα χειλη αναφερθηκε κατι τετοιο, η δεν προκειται περαν της 6.10.2011 να υπαρχουν επιθεωρητες η θα δοθει παραταση ισχυος της προσωρινης μας αδειας...

 

7. Βρισκονται σε συζητηση με το ΤΕΕ και τα λοιπα εκπαιδευτικα ιδρυματα ως προς την καταρτιση του προγραμματος εκπαιδευσης των υποψηφιων μονιμων ενεργειακων επιθεωρητων

 

Αυτα εν συντομια, το σεμιναριο διηρκεσε 5 ωρες και βαλε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Thanks Inzaghi

Πολύ χρήσιμο.

Προσωπικά δεν βλέπω να σώνεται το εξοικονομώ όση παράταση και να δώσουν.

Θα πρέπει να αλλάξει τους όρους.

 

Σε παραπάνω μήνυμα: Ο βαθ. απόδοσης τερμ. μονάδων τοπικών συστημάτων = 0,93 αντί 0,95 που έγραψες (ΤΟΤΕΕ1 πιν. 4.14). Αν κάνω λάθος, σε παρακαλώ, διόρθωσέ με.

Για το υφιστάμενο κλιματιστικό, νομίζω, ότι ορίζεις κατευθείαν 50%, χωρίς να χρειάζεται να το σπάσεις σε 2 των 25% (ΤΟΤΕΕ1 παρ. 4.2.3)

Link to comment
Share on other sites

Thanks Inzaghi

Πολύ χρήσιμο.

Προσωπικά δεν βλέπω να σώνεται το εξοικονομώ όση παράταση και να δώσουν.

Θα πρέπει να αλλάξει τους όρους.

 

Σε παραπάνω μήνυμα: Ο βαθ. απόδοσης τερμ. μονάδων τοπικών συστημάτων = 0,93 αντί 0,95 που έγραψες (ΤΟΤΕΕ1 πιν. 4.14). Αν κάνω λάθος, σε παρακαλώ, διόρθωσέ με.

Για το υφιστάμενο κλιματιστικό, νομίζω, ότι ορίζεις κατευθείαν 50%, χωρίς να χρειάζεται να το σπάσεις σε 2 των 25% (ΤΟΤΕΕ1 παρ. 4.2.3)

 

Κατ αρχας μιλησα για ψυξη κτηριου αναφορας, οποτε και βασει help του προγραμματος, τοποθετειται 95%

Συν τοις αλλοις, ο πιν. 4.14 της ΤΟΤΕΕ1 δινει 0,90 το nem.

Αν αυτο διαιρεθει με 0,97, διοτι προκειται για διακοπτομενη και οχι συνεχη λειτουργια, προκυπτει το 0,95...

Νομιζω, δεν ειμαι σιγουρος, ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει καλυτερα...

 

Οσο για το δευτερο σκελος, η παραγραφος που αναφερεις δεν λεει αυτο που γραφεις. Ισα ισα, αν ανατρεξεις στο help του προγραμματος, στον τομεα της ψυξης, θα δεις χαρακτηριστικα να αναφερεται αυτο που σου λεω.

Ασχετως βεβαια με το αν στην τελικη ολοι οριζουν ως 50% της μηνιαιας καλυψης του ογκου με το ιδιο συστημα...

Αν το κλιματιστικο δεν ειναι καινουριο ωστε να παρει EER=3 και το μειωσουμε στο 2 η 1,5 αναλογως παλαιοτητας, προκυπτουν μεγαλυτερες ψυκτικες καταναλωσεις στο προς επιθεωρηση κτηριο...

 

Για ριξε μια ματια...

Link to comment
Share on other sites

Οπως το θέτεις, διαβάζοντας την βοήθεια, σαν να έχεις δίκαιο.

Βέβαια 0,93 του πίνακα (όχι 0,90) / 0,97 = 0,959

Και η βοήθεια σ' αυτό το σημείο δίνει 0,95 που δεν μου κάθεται καλά.

 

Εχω μια απορία για το εξοικονομώ. Αν το συζητήσανε στην ημερίδα για το πόσα πρέπει να είναι τα υποχρεωτικά σενάρια του εξοικονομώ. Μπορεί να είναι μόνο ένα ή υποχρεωτικά 3;

Link to comment
Share on other sites

Απατη δεν ειναι, μη λεμε οτι θελουμε...

Σου "χαριζει" κατα καποιον τροπο ως και 4.500€ για ανακαινισεις εως 15.000€ επιλεξιμων δαπανων....

Ητοι καινουρια κουφωματα με πολυ χαμηλο συντελεστη θερμοπερατοτητος που δυναται να αγγιξει και τη μοναδα με max 280€/m2 χωρις να συνυπολογιζονται σιτες και πατζουρια.

 

Συστηματα εξωτερικης θερμομονωσης (εφοσον μιλαμε για ολοκληρη πολυκατοικια) με max 50€/m2.

 

Συστηματα εσωτερικης θερμομονωσης με max 25€/m2

 

Επιτοιχος λεβητας εως 5.000€ (δε συμπεριλαμβανεται στην εγκατασταση το κοστος και τα εργατικα για σωληνωσεις και θερμαντικα σωματα)

 

Ηλιακα συστηματα εως 1.300€

 

Για βαλτα κατω και δες... Αν κανεις μια ανακαινιση με 15.000€ κοστος και εκταμιευσεις δανειο 10.500€ μεγιστον (εκτος του οτι αναβαθμιζεις απιστευτα το σπιτι σου, χωρις να χρειαζεται μελετη ΚΕΝΑΚ), ατοκο με 4ετη αποπληρωμη, σου διδεται η δυνατοτητα δοσης 218,75€ το μηνα....

Και δεν θιγω καν την εξοικονομηση ενεργειας που θα κανεις και το χρονικο φασμα που θα τα κανεις αποσβεση...

 

Ολα ειναι νουμερα...

 

Οπως το θέτεις, διαβάζοντας την βοήθεια, σαν να έχεις δίκαιο.

Βέβαια 0,93 του πίνακα (όχι 0,90) / 0,97 = 0,959

Και η βοήθεια σ' αυτό το σημείο δίνει 0,95 που δεν μου κάθεται καλά.

 

Εχω μια απορία για το εξοικονομώ. Αν το συζητήσανε στην ημερίδα για το πόσα πρέπει να είναι τα υποχρεωτικά σενάρια του εξοικονομώ. Μπορεί να είναι μόνο ένα ή υποχρεωτικά 3;

 

Δεν αναφερθηκε καθολου αυτο με τα σεναρια...

Η μπορει και να αναφερθηκε αλλα να μην εδωσα σημασια μιας και μεχρι τωρα δεν εχω ασχοληθει και πολυ με το προγραμμα...

Παντως δεν πηρε κατι τετοιο το αυτι μου...

 

Αν δεν υφισταται ΚΑΕΚ σε διαμερισμα δηλωθεν στο Κτηματολογιο, εισαγουμε Αριθμο Δηλωσης και Κωδικο Ιδιοκτησιας....

 

Το διαολο ειναι αυτα?

 

Σε ΠΕΑ που εβγαλα προσφατα, η συμβολαιογραφος ειχε τα χαρτια της δηλωσης στο κτηματολογιο, το διαμερισμα ανηκε σε 2 ονοματα και μου εδωσε αριθμο δηλωσης απο ενα 17ψηφιο για καθε ενα απο τους δυο ιδιοκτητες που υποβαλανε ξεχωριστη δηλωση (γιατι δεν ξερω...) και αριθμο προσωπου αντι για αριθμο ιδιοκτησιας... Επισης ενα για καθε ιδιοκτητη, ενα16ψηφιο αυτη τη φορα...

Κωδικος ιδιοκτησιας μου ειπε δεν αναγραφοταν...

 

Εν τω μεταξυ στο buildingcert εχει επιλογη να δηλωσεις οτι το διαμερισμα δεν δηλωθηκε στο Κτηματολογιο, οποτε δηλωνοντας κατι τετοιο προφανως και δε χρειαζεσαι τιποτα απο τα αλλα δυο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Υποθετικά γίνεται ΜΕΑ για νέα μονοκατοικία σε ιδιόκτητο οικόπεδο.

Η μονοκατοικία δεν θα πωληθεί ούτε θα νοικιασθεί (είναι του ιδιοκτήτη του οικοπέδου).

Απαιτείται και αν ναι από ποιά υπηρεσία, έκδοση ΠΕΑ μετά την αποπεράτωση της κατασκευής ;

Link to comment
Share on other sites

Οταν ενας εργολαβος κατασκευαζει μια οικοδομη με ΚΕΝΑΚ, χρειαζεται ΜΕΑ

Μετα την αποπερατωση της κατασκευης χρειαζεται ΠΕΑ, οχι επειδη θα τα πουλησει, μπορει καποιο να κρατησει στην κυριοτητα του, αλλα επειδη πρεπει να αποδειχθει οτι κατασκευαστηκε πραγματικα βασει ΜΕΑ και ειναι Β κατηγοριας.

 

Το ιδιο ισχυει και για οποιαδηποτε κατασκευη που χρηζει ΜΕΑ, οπως και στην υποθετικη περιπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

Το έντυπο της δήλωσης στο κτηματολόγιο έχει τρεις πίνακες. Στον πρώτο από επάνω, αναγράφεται ο αριθμός πρωτοκόλλου της δήλωσης (17ψήφιος). Στον δεύτερο ο κωδικός προσώπου/ων (16ψήφιος) και στον τρίτο ο κωδικός ιδιοκτησίας (17ψήφιος).Τώρα για να πω την αλήθεια σε δύο πιστοποιητικά αντί για τον αριθμό πρωτοκόλλου της δήλωσης έβαλα αυτόν του κωδικού προσώπου από λάθος στοιχεία. Το διαπίστωσα εκ των υστέρων...

 

@dim10

Απαιτείται από τα γραφόμενα στον Ν 3661/2008 (άρθρο 6) και την εγκύκλιο της 0/10/2010 του ΥΠΕΚΑ (παρ. Γ1).

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

Το έντυπο της δήλωσης στο κτηματολόγιο έχει τρεις πίνακες. Στον πρώτο από επάνω, αναγράφεται ο αριθμός πρωτοκόλλου της δήλωσης (17ψήφιος). Στον δεύτερο ο κωδικός προσώπου/ων (16ψήφιος) και στον τρίτο ο κωδικός ιδιοκτησίας (17ψήφιος).Τώρα για να πω την αλήθεια σε δύο πιστοποιητικά αντί για τον αριθμό πρωτοκόλλου της δήλωσης έβαλα αυτόν του κωδικού προσώπου από λάθος στοιχεία. Το διαπίστωσα εκ των υστέρων...

Παθων, λοιπον κι εσυ αλλα μικρης σημασιας απο οσο ειμαι σε θεση να καταλαβαινω...

 

Επειδη εγινε διαμορφωση του μηνυματος μου που ρωτουσα χτες σχετικα με διαταξεις αυτοματισμου και καταταξεις του κτηριου σε κατηγοριες απο Α εως Δ, θα ηθελα να ξαναρωτησω αμα γνωριζει κανενας τι πρεπει να εχει ενα διαμερισμα παλιο για να ΜΗΝ ειναι Δ κατηγορια αλλα πιο πανω...

Ειδικα το σημειο που λεει για ελεγχο των αντλιων θερμοτητας με αφη/σβεση δεν το καταλαβα καθολου...

Προφανως και αμα εχει επιτοιχο λεβητα με διακοπτη ρυθμισης θερμοκρασιας θερμοστατη και ελεγχο των τερματικων, τοτε καλυπτει τις απαιτησεις της Γ κατηγοριας...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.