Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά νομίζω ότι υπάρχει κάποιο κενό.

 

Οταν γίνεται μεταβίβαση ή ενοικίαση το ΠΕΑ ζητείται από τον συμβολαιογράφο.

Οταν δεν γίνεται μεταβίβαση ή ενοικίαση σε νέο κτίριο, τότε ποιος υποχρεώνει-ελέγχει τον κατασκευαστή για την έκδοση ΠΕΑ;

Θα μπορουσε για παράδειγμα να ζητείται ΠΕΑ κατή την παραλαβή της οικοδομης και πριν την ηλεκτροδότηση αλλά κάτι τέτοιο δεν αναφέρεται στην νομοθεσία.

Να ξαναϋποθέσω ότι επαφίεται στην βούληση του κατασκευαστή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε Ένα κτιριο που βγάζω ΠΕΑ, για θερμανση έχει μονο μια σομπα σε ενα δωματιο....αν και ειναι 100 τμ και ψυξη τιποτα... θελουν να μπουν στο εξοικονομω κατ οικον...και να βάλουν ηλιακό και κουφώματα.

 

απο οτι κατάλαβα και στην θερμανση και στην ψυξη βαζω ενα θεωριτικο συστημα,,με τα στοιχεια που λεει στην βοηθεια αλλα στις τερματικες μοναδες.. το W=0.1 oxi 5 W/m2...

και στα τερματικα Βαπ .0,95 και βαζω πχ καλοριφερ?(αν και δεν εχει η το αφηνω κενο?)για τον ίδιο λογο στις βοηθητικές μοναδες?να τις αφήσω κενες και να βάλω μόνο τον Β.απ?

 

Στα στοιχεια που βάζω αρχικα στο κτιριο....ΚΤΙΡΙΟ-ΓΕΝΙΚΑ εκει θα βάλω σαν μοναδα θερμανσης βιομαζια η το πετρελαιο θερμανσης ? λογικα υποθετω την σομπα...

τέλος για το ΖΝΧ έχω έναν θερμοσυφωνα διπλα στο μπανιο...που δινει το ζεστο νερο στο μπανιο.για το δικτυο διανομης και αποθηκευσης τι βάζω? λεει οτι σαν αποδοση βάζω το 1 αλλα τυπος?

Συγνώμη για τις πολλες ερωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με χρήση πχ απλού χρονοδιακόπτη στον καυστήρα του λέβητα έχεις κεντρικό αυτόματο έλεγχο κατηγορίας Γ.

Ελεγχος αντλιών διανομής με αφή/σβέση : απλός διακόπτης On/off (π.χ. θερμοστάτης) που μπορεί να ελέγχει πχ τον κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

Πέρα από την περίπτωση του ατομικού επίτοιχου λέβητα που ανέφερες, για παλιό διαμέρισμα, θα πρέπει να έχει (σε επίπεδο κτιρίου) τουλάχιστον χρονοδιακόπτες-ηλεκτροβάνες (ανά διαμέρισμα) ή θερμοστατικές βαλβίδες ανά θερμαντικό σώμα ή αντιστάθμιση (κεντρικά) για να βγει κατηγορίας Γ αν μιλάμε για κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά νομίζω ότι υπάρχει κάποιο κενό.

 

Οταν γίνεται μεταβίβαση ή ενοικίαση το ΠΕΑ ζητείται από τον συμβολαιογράφο.

Οταν δεν γίνεται μεταβίβαση ή ενοικίαση σε νέο κτίριο, τότε ποιος υποχρεώνει-ελέγχει τον κατασκευαστή για την έκδοση ΠΕΑ;

Θα μπορουσε για παράδειγμα να ζητείται ΠΕΑ κατή την παραλαβή της οικοδομης και πριν την ηλεκτροδότηση αλλά κάτι τέτοιο δεν αναφέρεται στην νομοθεσία.

Να ξαναϋποθέσω ότι επαφίεται στην βούληση του κατασκευαστή;

 

Δεν σου δίνουν άδεια. Αν μάλιστα το κτήριο δεν βγει κατηγορίας Β' (ή ότι ορίζει η ΜΕΑ, πάνω βέβαια από Β') τότε αν δεν γίνουν οι κατάλληλες επεμβάσεις μέσα σε ένα χρόνο ώστε να βγει Β' θεωρείται ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ

Link to comment
Share on other sites

@dim10

Έχεις δίκιο. Θέλει και χρονοδιακόπτη και εμβαπτιζόμενο (ή επαφής) θερμοστάτη όπως τα ανέφερες πριν για να είναι κεντρικός ο έλεγχος.

Οπότε αν έχεις και θερμοστατικές βαλβίδες στα σώματα πάει κατηγορία Β; Ή εννοεί για όλο το κτίριο της ίδιας χρήσης το "Μεμονωμένος αυτόματος έλεγχος (σε επίπεδο θερμικής ζώνης)....";

Link to comment
Share on other sites

emnikol

Δεν έγινε κατανοητό το ερώτημα και το επαναλαμβάνω:

 

1. Βγαίνει η οικοδομική άδεια με ΜΕΑ (Μελέτη ενεργειακής απόδοσης)

2. Γίνεται η κατασκευη του κτιρίου.

3. Το κτίριο δεν πωλείται ούτε νοικιάζεται (είναι του ιδιοκτήτη).

 

ΠΟΙΟΣ θα ζητήσει το ΠΕΑ (πιστοποιητικό);

Ποιος θα ελέξγει εάν εκδόθηκε ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

panos

 

Για να πεις ότι ειναι κάποιας κατηγορίας πρέπει να ισχύουν όλες οι απαιτήσεις.

 

Ετσι για Γ κατηγορία νομίζω ότι αρκεί:

 

1.κεντρικός έλεγχος: ένας χρονοδιακόπτης στον καυστήρα

2.έλεγχος αντλιών διανομής : συνήθως υπάρχει επί του λέβητα διακόπτης κυκλοφορητή που καλύπτει την απαίτηση

3-4-5 υπάρχουν

 

Για κατηγορία Β

τα απαιτούμενα της Γ και ένας θερμοστάτης ανά ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

emnikol

Δεν έγινε κατανοητό το ερώτημα και το επαναλαμβάνω:

 

1. Βγαίνει η οικοδομική άδεια με ΜΕΑ (Μελέτη ενεργειακής απόδοσης)

2. Γίνεται η κατασκευη του κτιρίου.

3. Το κτίριο δεν πωλείται ούτε νοικιάζεται (είναι του ιδιοκτήτη).

 

ΠΟΙΟΣ θα ζητήσει το ΠΕΑ (πιστοποιητικό);

Ποιος θα ελέξγει εάν εκδόθηκε ΠΕΑ;

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει σε κάποια οδηγία ή ΤΟΤΕΕ γραμμένο σαφώς, πάντως αυτό μας ειπώθηκε στο σεμινάριο του ΤΕΕ από τον κ. Αραβαντινό αλλά και από τους υπόλοιπους εισηγητές, μετ' επιτάσεως.

Επομένως αν δεν υπάρχει ήδη γραμμένο κάπου, περίμενε διευκρινιστική οδηγία.

*** Νομίζω, αν θυμάμαι καλά, ότι ειπώθηκε ότι ο φάκελος στην πολεοδομία δεν θα κλείνει αν δεν προσκομηθεί η ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.