Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν απαντησα, δεν ειχες διαμορφωσει το μηνυμα σου και ειχα διαβασει μονο την 1η σου φραση...

 

Επι της ουσιας δε διαφωνουμε πουθενα, το θεμα ειναι οτι απο τη στιγμη που οι οδηγιες, οποιες και να ειναι αυτες, δε μου δινουν σαφεις κατευθυντηριες για το πως και ποτε θα πρεπει να αμφισβητησω την υπαρξη και δη εφαρμογη της μελετης θερμομονωσης αλλα το αφηνουν στη διακριτικη μου ευχερεια με ενα "εφοσον αμφισβητειται εμφανως", ε τοτε δεν προκειται να κανω τη ζωη μου δυσκολη για 150€+Φ.Π.Α.

 

Εγω δεν την αμφισβητω, οι υπολοιποι ας κανουνε οτι θελουν...

Ο καθενας κρινεται για τις πραξεις του και αναλαμβανει τις ευθυνες αυτων...

 

Δε με εβαλε κανενας ουτε χωροφυλακα, ουτε ελεγκτη παλαιων κατασκευων (των καινουριων ναι, των παλαιων οχι) ουτως ωστε να μπαινω ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ σε αυτη τη διαδικασια, απο τη στιγμη κιολας που εναποκειται στη διακριτικη μου ευχερεια...

 

Οταν και αμα βγουνε οδηγιες για καροτα και ντοματες, τοτε θα τα εφαρμοσω, τωρα οχι...

 

Με τις ειρωνιες του συντακτη του επομενου ποστ απο σενα, δεν νομιζω πως αξιζει να ασχοληθω παραπανω...

 

Δεν είναι δυνατόν να δέχεσαι την εφαρμογή μιας μελέτης όταν όλοι στην κατασκευαστική αγορά ξέρουν οτι οι μελέτες θερμομόνωσης δεν έχουν εφαρμοστεί και για μια κατασκευή αφού εφαρμόστηκε ο ΚΕΝΑΚ να πρέπει να κάνεις έλεγχο ακόμα και σε τιμολόγια αγοράς.Η το ένα ισχύει ή το άλλο.

Η διακριτική ευχέρεια του καθενός είναι αν υπάρχει λόγος αμφισβήτησης της εφαρμογής της θερμομόνωσης.Αφού λοιπόν πριν τον ΚΕΝΑΚ δεν υπήρχε λόγος αμφισβήτησης της μ.θ. και μετά ΚΕΝΑΚ υπάρχει, μην διαμαρτυρόμαστε που πρέπει να πάμε όλοι σε σεμινάρια και να δώσουμε εξετάσεις, γιατί κάποια στιγμή αυτός που κάνει κάνει καλά τη δουλειά του και προσπαθεί να κάνει καταγραφή της πραγματικής κατάστασης πρέπει να πάψει να βρίσκεται αντιμέτωπος με λογικές οτι παρότι στην μόνωση φέροντα οργανισμού πάντα μπαίνει 3εκ. με U=0.85 σε κατασκευή του 2010, κάποιος αλόγιστα θα επιλέξει συντελεστή u=0,70 σε φ.ο. για κατασκευή του 1985 επειδή η οδηγία μιλάει οτι "δεν τίθεται εμφανώς υπο αμφισβήτηση".Εκτός και αν το εμφανώς σημαίνει να ήμουν εκεί και να το είδα.

Ο ρόλος του μηχανικού δεν είναι ο χωροφύλακας ,δεν είναι όμως και υπάλληλος στηνν εφορία να καταπιάνεται από μια λέξη και να μην βλέπει οτι η ουσία είναι μια καταγραφή όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πραγματική κατάσταση.

Όσο για ειρωνικό, αν εμφανίστηκε έτσι μόνο το παίρνω πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι στην μελέτη υπάρχει μόνωση 4cm (προ ΚΕΝΑΚ. Τώρα και με 6cm δεν βγαίνει πάντα η μελέτη), τοίχοι (εσωτερικός και εξωτερικός) με τούβλο 8cm ή 9cm και σοβά 2cm.

 

Αν στην επίβλεψη δω ότι ο οδηγός για τα συρόμενα έχει πάχος 12cm προφανώς περιμένω το πάχος του τοίχου να είναι τουλάχιστον 2+8+4+12+8+2=36cm (στην πράξη περισσότερο, χτίζεται το κενό λίγο παραπάνω από 12cm διαφορετικά αρκεί η παραμικρή κακοτεχνία για να μην χωράει ο οδηγός).

 

Αν με ένα απλό μέτρο δω ότι το πάχος του τοίχου είναι <36 cm, δεν είναι προφανές ότι δεν έχει ακολουθεί η μελέτη;

Δεν χρειάζεται τρυπάνι για αυτό.

 

[3 (σοβάς) + 9 (τούβλο) + 12 (κενό) + 9 (τούβλο) + 3 (σοβάς)]cm = 36 cm αμόνωτος. Αυτό για το παράδειγμα που έδωσες.

Πάμε παρακάτω.

Τοίχος μονωμένος (στον πυρήνα), με πάχος μόνωσης 6cm (βάση της μελέτης) 25cm:

[2 (σοβάς) + 9 (τούβλο) + 6 (μόνωση) + 6 (τούβλο) + 2 (σοβάς)]cm = 25 cm

και τοίχος μονωμένος (στον πυρήνα), με πάχος μόνωσης 3cm (κατασκευή) 25 cm:

[2 (σοβάς) + 9 (τούβλο) + 3 (μόνωση) + 9 (τούβλο) + 2 (σοβάς)]cm = 25 cm

Βοήθησε πουθενά η χρήση μέτρου στη διαπίστωση της πλημμελούς εφαρμογής της μελέτης θερμομόνωσης;

Να μην πάμε σε οροφές και δάπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι οι συντάκτες των ΤΟΤΕΕ ξέρανε, καλύτερα ίσως και από όλους μας, τα χάλια των κτιρίων.

 

Δεν υπήρχε όμως άλλος πιο δόκιμος τρόπος να εφαρμοστεί ο ΚΕΝΑΚ από την μεθοδολογία της ΤΟΤΕΕ1. Σε αντίθετη περίπτωση η ενεργειακή επιθεώρηση θα σκάλιζε όλες τις πληγές των κατασκευών και το εγχείρημα θα είχε εξελιχθεί σε δικονομικό μαραθώνιο μεταξύ εργολάβων, ιδιοκτητών, μηχανικών.

 

Εκτιμώ ότι η λογική ήταν κάπως έτσι: Απαιτείται απ΄τον ΚΕΝΑΚ η καταγραφή της ενεργειακής κατάστασης της χώρας. Την άθλια ποιότητα την ξέρουμε. Πως θα γίνει αναίμακτα και χωρίς να δημιουργηθεί χάος; Μ' αυτόν τον τρόπο, κι ας ξέρουμε εκ των προτέρων ότι η κατάσταση θα είναι virtual. Στην πορεία κάνουμε τις εκτιμήσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι οι συντάκτες των ΤΟΤΕΕ ξέρανε, καλύτερα ίσως και από όλους μας, τα χάλια των κτιρίων.

 

Δεν υπήρχε όμως άλλος πιο δόκιμος τρόπος να εφαρμοστεί ο ΚΕΝΑΚ από την μεθοδολογία της ΤΟΤΕΕ1. Σε αντίθετη περίπτωση η ενεργειακή επιθεώρηση θα σκάλιζε όλες τις πληγές των κατασκευών και το εγχείρημα θα είχε εξελιχθεί σε δικονομικό μαραθώνιο μεταξύ εργολάβων, ιδιοκτητών, μηχανικών.

 

Εκτιμώ ότι η λογική ήταν κάπως έτσι: Απαιτείται απ΄τον ΚΕΝΑΚ η καταγραφή της ενεργειακής κατάστασης της χώρας. Την άθλια ποιότητα την ξέρουμε. Πως θα γίνει αναίμακτα και χωρίς να δημιουργηθεί χάος; Μ' αυτόν τον τρόπο, κι ας ξέρουμε εκ των προτέρων ότι η κατάσταση θα είναι virtual. Στην πορεία κάνουμε τις εκτιμήσεις μας.

 

Οι συντάκτες των ΤΟΤΕΕ είναι επιστήμονες με διδακτορικά, που πιθανόν να μην έχουν πατήσει ποτέ στην οικοδομή, και πολύ καλά θα έχουν κάνει.Όταν όμως σου ζητάνε 10 ετή εμπειρία, εσύ πρέπει να έχεις μια μυρωδιά για το πως κατασκευάζονταν τα κτίρια και επίσης θα μπορείς να διαβάσεις μια μελέτη θερμομόνωσης και όταν δεις 5 πόντους μόνωση σε ΦΟ να είναι εμφανές σε σένα οτι δεν έχει εφαρμοστεί και να κάνεις 2 πινακάκια με συντελεστές θερμοπερατότητας για φέροντα οργανισμό και τοιχοποία και να εφαρμόζεις οτι και όλοι οι μηχανικοί που εφτιαχναν κτίρια και αν δεν μπορείς να φτιάξεις εσύ να τα ζητήσεις από κάποιο συνάδερφο μελετητή.

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με, η ομάδα των συντακτών ξέρουν πολύ καλά πως χτίζονταν οι οικοδομές. Δεν είναι οι μη μου άπτου ακαδημαϊκοί, που αραχνιασμένοι σε έδρες δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Κάθε άλλο μάλιστα.

Τώρα το άλλο που λες δεν το καταλαβαίνω. Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Όπως στη μελέτη θερμομόνωσης, φτιάχνεις ένα πινακάκι με u με διάφορα πάχη μόνωσης όπως συνήθως χρησιμοποιούσαν στην κατασκευή, για τοιχοποιίες οροφές πυλωτές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τα κτίρια μετά τον ΚΕΝΑΚ είναι άλλη περίπτωση, μη τα βάζουμε όλα μαζί, είναι πιό σαφής η διαδιακασία με τα τιμολόγια κλπ.

 

Σε κτίριο της ενδιάμεσης κατηγορίας όμως είτε υπάρχει η μελέτη θερμομόνωσης είτε δεν υπάρχει είναι κομάτι δύσκολο να αποφανθείς, αυτό με τις δοκιμές με τα τρυπάνια είναι καλό σαν αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.